Josefov u Jaroměře letos opět hostil tuzemský metalový festival Brutal Assault, a to 12. až 14. srpna. Tři dny nabité nejlepší světovou tvrdou muzikou zanechaly v srdcích fanoušků nesmazatelnou stopu. Návštěvníci ze všech koutů světa se přijeli podívat mimo jiné na Fear Factory, Children of Bodom, Devina Townsenda, Cannibal Corpse, Meshuggah, My Dying Bride a Hypocrisy.
Brutal Assault 2010, Foto: Tereza Ticháčková, Topzine.cz
Čtvrtek 12. srpna. První nápor velkých jmen
První festivalové ráno se návštěvnící probudili do slunečného dne a festivalové šílenství mohlo začít. I přes příjemný start došlo k nemilému překvapení, kdy byla bez jakéhokoli předchozího upozornění přesunuta Sepultura místo Lock Up. Selhání organizátorů vedlo k tomu, že mnoho fanoušků zmeškalo svoji oblíbenou kapelu. Během dne se také bez upozornění měnily soupisky u meet and greet stanu, díky čemuž přišli fanoušci i kapely zkrátka.
První významnější kapela, v podstatě jediný zástupce pagan metalu na festivalu, Ensiferum, se do toho pořádně opřela a v kotli to vřelo. I přes již zmíněnou změnu programu se dočkala i Sepultura velkého publika. V tu chvíli již nabitý areál očekával příchod jedné z hlavních hvězd celého festivalu, Fear Factory, kteří své fanoušky potěšili pořádnou porcí industrial metalu. Hlavní nápor kapel uzavírala ikona finského melodic death metalu Children of Bodom.
Pátek 13. srpna. A opět ty změny… A metal!
Páteční ráno opět přineslo nepříjemné změny v line-upu. Ze soupisky zcela vypadli Alkonost, místo již zmíněné Sepultury se představili Lock Up. Také black paganisté Bal-Sagoth byli přesunuti z pátku na sobotu. Hypnos překvapil obecenstvo písní Orthodox od české death metalové legendy Krabathor. Po vynikajícím rozjezdu přišel ale Devin Townsend, lehce nepochopitelně uváděn jako headliner večera, který areál svým vystoupením uvedl do letargie.
Fanoušci se však obrnili a tlačili se u druhé stage dychtivě očekávajíce koncert dalšího headlinera dne, Cannibal Corpse. Čekání se vyplatilo a Cannibal Corpse předvedli to, co je dělá slavnými; obskurní death metal a doslova šílené vrtule. Po pauze na pozdní svačinku jsem také zhlédl norské black metalisty Ihsahn a na řadu přišli grindcoristé Napalm Death, kvůli kterým zůstalo v areálu i v pozdních hodinách spoustu fanoušků, kterým se odměnili za přízeň syrovým grindem. Celý den uzavírali norští black metalisté Aura Noir.
Sobota 14. srpna. Probuzení do posledního bahnitého dne
Ihned po otevření stanu bylo všem návštěvníkům jasné, že je čeká obroda bahnem. V noci vydatně sprchlo a kemp byl takřka pod vodou. Nicméně fanoušci obuli své lepší boty a po bahnitých svazích dobývali areál i v posledním festivalovém dnu.
Ovšem ani sobota se nevyhla změnám v programu. Fanoušci čekající na výstup Bal-Sagoth se těsně před plánovaným koncertem dozvěděli o další změně. Bal-Sagoth nakonec vystoupili v čase vyhrazeném Barren Earth, kteří hráli místo Ahab, jež z rodinných důvodů účast na poslední chvíli odřekli. Přes den vynikli například Macabre následovaní avantgardisty Diablo Swing Orchestra, jejichž právem nadšení fanoušci se marně dožadovali přídavku.
Hypnos na festivalu Brutal Assault 2010
Po osmé hodině večerní vystoupili Dying Fetus, kteří reprezentovali svým morbidním death metalem prvního headlinera večera. Hlavními hvězdami byli ale Meshuggah a Hypocrisy, kteří ze sebe vydali to nejlepší a dovedli fanoušky do metalového nebe. Těsně před půlnocí nám ještě Agnostic Front ukázali, zač je toho newyorský hardcore. Po půlnoci potěšili příznivce doom metalu dosud nepřekonaní králové tohoto žánru, My Dying Bride, jejichž skvěle nazvučená melancholie uzavírala hlavní festivalový line-up. Po čtyřicetiminutové švédské black metalové session v podobě Watain nastoupili již zmínění Barren Earth, jejichž unylé riffy uzavřely celý festival.
Celkové hodnocení festivalu je pozitivní. Především lze tedy vyzdvihnout hudbu. Zvuk byl až na výjimky velmi solidní a jmenovitě u Sepultury a My Dying Bride se mi zdál naprosto dokonalý. Také line-up byl letos opravdu nabitý velkými jmény. Velmi špatná byla ale organizace a hlavně informovanost. Ani já jsem se nevyhnul tomu, že jsem přišel o jednu z kapel, kterou jsem chtěl vidět. Na závěr ještě pochválím solidní zázemí, ačkoli fronty na sprchy byly neúnosné, zvláště v ranních hodinách.