Na Festival divadel evropských regionů do Hradce Králové přijeli i herci z Divadla Petra Bezruče z Ostravy s inscenací Nevěsta či performeři ze Starého divadla Karola Spišáka z Nitry s Jánošíkem, aby předvedli hradeckému publiku svá úspěšná představení.
Nevěsta Martina Františáka Zdroj: bezruci.cz
Do Studia Beseda 23. června zavítala skupina herců z ostravského Divadla Petra Bezruče s inscenací Nevěsta od Martina Františáka, uměleckého šéfa divadla. Nevěsta v sobě nese nádech moravského venkova se všemi jeho zvyky. Morava jako kraj veselý, plný tance a muziky, Morava jako kraj s překrásnou přírodou, ale také i se všemi bolestnými vztahy a nevlídnou historií.
Inspirace autentickou historií
Martin Františák se k napsání hry inspiroval nalezenými zápisky staré ženy, která v jedné vesnici žila a snila o své matce. K dalšímu motivu se autor hry a zárověň režisér dostal přes historii jak celé vesnice, tak i Československa. Inscenace Nevěsta mapuje léta od konce druhé světové války do současnosti. Historie rodu matky s dcerou se prolíná všemi těmito roky a v neposlední řadě ukazuje na českého člověka, jak se v poválečných letech na moravském pohraničí choval.
Nevěsta ostravského Divadla Petra Bezruče
Nevěsta je silná, emotivní hra, která se nebojí ukázat světu rozmary dvou osamělých žen na konci světa, ale také hyenismus a sobeckost některých lidí.
Divadlo Petra Bezruče v Ostravě
Nevěsta
Režie: Martin Františák
Hrají: Zdena Przebindová, Pavla Gajdošíková, Josef Králík, Přemysl Bureš, Jan Vápeník, Markéta Haroková, Marcela Čapková, Lukáš Melník a další…
Slovenské Staré divadlo Karola Spišáka v Nitrě a jeho Juraj Jánošík
Slovenské divadlo z Nitry přivezlo do Divadla Drak v Hradci Králové 24.června inscenaci Jánošík s mimořádně nadanými herci. Inscenaci nechyběl rytmus, pohyb, napětí, přesvědčivé herecké výkony a přesná práce s loutkou, v tomto případě hadrovou loutkou ve velikosti dospělého člověka, jež symbolizovala Juraje Jánošíka.
The YouTube ID of HyKhdQoDmPE&feature is invalid.
Asi každý z nás zná historii tohoto zbojníka, který se v 18. století stal národním hrdinou Slováků. Ve slovenském představení nitranského divadla ztělesnili Jánošíka jako slovenského boha, který tápe mezi nebem a zemí. Tím, že se provinil svými činy, nemůže do nebe, a kvůli tomu, že bohatým bral a chudým dával, nemůže ani do pekla, a tak bloumá světem a bdí nad Slovenskem. Takto je symbolizován i v představení. Bílý, veliký Juraj vypráví divákům svůj osud a každý ho svým způsobem odsoudí nebo omylostní, tak, jak každý z nás posoudí jeho skutky.
Jánošík a folklórní motivy ve hře
V inscenaci Jánošíka lze jednoznačně vystopovat temperament Slováků. Nejen, že excelují ve svých rolích, ale umí si poradit i s hudebními nástroji. Slovenský folklór se naplno projevuje ve všech částech hry. Zpěv, tanec a hlavně fujara, která v jednom místě vytváří zcela jiný obraz, než doopravdy je, a dá se říci, že neobyčejný, vtáhne ještě více diváky do děje.
Staré divadlo Karola Spišáka v Nitre
Jánošík
Jozef Mokoš
Režie: Ondrej Spišák
Hrají: Radovan Hudec, Katarína Petrusová, Lucia Korená, Agáta Solčianská nebo Alena Pajtinková, Miloš Kusenda, Roman Valkovič, Rudo Kratochvíl a Milan Vojtela