Kritici ho kdysi označovali jako Šílence z videopůjčovny a vyčítali mu jeho posedlost filmy. Dnes patří Quentin Tarantino k nejznámějším režisérům planety a v lednu vstoupil do kin jeho nový film.
Ať už je jeho postavení jako umělce jakékoliv, Quentin Tarantino je určitě pozoruhodným kulturním fenoménem. Ve svých filmech často odkazuje na jiná díla a rád skládá pocty starším kinematografickým počinům. Jeho filmy často obsahují několik menších příběhů, které jako puzzle spojuje a předkládá divákovi v obdivuhodné mozaice.
Quentin Tarantino je zkrátka dovedný vypravěč, jenž během své režisérské odysey dokázal vytvořit mnoho nezapomenutelných filmů. V lednu vstupuje do českých kin jeho nový počin s názvem Nespoutaný Django.
Pojďme si společně před zhlédnutím nového filmu Quentina Tarantina připomenout jeho nejlepší dosavadní snímky.
Gauneři
Snímek měl být původně nízkorozpočtovým projektem, na němž se Tarantino chtěl podílet se svými přáteli. Scénář se však dostal do rukou herce Harveye Keitela a plány talentovaného režiséra dostaly nový rozměr. Projekt získal dostatek prostředků, aby se mohl stát celovečerním filmem, a co víc – aby se mohl stát naprostou senzací na nejznámějších filmových festivalech.
Zdroj: distributor filmu
Jednoduchý děj sleduje hrstku gangsterů, kteří po neúspěšné loupeži skončí na kordy v opuštěném skladišti, kde je jejich jediným cílem odhalení zrádce ve vlastních řadách.
Ne však příběh, ale Tarantinovo originální pojetí prostého příběhu bylo tím, co mu otevřelo brány do velkého světa filmu. A Tarantino se tak prvními kroky vydal na cestu, která z něho udělala kult současné popkultury.
Pulp Fiction: Historky z podsvětí
V roce 1994 byl již Tarantino v povědomí filmového světa a ten netrpělivě očekával jeho další počin. Málokdo však asi čekal, že to, co Tarantino natočí, se stane kultovním snímkem dospívající generace.
Zdroj: distributor filmu
Film, který začíná koncem a končí začátkem. Film s adrenalinovou injekcí v srdci, tajemným kufříkem, lízáním nohou, osudnou toaletou a poučením, že za jízdy prst na spoušť nepatří – to všechno je Pulp Fiction.
Kromě nespočetného zástupu fanoušků byla filmu odměnou i sedminásobná nominace na Oscara, z níž proměnil snímek jednu – a to za scénář. Zatím je to jediná oscarová soška, kterou Tarantino získal.
Jackie Brown
Film s gangstery, zbraněmi a humorem. Tedy přesně tím, co bylo pro Tarantina v 90. letech typické, jenže natočené jinak, než u něho bylo zvykem.
Zdroj: distributor filmu
Snímek se zabývá motivy věrnosti a zrady a také nutností zachovat chladnou hlavu v nebezpečných situacích. Násilí však oproti předchozím filmům ubylo, stejně jako narážek na popkulturu a Tarantino staví do popředí svého počinu příběh.
Film navíc není mozaikou z epizod, jak jsme u Tarantina zvyklí, ale lineárním, a nutno říct, že velmi poutavým příběhem. I přes vyzrálejší pojetí, zůstává Tarantino i zde věrný svému stylu a diváka baví absurditou jemu vlastní.
Kill Bill 1 a 2
Dva filmy vydáváme za jeden úmyslně. To protože původně jedním filmem být měly. Producenti však Tarantinovi nedovolili překročit stopáž 200 minut, a tak byl režisér nucen počin rozdělit na dva díly. První vyrazil do kin v roce 2003, druhý díl o rok později.
Zdroj: distributor filmu
Nevěsta, v podání Umy Thurman, se mstí za zradu a svou skoro-smrt. Role byla psaná herečce přímo na tělo, a tak byly přípravy provázeny několika odklady. Například hereččiným těhotenstvím.
Když se však snímek do kin konečně dostal, publikum naprosto strhl. Dílo mísící několik vizuálních i fabulačních stylů, pohybující se až na hranici komiksového vyprávění je dnes již klasikou.
Tarantino posunul hranici své tvorby zas o něco dál, když svůj černohumorný způsob vyprávění zasadil do reálií druhé světové války. I zde však nalezneme to, co je pro Tarantina typické: vytříbené dialogy s překvapivou pointou, unikátní skloubení několika příběhů a lásku ke kinematografickým dobám již minulým.
Zdroj: distributor filmu
„Šílenec z videopůjčovny“ opět využívá pestrobarevné mozaiky, při níž ohýbá historii, aby na ni v nepatrných detailech naopak přesně historicky odkazoval. Zpráva ze snímku je jasná: Dobro vítězí nad zlem; ale po tarantinovsku.
Christopher Waltz za výkon ve vedlejší roli, sadistického nacistického plukovníka, získal Oscara. Film pak byl nominován v dalších sedmi kategoriích.
Režisér v současnosti uvažuje o volném pokračování Hanebných panchartů (více zde).