S blížícím se zahájením 48. ročníku MFF Karlovy Vary pořádaného od 28. června do 6. července nabízíme přehled užitečných tipů pro návštěvníky. Prohlédněte si průvodce programem s potřebnými informacemi o cenách vstupenek, možnostech ubytování a o dalších poskytovaných příležitostech.
Jeden z nejprestižnějších filmových festivalů ve střední a východní Evropě a jediný festival svého druhu v České republice představuje v Karlových Varech každoročně přes 200 snímků světového profilu. Kolem deseti tisíc návštěvníků zavítá na festivalový program, aby zhlédlo světové, mezinárodní či evropské premiéry filmů natočených v uplynulé sezoně.
Kam pro akreditace?
Hlavním dějištěm bude tradičně lázeňský hotel Thermal, v jehož kongresové části se nachází šest z celkových čtrnácti promítacích festivalových sálů.
Zde také návštěvníci naleznou pořadatelské centrum včetně akreditační haly, šestnácti pokladen, informačních stanovišť, festivalového obchodu se suvenýry a přepážek ubytovacích společností. Další promítací sály jsou situované na pěší zóně vedoucí ke Grandhotelu Pupp.
Program bude slavnostně zahájen 28. června v 19:00 ve spolupráci s významným francouzským režisérem Michelem Gondrym, který ve Velkém sále hotelu Thermal osobně uvede svůj nový snímek Pěna dní. Toto dílo navíc vstupuje do české kinodistribuce ještě během festivalu, a to 4. července.
Co je na programu?
Promítané filmy jsou řazeny do tradičních soutěžních sekcí. Ty tvoří Mezinárodní soutěž celovečerních hraných filmů, kategorie Na východ od Západu, Soutěž dokumentárních filmů, sekce Fóra nezávislých, Horizontů, Jiného pohledu, Imagina, Deseti evropských režisérů očima Variety a konečně i kategorie Půlnočních filmů, Českých filmů, Dokumentárních filmů mimo soutěž a sekce Návratu k pramenům s původními i restaurovanými raritními snímky.
V hlavní kategorii se vyskytuje sedm filmů světové a sedm mezinárodní premiéry. O Křišťálový glóbus se bude ucházet francouzský snímek 11. 6. režiséra Phillipa Godeau, italský Ať žije svoboda Roberta Andó, debutant Lance Edmands představí americký Bluebird, s ruskou Hanbou vystoupí Jusup Razykov, Španěl Xavier Bermúdez uvede snímek Hodnota času a parodické Knězovy děti předvede Vinko Brešan.
Dále budou konkurovat filmy Místo v nebi Izraelce Yossiho Madmonyho, polská Papusza režisérů Krzysztofa Krauze a Joanny Kos-Krauzové, britské Pole v Anglii Bena Wheatlyho, Prameny života německého tvůrce Oskara Roehlera, maďarský počin Velký sešit Jánose Szasze, islandské drama XL od Marteinna Thorssona a Září řecké režisérky Penny Panayotopoulou. Jediným tuzemským zástupcem ve velké čtrnáctce je snímek Líbánky režiséra Jana Hřebejka.
Do čela mezinárodní poroty 48. karlovarského festivalu zasedne Agnieszka Hollandová, polská režisérka, scenáristka a autorka třídílného seriálu Hořící keř, který pojednává o událostech provázejících upálení Jana Palacha. Tato série z produkce HBO bude v Karlových Varech vůbec poprvé k vidění na velkém filmovém plátně.
Nesoutěžní tematické sekce
Specialitou letošního ročníku je pak uvedení dvou tematických ucelených přehlídek. První z nich s názvem „Borderline Films: Prvních deset let“ je poctou stejnojmenné nezávislé produkční společnosti z New Yorku, která zahájila své působení před deseti lety a ve složení Antonia Campose, Seana Durkina a Joshe Monda uvedla svá úspěšná díla na řadě filmových festivalů. S trojicí těchto obdivovaných filmařů se mohou návštěvníci setkat v rámci programové části master class.
Druhou kuriozitou 48. ročníku je sekce „Zaostřeno na kurdský film“ čítající patnáct snímků od režisérů kurdského původu, již pocházejí ze zemí jako Turecko, Irák či Sýrie. Jedná se o nedoceněnou součást světové kinematografie, kterou karlovarský festival představí v samostatné profilové kategorii.
Mimo jiné se v nesoutěžní části hlavního programu objeví ve světové premiéře i nový počin české režisérky Alice Nellis Revival, jehož promítání je naplánováno na předvečer ukončení festivalu 5. července ve Velkém sále hotelu Thermal od 19:05.
Digitalizované klasické snímky
MFF Karlovy Vary se od roku 2011 rovněž věnuje iniciaci projektu digitálního restaurování významných snímků československé kinematografie. V prvním roce projekt zahájila historická balada Markéta Lazarová od Františka Vláčila. V loňském ročníku mohli diváci zhlédnout zrestaurovanou verzi filmu Hoří, má panenko Miloše Formana. Letos návštěvníky čeká uvedení legendárního díla Vojtěcha Jasného z roku 1968 – Všichni dobří rodáci. Projekce je nachystaná na 29. června 2013 ve Velkém sále hotelu Thermal.
Kdo získá Křišťálový glóbus?
Velkou událostí festivalového programu je tradičně předávání Křišťálových glóbů za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Prvním z avizovaných tvůrců, kteří sošku obdrží, je Theodor Pištěk, spolupracovník režiséra Miloše Formana, výtvarník kostýmů a držitel Oscara za film Amadeus. Druhým držitelem se stane trojnásobný držitel Oscara a americký scenárista, režisér a producent Oliver Stone. Dalším, kdo se dočká ocenění za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii, je americký herec John Travolta.
Kompletní rozpis programu a detailní naplánování jednotlivých promítání je k dispozici na oficiálních stránkách MFF Karlovy Vary.
Doprovodný program
Většina filmů je uváděna delegací samotných tvůrců, kteří jsou návštěvníkům po skončení promítání k dispozici u diskuze v rámci rozhovorů. Další možností setkání s jednotlivými delegacemi bude v programové části KVIFF talks, jejichž rozpis bude zveřejněn před zahájením festivalu. Návštěvníci s Festival Passem nebo akreditací mohou rovněž navštěvovat doprovodné tiskové konference.
Karlovarský festival je jako tradičně provázen řadou dalších doplňkových akcí. Pro hudební fanoušky bude 29. června pořádán od 22:00 v Poštovním dvoře koncert české skupiny Lucie. Vystoupení představuje návrat této kapely na hudební scénu v původním složení. Vstupenky je možné získat zdarma u pokladen Energy Zóny ČEZ 29. června od 11:00, stačí předložit platný Festival Pass nebo akreditaci.
Další součástí oficiálního doprovodného programu budou čtyři vystoupení Divadla bratří Formanů, které se předvede ve svém představení Obludárium. Představení budou pořádaná v rozmezí od 28. června do 1. července.
Ve středu 3. června bude na kolonádě v centru města probíhat přehlídka českého videoartu v rámci „Stavebnice Ceny Jindřicha Chalupeckého“. Představena bude historie této významné české umělecké ceny a díla letošních finalistů.
Ve spolupráci s charitativní organizací DebRa ČR připraví karlovarský festival soubor dobročinných akcí. DebRa ČR se věnuje podpoře lidí s vzácným onemocněním zvaným nemoc motýlích křídel. K dispozici bude interaktivní kavárna, jejíž výtěžek poputuje do nadace, oděvní přehlídka návrhářky Liběny Rochové pořádaná 2. července v Sadové kolonádě a benefiční koncert téhož dne večer v Poštovním dvoře.
Ceny a obdržení vstupenek
Standardní cena vstupenek u pokladen je 65 korun, po zlevnění pro studenty, seniory a držitele karty ZTP 50 korun. Prodej u pokladen bude zahájen 27. června od 9:00 a 28. června začne v 8:00.
Další možností zaplacení návštěvy na festivalu je takzvaný Festival Pass, který lze zakoupit na jeden, tři či pět dní nebo na celou dobu festivalu. Výhodou Festival Passu jsou tři vstupenky zdarma na tři festivalová představení denně. Pět minut před zahájením každého promítání budou účastníci s platným Festival Passem usazeni na neobsazená místa v sále. K Festival Passu obdrží kupující zdarma také katalog filmů a programovou brožuru a dále má zajištěný vstup na KVIFF Talks, na tiskové konference v hotelu Thermal a do hotelového bazénu.
Cena Festival Passu
1 den: 200 korun, se slevou 150 korun
3 dny: 500 korun, se slevou 350 korun
5 dní: 700 korun, se slevou 450 korun
Celá doba festivalu: 1000 korun, se slevou 700 korun
Poslední možností je zakoupení vstupenek na pokladně Last minute u hotelu Thermal a u kina Espace, které jsou k dispozici pro držitele Festival Passu a akreditované návštěvníky 15 minut před zahájením představení.
Pokladny jsou otevřené denně od 8:00, v Grandhotelu Pupp od 9:00.
Ubytování
Oficiální ubytovací agenturou filmového festivalu je Good Bed Agency, s.r.o. Ta zajišťuje ubytování v hotelech, penzionech i kempech. K nalezení vhodného ubytování je možné využít také služby Infocentra města Karlovy Vary nebo portálu topkur.cz, které poskytují online rezervační systémy.
Pořadateli doporučovaný je Hotel Festival v Domově mládeže, v němž lze pořídit dvoulůžkový pokoj se sociálním zařízením a třílůžkový pokoj bez sociálního zařízení za 1000 korun, třílůžkový pokoj se sociálním zařízením pak za 1500 korun. Levnější variantu představuje hostel ve škole situované 100 metrů od hotelu Thermal. Zde je cena 120 korun na osobu na noc, celková kapacita hostelu je 180 osob. Třetí variantou je pobyt ve stanovém městečku v areálu koupaliště Rolava za 80 korun na noc a 15 korun na noc městského poplatku (neplatí pro studenty a nezaměstnané).
Celkový seznam ubytovacích kapacit je k dispozici na oficiálních stránkách festivalu a je doporučováno zajistit si ubytování s co největším předstihem.