Festival fantazie 2010: FF program je pro někoho snem a zároveň noční můrou, říká ředitel Václav Pravda
Jan Nohovec
21. 6. 2010
!SPECIÁL!Jak jsme slíbili, tak také plníme. Přestože náš tematický týden stále nekončí, po týdnu vám přinášíme rozhovor s ředitelem Festivalu, Václavem Pravdou. Chcete vědět, jak náročná jeorganzace nebo co nového nás letos čeká?
Každý ví, že organizátorem každoročního chotěbořského Festivalu fantazie je Václav Pravda. Jak ale celý tenhle kolotoč začal? Jak jste se dostal do fandomu a začal pořádat cony?
Celá ta centrifuga kombinovaná s horskou dráhou a domem hrůzy začala v roce 1993, když jsem navštívil národní con – Parcon, toho roku dobře zorganizovaný v Šumperku. V roce 1994 jsme s Tomášem Bačkovským a dalšími založili sci-fi klub Avalon, vstoupili do tehdy důležité organizace Československý fandom a začali vydávat fanzin, nazvaný Zbraně Avalonu. V roce 1996 jsme uspořádali první Avalcon. Včetně nás pořadatelů se na něm sešla stovka fanů. Na rozvoji Avalconu jsme pak pracovali hodně let, až se z něj v naší zemi, ale i celé střední a východní Evropě stalo největší setkání příznivců fantastiky. I když u FF nejde jen o fantastiku. Na letošním FF očekáváme přes 2500 účastníků, kolem 15000 návštěvníků, tedy člověkodní. Je to více, než na většině conů v Evropě.
Literární Avalcon byl základem odjakživa. Co čeká jeho návštěvníky tentokrát? Jsou nějaké změny oproti předchozím ročníkům?
Letos jeho návštěvníky čeká první Slet autorů fantastiky. A třeba presso na baru a VIP salónek. (úsměv) Vrátili jsme se k tomu Avalconem celý Festival fantazie uzavírat, FF potřebuje hvězdný a důležitý závěr. Získal jsem dva nadšené pomocníky – Petra Šídla z Chotěboře a Julii Novákovou, začínající spisovatelku. Oni se postarají o průběh Avalconu, připravují prezentace o jednotlivých hostech Avalconu, budou je uvádět a starat se o ně. Dodají tím Avalconu vyšší péči a kvalitu, kterou si jistě zaslouží, jako jedno ze čtyř velkých setkání literárně orientovaných fanoušků fantastiky.
Letos se poprvé koná Slet autorů fantastiky. Kde se vzal nápad na tento zajímavý projekt? Co si od něj slibujete?
Nápad vznikl na základě nízké účasti na přednáškách a besedách českých autorů fantastiky. Je smutné, když na přednášku spisovatele přijde méně lidí, než na přednášku fanynky o tom spisovateli. Ale prostě to tak je – na přednášky se chodí na téma i na přednášející. A leckterý/á fanoušek či fanynka může být pro účastníky osobně známější a zajímavější, než autor samotný. Prostě proto, že se ten autor nedostatečně a nesystematicky a třeba nudně prezentuje, hlásí účast na conu pozdě a nic neudělá pro to, aby svoji účast propagoval, přihlásí nějakou obecnou přednášku či besedu. Což je mimochodem slabina většiny autorů, i když samozřejmě nesnášejí o tom poslouchat či číst a když se mě zeptají, tak jim zapřu, že se to týká zrovna jich. (úsměv)
Ale v zemi, kde nakladatelé sami aktivně nepropagují své autory na největších conech, kde autoři nemají ve smlouvách povinnou účast a propagaci na conech, musím prostě já, jako fanoušek fantastické literatury, udělat něco pro to, aby se účast na literárních liniích a conech zvedla. Jako organizátor conu bych se na to měl vykašlat, protože Avalcon je nejméně efektivní části FF – má obrovské náklady a pracnost s neodpovídající účastí literárních fanoušků. Ti jen sedí na zadku doma a těší se na další knížky, místo aby za svými oblíbenými autory přijeli na con.
Já si od Sletu autorů fantastiky slibuji, že tuto situaci trochu změní. Že postupně přiláká zápecníky, že přiláká autory se prezentovat, že přiměje nakladatele něco dělat. Věřili byste například, že každý rok na FF a FF Speciál chci nějakému nakladateli pozvat a zaplatit celou účast nějakého jeho zahraničního autora a naši nakladatelé to nejsou schopni a ochotni využít? Slet je také přípravou na obnovení zašlého lesku Parconu, který budeme příští rok pořádat v Chotěboři.
Festival fantazie už ale není jen literatura. Letos se chystá téměř padesátka programových linií. Které Vám osobně přijdou nejzajímavější a které byste jako obyčejný návštěvník poctil svou přítomností? Dá se mezi množstvím programu vůbec vybrat?
Dá se vybrat. I když je pro někoho se širokými zájmy FF program snem a zároveň noční můrou. Doporučil bych vybírat podle jmen přenášejících, podle anotací pořadů dostupných v informační brožuře, podle rad ostatních účastníků, soustředit se třeba na linii To Nej z FF a jen ji doplňovat ochutnávkou z různých jiných linií. A také bych doporučil jezdit na všechny tři cony v sérii FF, tedy i na FF Speciál a PragoFFest, protože tam se část pořadů opakuje a lze tedy dohnat i některé ztracené nebo alespoň navštívit další. Já osobně jsem v pozici toho, komu se líbí skoro vše, takže bych si těžko vybíral, ale přece jen bych dal nejspíš přednost Klasikonu a Avalconu, Trekfestu, pořadům o Battlestar Galactice, dále Futureconu, Historyconu a pár dalším.
Jak byste řešil klasický problém návštěvníka Festivalu fantazie? „V následující hodině bych mohl zajít na tři velmi zajímavé přednášky, ale támhle vidím kamaráda…“
Kamarád počká, má stejný problém. A uvidím ho ještě několik dní. Nebo na jiných conech, kde je program zlomkem programu FF, na který si navíc velká část fanouškovských skupin připravuje novinky. Nebo kamaráda vezmu s sebou na tu nejzajímavější ze tří přednášek. Je potřeba prostudovat nabídku a skutečně na pořady jít, nesedět jen v baru s přáteli, i když to je příjemné. Je to ale málo a člověka to pak zpětně mrzí. Určitě bych doporučil se vykašlat na filmy. Sice jsou u nás nejlevnější, nejkoncentrovanější a v nejlepší společnosti fanoušků se na ně kouká lépe, ale přece jen je to věc, která se dá zažít kdykoliv jindy, zatímco fanouškovská divadla, přednášky a další program už většinou nikdy.
Hosté a extra program – to je vždycky koření Festivalu. Co nás letos čeká za novinky? A jak těžký byl úlovek dvou zahraničních herců?
Extra program a aktivní program každým rokem vylepšujeme, nakupujeme pro něj vybavení, pro některé linie se stává extra pořad vizitkou. Mezi novinky patří několik divadelních představení, speciální pořady jako Holohrátky, větší Casino, Soundtrackotéka, výstava obrazů draků a mnoho dalších.
Úlovek dvou zahraničních herců není v podstatě nijak obtížný, když jim můžete zaplatit standardní podmínky. Což my nemůžeme, s ohledem na „nížku“ vstupného nemůžeme herci platit několik tisíc dolarů. Takže jsme rádi, že můžeme využít spřízněnost Davida Nykla s Českem a děkujeme mu za ochotu přistoupit na fanouškovské podmínky. Jednání vedli zástupci Stargate Command, tedy vedení Gateconu. Já osobně jsem jednal o účasti dalších herců a jsem rád, že po mnoha desítkách mailů jsem přesvědčil agenta, že jestli chtějí své herce někdy vyvážet za peníze do východní Evropy, musejí teď investovat a posílat je k nám bez honorářů, jen za levné letenky, v podstatě na dovolenou. Nabízíme hercům úplně něco jiného, než západní cony a když se najdou tací, které to zaujme, budeme zvát další. Ovšem jen za předpokladu, že to fanoušci ocení a jejich pořady navštíví v hojném počtu a koupí hodně jejich fotografií a podpisů, aby se vrátila alespoň část i tak vysokých nákladů a herec byl spokojen, že dostane aspoň pár dolarů za ty fotky a podpisy.
Mimochodem, na západě dostávají za fotku s fanouškem cca 20-25 dolarů a za podpis té fotky taky. U nás jsme domluvili cenu několikanásobně nižší. Pokud ale ani to nebude pro fanoušky zajímavé, herec bude nespokojený, neporadí svým známějším kolegům, aby určitě do Česka jeli. Naopak. Snad fanoušci tohle pochopí, že jestli chtějí v Česku potkat kapitána Kirka a Sedmou z Devíti, tak cesta k tomu začíná u spokojenosti letošních hostů.
Jen málokdo má čas strávit v Chotěboři celých jedenáct dní. Většina přijede například jen na první nebo na druhý víkend. Nebo ne? A co byste si vybral Vy?
Zase tak málo těch lidí není. Fantastickou dovolenou si u nás dělá přibližně 800 lidí, kteří jsou na celý nebo bez dne celý FF. A přibývá jich. Nejen z „obchodních“ důvodů říkám, že FF je třeba si užít celý. (úsměv) Program i pro čistě literární fanoušky běží po celou dobu, počínaje Klasiconem. Velká část témat se v jiné podobě objevuje více dní, například HistoryCon s ArcheoConem přechází v PaganCon, ale předchází mu LOTRcon, což už není program jen o Pánu prstenů, ale o mýtech a historii. A podobně u dalších linií – Slayercon přechází ve VampCon s Twilightconem, mohl bych jmenovat další.
FF je koncipovaný jako fantastická dovolená, v nabídce má spoustu dovolenkových aktivit. Vstupné je reálně směšně nízké, ať si kdo chce co chce říká. Například velký německý Fedcon stojí 2600 Kč za víkend a přitom nabízí jen zlomeček toho, co FF, který stojí 1400 Kč za 11 dní. Jasně, najdete tam podstatně více herců ze seriálů, ale to je zároveň prakticky vše, co tyto západní cony nabízejí. Já osobně bych určitě volil celý FF.
Co by si podle Vás neměl do Chotěboře každý návštěvník zapomenout?
Dobrou náladu, znalost pravidel účasti, kamarády a peníze na knížky. A ručník. (úsměv)