Dílo, ve kterém doslova nahlédneme pod pokličku mnoha známých konfliktů, nevyjímaje 2. světovou válku, se v prosinci utká o prestižní cenu EFA.
Zdroj: www.akosavaridejiny.cz
Počin slovenského režiséra Petra Kerekese vznikl ve slovensko-česko-rakouské koprodukci. Ze strany ČR se na něm podílela společnost Negativ. Nominace na cenu Evropské filmové akademie je velikým úspěchem nejen pro Kerekese, ale i pro zmiňovanou producentskou společnost. Ta tuto cenu důvěrně zná již z loňského roku. Jako vůbec první Čech ji tehdy získala Helena Třeštíková – pro nejlepší evropský dokument René – ve spolupráci právě s Negativem.
Dokument, který byl vybrán do desítky nejlepších z několika set děl, vypráví celkem o šesti válkách, ze kterých pro příklad zmíním 2. světovou a sovětskou okupaci Československa a Maďarska. Kromě Maďarska a Československa ve filmu navštívíme i Francii, Rusko a Čečensko. Prostřednictvím pamětníků se divák dozvídá fakta z dějin, o kterých asi nikdy předtím neslyšel. Většinu z nás by asi nenapadlo, že válku ovlivnilo to, jaké jídlo bylo vojákům připravováno. Když se nad tím člověk ale zamyslí, je to naprosto zřejmé. Hladový a zesláblý člověk bude těžko favoritem v boji.
Kromě dramatických scén a několika úsměvných historek si z úst pamětníků také poslechneme celkem deset receptů – takže pokud se chcete něčemu přiučit (a nemusíte nutně hledat inspiraci jen k vaření), podívejte se na tento film. Sami pak můžete zhodnotit, jakou má podle vás šanci uspět a získat cenu EFA.
Jak to dopadne podle odborníků se dozvíme 12. prosince, kdy udílení cen proběhne v německém Bochumu.