Předávání hudebních cen Óčka, které proběhlo 25. února, v podstatě nabídlo pouze estrádu hvězdiček a zdánlivě nekonečný pocit marnosti. Podívejte se, jak to celé vypadalo.
Přímý přenos otevřel v osm hodin Xindl X svou písní Anděl, až mě napadalo, jestli tento zpěvák někdy vyplodí ještě něco jiného, anebo bude do konce života stavět svoji popularitu na jediném songu. Přidal ještě Dysgrafika, čímž představu jednoho hitu rozbořil. Dobře, má dva; potlesk!
Po jeho vystoupení přišlo na řadu vyhlášení vítěze první kategorie, tedy Objev roku. Sošku si odnesl David Deyl, jenž nezapomněl poděkovat rodičům ani fanouškům na Facebooku. Originální.
Cenu v kategorii Rock obdržela (vedle nominovaných Tří sester, Kabátů a Vypsané fiXy) skupina Mandrage a hodila ji do publika, čímž ohromila všechny přítomné, včetně moderátorů. Aspoň toto zaručeně nebylo ve scénáři soutěže. Mimo to totiž veškeré rozhovory na jevišti působily nepříjemně strojeně. Publikum se ale přesto dobře bavilo, možná proto, že jeho průměrný věk byl odhadem kolem šestnácti či sedmnácti let.
Cenu za nejlepší popovou a dance music přišel předat kromě Jiřího Balbína také Zdeněk Zámečný, který v podstatě prozradil vítěze ještě před vyřčením ortelu. Na otázku Odpustil byste zpěvačce, kdyby lépe vypadala než zpívala? totiž horlivě přikyvoval, z čehož bylo jasné, že nevyhraje nikdo jiný než Tereza Kerndlová. Maškaráda.
Očima Sylvie Hermanové: Laciná show plná umělé pseudozábavy, která stihla dokonce zparodovat sama sebe, a kterou zachránilo těch pár vítězných zpěváků, kteří zpívat skutečně umí. Dyk Dyk Dyk!
Se svým ohromně groteskním vystoupením následoval slovenský rapper Rytmus se zpěvačkou Tinou a hodili do placu duet Príbeh. Při jejich promenádě bylo zábavné pozorovat povětšinou mladičké slečny, které, stejně jako předtím pařily na Xindla, posléze to rozjížděly na Vypsanou fiXu, si tentokrát s hysterickým pištěním Jooooo! nesmírně užívaly tyto dvě hip-hopové postavičky. Většina dnešní mládeže bohužel doslova bezcharakterně sežere všechno, co se jí naservíruje, což je dle mého obrovská škoda.
Dosavadním excesům nasadila korunu skupina BPM (nevím proč, prý to znamená Básníci před mikrofonem), když čtyři minuty opakovala přibližně pět stupidních slov stále dokola. Rádoby chytrý text nechte mě, chci bejt sám se ale mladistvým opravdu zamlouval, tak nač měřit umění…
První milou hudební vsuvkou se stala česká skupina Nightwork, jež se svým Globálním oteplováním zvítězila v kategorii Domácí videoklip roku a jejich oblečky a výroky typu Tepláky ještě nevyhynuly! Pojďme nastolit teplákovou éru! pobavily snad většinu přítomných (světlá chvilka).
Horkýže Slíže s nezájmem, Langerová pro sebe…
Svým přednesem později překvapili slovenští Horkýže Slíže, kteří jsou mezi svými fanoušky populární především svými energickými koncerty, vysokými výskoky a hlasitým zpěvem, na óčkopódiu ale jako by pozbyli duše. Přišli bez zájmu, zahráli bez zájmu, odešli s ještě větším nezájmem… V postatě není divu.
Udělování hudebních cen Óčka se opět zapsalo jako v podstatě nehudební soutěž, kde jde jen o hezký úsměv a prvoplánovou show. Největším zklamáním bylo vyhlášení Zpěvačky roku, kdy si stříbrnou a prý těžkou cenu odnesla Aneta Langerová, jejíž poslední album Jsem má sice občas inteligentní texty (většinou z pera Tomáše Kluse, který si z Óček také odnesl ocenění za Zpěváka roku), ovšem hudebně se příliš neliší od desky předchozí a celý Anetin projev je často formulován spíše pro lidi na pódiu než pro diváky. A Katarína Knechtová se mohla jít tak akorát vycpat.
Nezbývá, než doufat, že se úroveň české hudební scény, anebo spíš náročnost tuzemských posluchačů, velice brzy otočí o sto osmdesát stupňů a příští rok si trofeje odnesou skuteční umělci.
Stručný přehled kategorií a výherců:
Objev roku – David Deyl
Festival roku (nová kategorie) – České hrady
Hip hop & R’n’B – Sámer Issa
Rock – Mandrage
Pop & Dance – Tereza Kerndlová
Zahraniční videoklip roku (nová kategorie) – Pink (Please Don’t Leave Me)
Domácí videoklip roku – Nightwork (Globální oteplování)
Skupina roku – Chinaski
Zpěvačka roku – Aneta Langerová
Zpěvák roku – Tomáš Klus