Chystaný dokument Gone Too Soon si zaslouží Michael Jackson i jeho fanoušci. Hrdinové komiksu Čtyřlístek nastupují do služeb císaře Rudolfa, herec Antonio Banderas do služeb OSN. Festival Jeden svět ocenil kambodžského novináře, který pronikl až k vůdci Rudých Khmerů. Za pořízení ilegální kopie filmu do vězení? V Indii možná ano…
Nesmrtelný Michael Jackson Zdroj: usafricaonline.com
Michael Jackson podruhé
Předčasně zesnulý Michael Jackson se vrátí na plátna kin. Po loni uvedeném This Is It to tentokrát bude v hodinu a půl trvajícím dokumentu Gone Too Soon. Ve snímku, který je mimochodem sestříhaný z více než 300 hodin filmového materiálu, se kromě samotného krále popu objeví také rozhovory s jeho manažerem, právníkem, trenérem, ale i kuchařem či kadeřníkem. Producent Ian Halperin, který o Jacksonovi loni napsal knihu, označil svůj film za zpěvákovo ocenění, které si zasloužil on i jeho fanoušci.
Čtyřlístek ve službách krále
Tak se jmenuje nové dobrodružství Fifinky, Myšpulína, Pinďi a Bobíka, které na podzim příštího roku dorazí do kin. Hrdinové komiksu, poprvé vydaného v roce 1969, si vyrazí do Prahy, kde potkají oživlého lva ze sochy Bruncvíka na Karlově mostě. Lev je zavede za z minulosti teleportovaným císařem Rudolfem. Podle astrologů totiž jen oni mohou získat zázračný kámen mudrců a zachránit tak život panovníka i korunovační klenoty. Všechny dialogy jsou už nahrané, v dubnu se začne točit. Kresleným postavičkám hlasy propůjčili Ondřej Brzobohatý (Pinďa), Tereza Bebarová (Fifinka), Karel Heřmánek (Myšpulín) a Bohdan Tůma (Bobík). Producenti slibují dynamický, vtipný, moderní film plný humorných situací, gagů a překvapení.
Antonio Banderas velvyslancem
Angažování celebrit do služeb humanitárních a charitativních organizací není nic nového nebo neobvyklého. Pozadu nezůstává ani španělský herec Antonio Banderas, který se orientuje hlavně na problematiku rozvojových a chudých částí světa. Ve středu 17. března byl dokonce jmenován velvyslancem dobré vůle Programu OSN pro rozvoj (UNDP), jenž si klade za cíl snížit do roku 2015 chudobu ve světě o polovinu. Banderas není první známou osobností reprezentující výše zmíněný program. S OSN oficiálně spolupracuje například ruská tenistka Maria Šarapovová nebo norský korunní princ Haakon Magnus.
Nepřátelé národa zvítězili
Ve čtvrtek 18. března proběhlo v pražském kině Lucerna slavnostní předávání cen vítězům 12. ročníku festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět. Jako nejlepší počin byl zvolen britsko-kambodžský snímek Nepřátelé národa. Vypráví příběh kambodžského novináře pracujícího více než deset let na projektu v odlehlých provinciích. Podařilo se mu proniknout mezi lidi, kteří se podíleli na vraždění za vlády Rudých Khmerů. Natočil s nimi desítky rozhovorů, a to včetně jejich vůdce Pol Pota, řazeného k nejkrutějším diktátorům 20. století, jehož důvěru si získával léta.
Cena za nejlepší režii připadla Polákovi Pawlu Lozinskému za snímek Chemo, který pojednává o pacientech jedné varšavské onkologické kliniky. Cenu Poroty Rudolfa Vrby a Zvláštní cenu Václava Havla si odváží dílo o Tibetu nazvané Slunce za mraky. Zvláštní uznání poroty Rudolfa Vrby získal dokument Tibet zpívá. Cena Českého rozhlasu za kreativní použití hudby a zvuku byla udělena domácímu zástupci Mlčeti zlato. Studentskou cenu vybojovala režisérka Marije Meermanová za Chci být někdo. Diváci přiřkli své ocenění časosběrnému dokumentu Tomáše Škrdlanta Nevítaní.
Indové pronásledují piráty
Filmy se stahují asi všude. Nejinak tomu je i v Indii. V této chudé zemi s více než miliardou obyvatel se ročně prodá zhruba 700 miliónů ilegálních DVD, což jí řadí mezi deset zemí s největší mírou pirátství na světě. Protizákonně pořízená DVD se tam prodávají ještě dřív, než mají filmy premiéru. A tak se indická studia spojila s těmi americkými a rozhodla se zakročit. Od indické vlády požadují tvrdší tresty pro diváky, kteří přijdou do kina s malou kamerou a pokusí se snímek natáčet.