V úterý 2.května se v pražském Světozoru v rámci dokumentárních pondělků konalo promítání filmu Architekt odpadu. Snímek o kontroverzním a originálně smýšlejícím staviteli domů z odpadků získal několik mezinárodních filmových cen a ve světě vzbudil zájem o udržitelný styl bydlení.
„Zemělodě“ již na světě existují v různých provedeních. Zdroj: earthship.com
Dokumentární film britského režiséra Olivera Hodge z roku 2007 ukazuje tři roky ze života Michaela Reynoldse, promovaného amerického architekta, který se rozhodl stavět energeticky soběstačně domy z materiálů, které nejsou a nejspíš nikdy nebudou standardními stavebními materiály.
Ze třistahodinového natočeného materiálu vznikl film o délce 86 min. Architekt v něm mluví o svých snech, objasňuje stavební metody a bojuje s americkými zákony a předpisy, protože některé jeho stavby, tzv. Zemělodě, jsou stavěné v rozporu se zákonem.
Architekt odpadu staví své domy také v zemích třetího světa, kde slaví větší úspěch, než v bohatých státech. Foto: distributor filmu
Film už se v České republice promítal, v roce 2009 získal dokonce dvě ceny Mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, přírodním a kulturním dědictví – Ekofilm. V pondělí byl na programu Světozoru při příležitosti návštěvy právě Architekta odpadu – Michaela Reynoldse, který do České republiky přijel představit svůj projekt trvale udržitelného bydlení.
„Držím se toho, že žádný odpad neexistuje. Existuje jen materiál. A to, co dělám já a můj tým, je prosté – najdeme materiál a postavíme z něj dům, objasňuje Reynolds shánění stavebního materiálu.
Odpad jako materiál
„Tyhle věci, plechovky, lahve, nebo pneumatiky, už byly jednou vyrobeny, a je vlastně jedno, za jakým účelem. Důležité je, že my ho jen sebereme, a téměř přímo na místě, kde jsme ho sebrali, stavíme dům. Tím odpadá veškerá ekologická zátěž, protože ty odpadky už na tom místě byly, nic se nikam nedováží. Začínáme tak stavět s čistým štítem.‘‘
Po promítání filmu Architekt odpadu následovala přímo v kinosále beseda s diváky. Reynolds odpovídal na otázky publika, které se skládalo ze široké veřejnosti.
Objasnil zde svůj koncept Zemělodí – diváky zajímalo především to, jak se v domě udržuje teplo a jestli není takový dům, postavený z věcí určených k vyhození, zdraví škodlivý. Reynolds trpělivě a jasně vysvětloval postup výroby a následné používání domu.
Lidé si často pomyslí, že Zemělodě vypadají jako z jiné planety, jejich interiéru se však nedá nic vytknout. Foto: earthship.com
Dokonce se zmínil, že se svým týmem v současné době natáčí dokument, který bude jakýmsi manuálem pro stavbu nekonvenčních rodinných domů.
Čisté odpadky
Architekt na závěr besedy všechny přítomné ujistil, že v odpadcích, které používá, je mnohdy daleko nižší obsah škodlivin, než ve většině konvenčních stavebních materiálů. Z pódia Světozoru odcházel s úsměvem a za hlasitého potlesku diváků.
V rámci své čtyřdenní návštěvy České republiky navštíví Architekt odpadu ještě Přírodovědeckou fakultu Janáčkovy Univerzity v Českých Budějovicích, kde bude v úterý, 3.5. přednášet pro studenty a veřejnost, ve středu 4.5. se usktuteční další přednáška pro studenty a veřejnost v Národní technické knihovně v Praze, a ve čtvrtek se v divadle Kampa koná beseda s architektem, kterou povede herec Jaroslav Dušek.
Přímý přenos z této besedy bude dostupný přes i-vysílání České televize. Přesný program a více informací na ekofilm.eu