Festival studentských divadel: Druhý den jsme zažili vrcholy i pády
Anna Kottová
27. 10. 2012
Letošní druhý ročník divadelního festivalu pro studenty pokračuje a potrvá až do soboty. Cílem je umožnit zajímavým studentským souborům účinkování na velké scéně. TOPZINE.cz přináší postřehy z druhého dne.
Druhý ze tří dnů se nesl ve znamení vrcholů a pádů. První inscenace lahodně nakously páteční dort. Na Tlustém praseti souboru Nepřijatelní bylo takřka vyprodáno. Třešnička v podání domácího souboru OLDstars se příliš nevydařila. Umělecká skupina OLDstars, která festival organizuje, otevře i zakončí poslední den festivalu v sobotu.
Terry Pratchett opět na scéně
Dismanův rozhlasový dětský soubor otevřel druhý den inscenací The Fifth Elephant (Pátý elefant). Fantasy hru dle knihy Terryho Pratchetta, ve které městská hlídka řeší krádež trpasličího korunovačního kamene, uvádí v angličtině. Přestože jde o dětský divadelní soubor, mile mě překvapilo několik věcí. Propracované kostýmy Barbory Veselé podtrhují každého hrdinu. Pes, který posunuje děj, má papírové uši, trpaslíci nosí vousy a oblečení stylizované do zelené barvy.
Vlci v šedivé barvě mají na hlavách papírové uši a protáhlý čumák. I když to bude znít dětinsky, jednou jsem si vážně myslela, že ze zákulisí na mě vykoukl vlk. Vojáky dotváří brnění z alobalu a hlavního hrdinu Samuela Elánia zdobí červený plášť zapadající do červeno-černé kombinace. Nechybí ani nápaditě vyrobené zbraně – sekery trpaslíků a meče mužů. Nasvícení scény také patří k plusům. Červené světlo vystřídá zelená pro trpaslíky a modrá pro družinu.
Očima Hany Švarcové: Inscenovat fantasy skrývá mnohá úskalí. Inscenovat knihy Terryho Pratchetta vyžaduje notnou dávku odvahy. Dismanův rozhlasový dětský soubor se však s tímto kusem vypořádal se ctí. Navzdory několika málo nedostatkům, jako jsou přílišná statičnost herců, místy nesrozumitelné repliky či časté střídání scén, je inscenace The Fifth Elephant vtipnou, svižnou a energickou záležitostí, která pobaví. Oceňuji kvalitně zvládnutou angličtinu. Palec nahoru za Karotkovy mrkvově červené kalhoty.
Hodnocení: 70 %
Co se týče angličtiny, takřka platilo: čím mladší, tím srozumitelnější. Americká ležérní mluva z úst Olivera Procházky inscenaci škodí. Naopak nejsrozumitelněji mluvil Jiří Maršál v roli Karotky a Jakub Cibulka v roli psa, nejlepšího přítele člověka.
Mezi chlapci herecky kralovali Oliver Procházka jako Samuel Elánius, který na sebe strhával pozornost obecenstva plnými doušky, a Jirka Maršál jako Karotka. Ten si jeviště doslova užíval. Mezi dívkami zářila Katie Brownie. Nejen, že mluvila srozumitelně svým rodným jazykem, ale s afektem její postavě vlastním se stala rovnocennou partnerkou pro Procházku. Právě společné dialogy Procházky a Brownie patřily k vrcholům inscenace.
Mladí herci se ještě musí naučit hlasitě a zřetelně artikulovat. Přesto se The Fifth Elephant povedl. Možná i proto, že tvorba Terryho Pratchtta patří v současné době k populárním.
The Fifth Elephant
Dismanův rozhlasový dětský soubor
Autor: Terry Pratchett
Režie: Adam Snellgrove
Hrají: Oliver Procházka, Katie Brownie, Jakub Cibulka, Jiří Maršál a další
Hodnocení: 80 %
Poprask na laguně
Hádky, hádky, hádky. Naprostá Itálie a do toho komedie. Dobře to ten Goldoni vymyslel a dobře to soubor ZUŠ Jakuba Jana Ryby provedl. Neshody a afektované hádky ovládají nejen život dvou rodin, ale i jednotlivců. Drendovi se líbí Checca, ale na truc koketuje s Luciettou. Kvůli ní se strhne ve vesnici pranice, protože má vážnou známost.
Očima Hany Švarcové: Poprask na laguně v podání divadelního souboru při ZUŠ Jakuba Jana Ryby se stal milým zpestřením pátečního dne. Živou komedii plnou vtipů a narážek na stereotypy o mužích a ženách předvedl soubor s chutí.
Po herecké stránce byl výkon herců nevyvážený. V místech, kde se postavy hádaly, byli všichni výborní. Hádky mezi dámským a pánským osazenstvem měly jiskru, náboj a potřebné napětí. Bohužel se již tuto laťku nepodařilo udržet v závěrečném láskyplném smiřování a párování. Inscenaci bych ocenila z hlediska scénografie a kostýmů. Vše bylo zvoleno vkusně, jednoduše a hlavně účelně. Myslím, že se souboru podařilo vytvořit příjemnou atmosféru italského přístavu.
Hodnocení: 70 %
Když se do celé věci vloží tři ženy na jedné straně, dvě na druhé, žárlivost a klevety, nastane na jevišti pořádná mela s mnoha vtipnými momenty a slovíčky. „A příště ti natrhnu drdol,“ zní vážná výhrůžka.
Třináct postav se za necelých šedesát minut vystřídalo na jevišti Divadla v Celetné. Petr Stivín do role Šišlavého patrona dokázal vnést odlehčený vtip. Kdykoliv promluvil, diváci propukali v neutuchající smích. Šimonu Peštovi, který si zahrál Lucettina nápadníka, bylo pramálo co rozumět. Ačkoliv do role největšího fešáka s sebou strhnul diváky, špatná artikulace shodila jeho výkon o několik desítek procent.
Den první: Sál Divadla v Celetné praskal ve švech
Naopak Marie Kaprasová, jeho divadelní družka Lucceta, vyslovovala nahlas. I v afektovaných hádkách jí bylo rozumět. Navíc dokázala divákům Lucettu přesně nastínit jako hubatou, emancipovanou fiflenku.
Scénu tvořily dva domy, několik dřevěných beden a děj se odehrával před prádelní šňůrou. Přestože bylo zpočátku všem hercům špatně rozumět, postupně se situace o sto procent lepšila. Rychlý a fraškoidní konec ve stylu: pojďte, všichni se udobříme, přesáhl rozumnou míru vkusu a všichni zúčastnění se podíleli na finální křečovitosti.
Poprask na Laguně
ZUŠ Jakuba Jana Ryby
Autor: Carlo Goldoni
Režie: Ivana Procházková
Hrají: Štěpán Stehlík, Bohdana Soukupová, David Vávrovský, Marie Kaprasová, Kristýna Strmisková, Anna Petrušková, Lucie Kratochvílová, Petr Setvín, Šimon Pešta
Hodnocení: 70 %
Od redaktorky Dominiky Frejtichové: Tlustý prase: Nepřijatelní byli srdečně přijati
Americký dramatik Neil LaBute rád píše o ošklivých, tlustých a neatraktivních lidech. V jeho hrách se objevuje konflikt postavy, která se od ostatních liší, a jejího okolí. Happy end nečekejte, v LaButeových hrách nakonec každý selže.
Autor čerpá z vlastní životní zkušenosti, neb sám nepatří k nejštíhlejším. Ve hře Tlustý prase zahrané divadelním souborem Nepřijatelní se Tom, s nakročenou kariérou ve velké obchodní společnosti, zamiluje do tlusté knihovnice Heleny.
Kdo mu nakonec lásku zkazí? Jeho kamarád, známí, ale především vlastní zbabělost. Až do konce příběhu vše vypadá jako pohádka. Jde o ideální inscenaci na studentský festival, a i když bylo zpracováno víceméně konzervativně, mělo u diváků úspěch.
Hra má velkou výhodu, že nabízí zajímavé dialogy, vtipné momenty, situace z běžného života. Nepřijatelní jí dodali jiskru, zvolili zajímavou scénografii a neúnavně doplňovali zásoby jídla pro Evu Burachovičovou. Martina Nováková zase měnila sexy kostýmy.
Tlustý prase
Nepřijatelní
Autor: Neil LaBute
Režie: Ondřej Stluka
Hrají: Mikuláš Outrata, Pavel Krajíček, Martina Nováková a Eva Burachovičová
Hodnocení: 80 %
Od redaktorky Hany Švarcové: Čarodějky oddělaly městečko, ale na jevišti nezářily
Čarodějky ze Salemu souboru OLDstars uzavřely program pátečního dne. Hra autora Arthura Millera byla pro OLDstars tvrdým oříškem, který se navzdory velkému snažení nepodařilo rozlousknout.
Jako první vyvstává problém s textem, který po autorských úpravách souboru OLDstars ztratil na kompaktnosti a děj se stává nepřehledným a nesrozumitelným. Vzhledem k tomu, že se na jevišti v podstatě nic neodehraje, ale o všem se jen hovoří, chybí dramatické napětí. Divák se ztrácí v nedostatečně propracovaných dialozích a namáhavě musí domýšlet, kdože je vlastně souzen a proč.
Nepřehlednost a nesrozumitelnost patřily k největším problémům
Další problém vidím ve velkém množství postav, které muselo ztvárnit omezené množství herců. Ačkoli patří dvojrole (trojrole a snad i vícerole) k běžným divadelním prostředkům, najdeme případy, kdy jsou na škodu. Na přehlednosti začne ubírat také fakt, že je současně jedna postava ztvárněna několika herci.
Den třetí: Vystřídal klasiku a experiment
S tímto mišmašem identit se úzce pojí neustálé přerušování kvůli převlékání hereček a změnám scény. Délka a množství těchto pauz znamenaly pro celou inscenaci jeden z nejvýraznějších hřebíčků do rakve.
Na druhou stranu musím uznale pokývat před hereckými výkony všech účinkujících. S nástrahami spojenými s náročným textem a neustálými změnami ztvárňované postavy se všichni vystupující vypořádali se ctí. Není lehké v jedné scéně představovat soudem vyslýchanou, o manžela se strachující ženu a střihem se vžít právě do onoho soudce.
Ovšem ani kvalitní, naději do budoucna skýtající, herecké výkony nezachránily inscenaci s názvem Čarodějky ze Salemu. Potenciál, který tato hra nabízí, zůstal nevyužit. Soubor tak v cestě za úspěchem zůstal v půli.
Čarodějky ze Salemu
OLDstars
Autor: Arthur Miller
Režie: Zuzana Malá
Hrají: Martina Haluzová, Johana Kozáková, Kateřina Šteklová, Jakub Barvínek, Michaela Hovorková
Hodnocení: 50 %