!Reportáž!Nedělní galavečer na pražské Nové scéně zahájil již 21. ročník Festivalu spisovatelů Praha, který se letos soustředí především na autory z Řecka a Turecka. Kromě autorů z těchto středomořských zemí do Prahy dorazil i novelista Derek Walcott nebo významný americký spisovatel Don DeLillo.
Festival spisovatelů prozradí, kteří z autorů to mají rádi horké, Zdroj: Festival spisovatelů Praha
Program 21. ročníku Festivalu spisovatelů Praha započal o víkendu 16. a 17. dubna řadou autogramiád a prvními autorskými čteními. Již v průběhu těchto dvou dnů měli čtenáři z celé střední Evropy možnost potkat v Praze nositele Nobelovy ceny Dereka Walcotta nebo významného amerického spisovatele Dona DeLilla. Oba autoři se Pražanům představí i v následujících několika dnech.
Novou scénu rozezpíval Zülfü Livaneli
Nedělní galavečer, který oficiálně uvedl třetí desetiletí existence pražského Festivalu spisovatelů, zahájila párová taneční performance, aby se vzápětí ujal slova prezident festivalu Michael March. Ve svém úvodním proslovu připomněl americký básník a dlouholetý pražský rezident téma letošního festivalu Někdo to rád horké a zmínil se i o fotografiích Antonína Kratochvíla Moskevské noci, které se staly letošním festivalovým vizuálním motivem.
Michael March také uvedl, že letošním podtitulem festivalu jsou tvůrci ze starověkých světů a možná toho vůbec nejvýznamnějšího z nich vzápětí přivítal na pódiu. Arabský básník Saadi Yousef byl oceněn Cenou Spirose Vergose za Svobodu projevu a jen laik by váhal, zda oprávněně. Yousef, který už více než třicet let žije v exilu, opustil rodný Irák na sklonku 70. let, když se k moci dostal někdejší diktátor Saddám Husajn. Od té doby žil v řadě zemí, než se usídlil v Londýně. Yousef se tak stal čtvrtým držitelem sošky znázorňující jezerní pannu, jejímž autorem je akademický sochař Olbram Zoubek.
Novou scénu si po předání ocenění podmanil turecký spisovatel, skladatel a zpěvák Zülfü Livaneli. Všestranný umělec nejdříve představil svou skladatelskou tvorbu, poté i sám zazpíval. A jeho krajané v publiku se k němu připojili. Ani Livaneliho osud přitom nebyl nikterak záviděníhodným. Renesanční člověk Livaneli, jak jej označil prezident Festivalu Michael March, byl totiž v Turecku za bývalého režimu vězněn a řadu let žil v emigraci. V současnosti patří k nejvýraznějším kulturním ikonám své domoviny a angažuje se taktéž v politice.
Za studené války bylo horko na Západě i na Východě
Nedělní program zakončila diskuse na téma Jak horká byla studená válka?, jíž se kromě Saadiho Yousefa zúčastnil také americký spisovatel Junot Díaz, řecký literát Constantine Kokossis a český diplomat a překladatel Tomáš Kafka. Publikum si přitom svými názory podmanil zejména držitel Pulitzerovy ceny Junot Díaz, jenž coby rodák z Dominikánské republiky zprostředkoval posluchačům celkový pohled na události v Latinské Americe.
Svými názory zaujal zejména Junot Díaz, Foto: Michael March, PWF 2011
O tom, že je scestné mluvit o studené válce jako o válce skutečně studené, hovořil také řecký velvyslanec a spisovatel Constantine Kokossis. Arabský básník Saadi Yousef přispěl do diskuse osobním příspěvkem, v němž popsal, jak studená válka a jeho výlet do Moskvy výrazně promluvily do jeho života. Yousef taktéž dodal, že sledování politiky už vzdal a plně se soustředí jen na tvorbu básní.
Program Festivalu spisovatelů pokračuje řadou autorských čtení až do středy. Během následujících dní si mohou zájemci z řad veřejnosti poslechnout, jak ze svých děl čte americký spisovatel Don DeLillo, novelista Derek Walcott nebo čeští autoři Vladimír Páral, Petra Hůlová a Sylva Fischerová. Na programu je taktéž několik diskusí s hosty Festivalu, které proběhnou na Nové scéně Národního divadla a v Americkém centru na Malé Straně.