Oproti předešlým ročníkům se Festival spisovatelů Praha neuskuteční v sedmi dnech, ale pouze ve dvou. Ve středu 17. a čtvrtek 18. dubna proběhne na Nové scéně a v Senátu. Důvodem zkrácení Festivalu spisovatelů ze sedmi na dva dny jsou finance. „Festivalu spisovatelů Praha byla letos grantovou komisí udělena částka 300 tisíc korun, přitom ještě loni to bylo 3,5 milionu korun,“ uvedli organizátoři festivalu.
Kontakt známých i méně známých spisovatelů
Téma Zrození národů by mělo připomínat vznik nových států a osamostatnění národů v průběhu minulých desetiletí.
Letos uběhne 95 let od podepsání Pittsburské dohody ve Spojených státech, která napomohla vzniku Československa a také 20 let od jeho rozpadu. Festival se snaží umožnit kontakt známých i méně známých spisovatelů z domova i ze zahraničí s publikem.
Pozvání na letošní festival přijala Mary Heimann, americká historička a autorka práce Československo: Stát, který selhal, ve které se nevyhýbá tématu demokracie, nacistické okupace, komunistické vlády, sovětské invaze nebo rozdělení Československa. Heimann je členkou britské Královské historické společnosti.
Přijede také Sun‚alláh Ibráhím přezdívaný egyptský Kafka. Původně se chtěl stát politickým aktivistou a tomu odpovídají i témata v jeho knihách – korupce, mučení, sociální problémy. První knihu napsal Ibráhím ve vězení, kde místo inkoustu použil desinfekci. U nás ho proslavila novela Komise.
Tématem letošního ročníku je Zrození národů. Zdroj: Festival spisovatelů
Festivalu spisovatelů se zúčastní také alžírský prozaik Mohammed Moulessehoul píšící pod pseudonymem Yasmina Khadra, jehož díla přeložili ve 43 zemích. Moulessehoul řadu let sloužil jako vysoký důstojník alžírské armády a pseudonym si zvolil proto, aby se vyhnul vojenské cenzuře. V roce 2000 odešel do francouzského exilu.
Z Portugalska přijede Miguel Sousa Tavares. Pohybuje se mezi literaturou a televizní žurnalistikou. Je autorem románu o portugalské ostrovní kolonii Rovník, jehož se prodalo na dvě stě tisíc výtisků.
Na Festivalu spisovatelů se objeví jediný český zástupce, a to Vladimír Körner. Absolvent pražské FAMU se proslavil historickými díly jako Adelheid, Písečná kosa, Údolí včel nebo Zánik samoty Berhof. K filmového zpracování Adelheid i Údolí včel napsal Körner scénář a režie se chopil František Vláčil. Zánik samoty Berhof zfilmoval Jiří Svoboda a Körner k němu také napsal scénář.
Program
Středa 17. dubna
16:00 – Vladimír Körner, autorské čtení (Městská knihovna v Praze)
17:30 – Promítání filmů na motivy autorských knih (Městská knihovna v Praze)
17:30 – Sun‚alláh Ibráhím a Yasmina Khadra, autorské čtení (Nová scéna ND)
20:00 – Galavečer Festivalu spisovatelů Praha (Nová scéna ND)
Kromě performance Zrození národů a předání Ceny Spirose Vergose za svobodu projevu se uskuteční také diskuse s názvem Revoluce. Zúčastní se: Sun‚alláh Ibráhím, Yasmina Khadra, Miguel Sousa Tavares. Moderuje Tomáš Sedláček.
Čtvrtek 18. dubna
11:15 – Sun‚alláh Ibráhím a Miguel Sousa Tavares, setkání s autory (Senát)
14:30 – Milan Štěch, předseda Senátu a Michael March, prezident festivalu, uvítání v Senátu (Senát)
14:40 – Miguel Sousa Tavares, autorské čtení (Senát)
17:00 – Diskuse na téma Zrození a smrt Československa (Senát)
Zúčastní se: Mary Heimann, Petr Pithart, Jan Rychlík. Moderuje Tomáš Klvaňa.