Menu
TOPZINE.cz
Divadelní hry, představení - novinky a recenze

Fidlovačka láká do Hotelu mezi dvěma světy na mystický zážitek

Redakce

Redakce

17. 2. 2011

Mysteriózní hra francouzského dramatika Érica-Emmanuela Schmitta, Hotel mezi dvěma světy, s filosofickým nadhledem a vtipem postupně dekóduje tajemství života, anebo se o to alespoň pokouší. Divadlo Na Fidlovačce uvedlo její premiéru 13. ledna 2011 v režii Pavla Šimáka a v překladu Michala Lázňovského.

FOTO: Hotel mezi dvěma světy

Iva Pazderková jako jiskrnně chladná koordinátorka mezi životem a smrtí, Foto: Roman Černý

Všem zúčastněným se naskytne příležitost nahlédnout na svůj život tak, jak to předtím třeba ani nezkusili. Proč? Protože se ocitli v mezičase. Mezi světem živých a mrtvých. Každý z nich je z nějakého důvodu v komatu. Čímž se vysvětluje existence tohoto hotelu. Schmitt ho vytvořil za účelem jakési přestupní stanice, ze které vás výtah odveze nahoru nebo dolů.

V hotelu se mezi sebou mísí různí lidé bez ohledu na postavení, kariéru či jakékoliv jiné rozdíly. Zde jsou si všichni rovni. Uklízečka i prezident. Z čehož pochopitelně vyplívá řada groteskních situací, které taková rovnost nabízí.

Kde to jsem?!

Autor É.E. Schmitt je známý především svým vhledem a zkoumáním otázky víry, lásky, smyslu života a smrti. Přesto, že se zabývá filosofií na odborné úrovni, dokáže ji rafinovaně zaplést do svých dramat a komedií s lidskou samozřejmostí a proto se stal i komerčně úspěšným. V jeho dílech mají diváci možnost zaznamenat velmi zábavné a přitom výchovné dialogy, ale nevtíravým způsobem. Zřejmě i z tohoto důvodu patří k nejúspěšnějším a nejhranějším francouzským dramatikům.

Divadlo Na Fidlovačce uvedlo Hotel mezi dvěma světy již jako jeho druhou hru. Ta první nese název Záhada aneb Zapřená láska. Dění v hotelu s příchozími nebo odchozími hosty tvoří dramatickou osu celého vystoupení, které velmi povedeně režíroval Pavel Šimák. Navíc scénu obohatil efektivním prvkem v podobě výtahu, díky čemuž se diváci cítí intenzivněji vtaženi do děje. Celý tento výstup s výtahem umocňuje podmanivá podkresová hudba.

Proč tu jsem?!

Nový příchozí je obvykle zmaten a ptá se, kde to přesně je? Jako například Julien v podání Dennyho Ratajského. Navíc usoudí, že nejspíše v blázinci, podle podivného chování ostatních. Mystikou smrti je prosyceno ovzduší celé hry.  Kostýmy doktora/ky a asistentů svou variabilitou vždy patřičně dotváří atmosféru temného hotelu.

FOTO: Hotel mezi dvěma světy - - D. Ratajský, V. Svoboda

„Tak já vám povím, kde doopravdy jsme…v blázinci. Ale dělejte, že jim věříte.“ Foto: Roman Černý

Osud si nevybírá vás, vy si vybíráte osud. Svým rozhodnutím.

Velice významná figura v podobě doktora/ky S provází hosty po celou dobu jejich pobytu jako temný stín. Tvář doktorce S propůjčila Iva Pazderková, která tuto postavu velmi přesvědčivě ztvárňuje. Doktor/ka S nepomáhá, jen informuje hotelové hosty o jejich zdravotních stavu. Popřípadě je za zvuku alarmu pošle do výtahu.

Protože si každý představuje smrt pod různým pohlavím, zosobňuje zde doktor – ka S obě varianty. Záhadné kouzlo ji však nelze upřít. V hereckém provedení Ivy Pazderkové může i smrt vypadat svůdně. Snad jediným z účinkujích, který má širší prostor excelovat, je zde protagonista Denny Ratajský, jenž se převtělil do postavy Juliena, šéfredaktora sportovního magazínu. Julien zpočátku zmateně pobíhá po hotelu a nechápe, kde je a zejména pak proč.

Týmová hra – to je život!

Pohybovost, hravost, struktura a spolupráce, tak lze stručně shrnout velice zdařilý výsledek, kterým vás tato hra zaujme. Chování postav vás cíleně vede k jakémusi závěru, že je potřeba žít naplno, ale nikoli na plný plyn bez brzdy a naprostých zábran. Takže nemá sice smysl odkládat radost ani touhu, avšak zároveň je potřeba žít zodpovědně.

foto: Hotel mezi dvěma světy

Daniel Rous a Václav Svoboda

Nikdy nevíte, kdy vás potká osudová láska, třeba, když…ale určité možnosti uvidíte sami. Myšlenka na téma klinické smrti zřejmě nenechá nikoho chladným. Snad jen pana prezidenta Delbeca, jehož hraje Václav Svoboda, věčně nespokojený a nervózní ředitel, nastavující zrcadlo všem těm, kteří se jen honí za penězi a kariérou. Frustrovaný z odmítavého postoje doktor/ky S, protože ho nechce přijmout k pohovoru. Jeho, tak privilegovanou osobu. Jak dopadne?

To není otázka spravedlnosti, nýbrž podstaty nehody či situace, ve které se člověk ocitne v Hotelu mezi dvěma světy. Takže z tohoto úhlu pohledu nezáleží na tom, jak žijete nebo jak jste žili, ale jestli jste na kaši po autonehodě nebo vás srazí cyklista. To se snaží vysvětlit doktor/ka S svým dočasným pacientům. Je vážně vše tak jednoduché? Jak pro koho. Zmíněný pan prezident vidí vše velmi pragmaticky, dokonce i samotnou hru se smrtí. Také se netají svou sobeckostí…

Prezident: „To je zajímavé, co říkáte. Já to prožívám naprosto stejně.“

Mág: „Vy taky myslíte jen na sebe?“

Prezident: /pokrčí rameny/ „Pochopitelně. A na koho bych měl myslet?“

Život nebo smrt?!

To je to, oč tu běží. Již Jean – Jacques Rousseu kdysi řekl, že člověk je od přírody dobrý: příčinou zkaženosti a neřesti je prý společnost. A některé životní okamžiky přeci jen může ovlivnit náhoda, třeba, když vidí, že ten člověk se přeci jen polepšil a není úplně ztracený. Náhoda vám tedy může zachránit život.

A jelikož vás společnost může zkazit, mohla by vás i napravit, zcela zbavit strachu a učinit lepším člověkem. Scénář nevynechá ani iluze a jejich čarovnou moc v podobě mága Rádžapúra, kterého věrohodně hraje Daniel Rous. V neposlední řadě se můžete těšit také na skvostný výkon Ludmily Molínové alias uklízečky Marie Martinové. Filosofické gagy v jejím podání srší patřičkou rozbuškou, na jejímž konci se nejspíše dočkáte malého výbuchu smíchu.

FOTO: představení divadla Na Fipdlovačce

Iva Pazderková a Daniel Rous

Chronologie děje jednoduše plyne velmi příjemným tempem, zasekne se na chvíli snad jen v druhé půlce představení, ale nijak zvlášť to tempu neuškodí. Vanda Chaloupková se objevuje až v druhé půlce hry jako Laura. Dívka, která od narození trpí zdravotními problémy různého postižení včetně slabého srdce. Více nelze prozradit.

Vidět nebo nevidět?

Na tuto otázku je zcela jednoznačná odpověď, rozhodně ano.  Díky skvělým hereckým výkonům se zasmějete, i když možná s mrazením v zádech. Schmittovy hry nejen pobaví, ale obvykle obsahují filosofickou hloubku s nadčasovým přesahem. Hotel mezi dvěma světy patří k těm nejvýraznějším. Některé diváky hra zvedla až ze židle do vděčného aplausu. Posuďte sami.

Hotel mezi dvěma světy

Divadlo Na Fidlovačce

Režie: Pavel Šimák

Hrají: Iva Pazderková, Ludmila Molínová, Vanda Chaloupková, Eliška Nezvalová, Denny Ratajský, Daniel Rous, Václav Svoboda a Lukáš Pečenka.

Hodnocení: 4****

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fidlovačka láká do Hotelu mezi dvěma světy na mystický zážitek