Festival Divadlo 2012: Do Plzně přijedou domácí i zahraniční hvězdy
Anna Kottová
3. 9. 2012
Mezinárodní festival Divadlo proběhne od 12. do 20. září v Plzni. Ke svým dvacetinám si nadělí dárek v podobě 42 inscenací z deseti zemí. Program bude nabitý známými i méně známými inscenacemi. TOPZINE.cz vybral to nejzajímavější.
To nejlepší, co se urodilo nejen na české, ale i zahraniční divadelní scéně, mohou zhlédnout diváci v osmi dnech v Plzni. „Letos budeme hrát na dvanácti scénách v Plzni. Celkový rozpočet festivalu se pohybuje kolem deseti a půl milionu korun,“ uvedl ředitel festivalu Jan Burian. Představme si kousky, které byste si neměli nechat ujít.
Ze světa
Hra s názvem Parchanti (Otmorozki) v podání moskevského Sedmého studia zavede diváky do prostředí současného Ruska. Parchanti, kteří letos získali nejvyšší ruské divadelní ocenění, vypráví o mládeží demonstrující za spravedlnost a svobodu.
Čtěte také: Známí herci fandí v novém spotu divadlu. A to doslova
„Otmorozki se říká mladým lidem, kteří se narodili v době kolapsu Sovětského svazu, vyrostli v bezzákonných kriminálních devadesátých letech a dnes vyšli bojovat do ulic,“ vysvětlila vedoucí dramaturgické rady festivalu Kamila Černá a dodala, „je to pravdivá výpověď šokující doma i v zahraničí.“ Jako jediná se mimo festival představí také v Praze, a to ve středu 12. září v Divadle Hybernia.
[youtube_660]UhAgfybqU9Q[/youtube_660]Dalším zajímavým počinem je drama Šepoty a výkřiky inspirované kultovkou švédského režiséra Ingmara Bergmana. Inscenuje jej Maďarské divadlo z rumunské Kluže. „Šepoty a výkřiky se staly rumunskou inscenací roku,“ doplnila Kamila Černá. Jde tedy opět o to nejlepší z národní produkce jiného státu.
Ačkoliv si inscenace pohrává se vztahem divadla a filmu, nenarušuje silný příběh takřka protikladných povah čtyř žen – umírající Agnes, jejích sester Karin a Marie a služebné Anny.
Zdroj: István Biró, Maďarské divadlo Kluž
Diváci mohou srovnat českou a slovenskou divadelní tvorbu. Divadlo Aréna Bratislava přiveze inscenaci Kukura. V hlavní roli tentokrát neuvidíme Juraje Kukuru, jako tomu je ve stejnojmenné inscenaci pražského Činoherního klubu, ale v hlavní roli se vystřídají čtyři herci.
„Skandální výpověď o stavu, v němž se nachází (nejen) slovenská kultura. Hra, přímo inspirovaná působením, postojem a osobností Juraje Kukury, pojednává výsostně divadelním způsobem o tom, co dnes divadlo ohrožuje a ničí,“ uvedla členka dramaturgické rady festivalu Jitka Sloupová. Režisér Rastilav Ballek inscenaci vystihl slovy: „Je to príbeh čarodejníka a jeho učňa podaný ako pocta učňa čarodejníkovi.“
Zdroj: Roman Skyba, Divadlo Aréna Bratislava
„Letos jsme získali inscenaci, o kterou jsme dlouho usilovali, Čechovova Ivanova,“ pochlubila se vedoucí dramaturgické rady Černá. Jde o nejslavnější inscenaci budapešťského Divadla Józsefa Katony posledního desetiletí. „Tato inscenace objela celý svět, je hvězdným příkladem moderního činoherního herectví,“ dodala Černá.
Zdroj: Szilágyi Lenke, Divadlo Józsefa Katony
Z domova
Plzeňský festival Divadlo nabídne poslední možnost vidět inscenaci Odpad, město, smrt již zaniklého souboru Pražského komorního divadla. Ta zavede diváky do dekadentního prostředí kavárny, kde se představí chorobní a pro společnost nebezpeční lidé.
Jedna z nejsprostších inscenací, která se v současnosti hraje, představuje okraj společnosti. Dejvické divadlo přiveze na festival Ucpanej systém. Diváci se mohou těšit na černý humor v cynických anekdotách. Kde jinde také potkáte Boha v hospodě? Hrají Ivan Trojan, Miroslav Krobot, Martin Pechlát a další.
Zdroj: Hynek Glos, Dejvické divadlo
Divadlo v Dlouhé se bude prezentovat hrou Láska a peníze v režii Jana Mikuláška. Britská komedie postupuje od konce na začátek jednoho vztahu.
U Mikuláška ještě zůstaneme, protože k vidění bude jeho další režijní počin, a to Europeana. Tu obyčejně mohou vidět diváci v Národním divadle v Brně. „Jde o strhující komentář k uplynulému století, ve kterém sehrála důležitou roli válka, vynález podprsenky i perforovaného toaletního papíru,“ uvedla jedna z dramaturgyň festivalu Dora Viceníková. Europeana byla nominována na Cenu Alfréda Radoka v kategorii Inscenace roku za rok 2011.
Režisér J. A. Pitínský, který získal první místo v žebříčku nejkontroverznějších režisérů TOPZINE.cz, představí plzeňským divákům Kalibův zločin. „Pitínský ze silného muže, jehož nerovný sňatek a následné intriky tchyně dovedou až k tragickému konci, vytvořil dynamické drama s folklorizujícími prvky a překvapivě i s odkazy na postupy tradičního asijského divadla,“ uvedl jeden z dramaturgů festivalu Jan Kerbr.
Zdroj: Jan Karásek, Slovácké divadlo z Uherského Hradiště
Čtyři staří známí
Lágrima autorky a tanečnice Lenky Bartůňkové patří k zajímavým site-specific počinům. Vždy se koná na zajímavém a pro inscenaci vhodném místě. Premiéru měla Lágrima na světové výstavě EXPO 2010 v čínské Šanghaji.
Site-specific art je umění využít speciální místo k divadelnímu nebo výtvarnému představení, aniž by autoři výrazně změnili prostředí. Site-specific se většinou koná v zajímavých venkovních prostorech, které se dají kreativně a unikátně využít. Dílo se musí s prostředím vzájemně doplňovat.
V projektu Etiquette si můžete sami vyzkoušet, jaké to je, stát se hercem. Půlhodinové představení hrajete ve dvou u kavárenského stolku, který slouží jako malá scéna, dle pokynů ze sluchátek.
Pérák patří k souboru Vosto5 a pod scénář i režii se podepsal Jiří Havelka. Na pozadí reálných českých dějin, v období Protektorátu Čechy a Morava, vytvořil soubor Vosto5 příběh fiktivní odbojové skupiny. Hlavním hrdinou je mytický český superhrdina zvaný Pérák, který si díky pérům na nohou poradí se všemi překážkami a neohroženě bojuje proti zákeřným okupantům. Kromě slovního humoru kombinuje inscenace i prvky bojových umění s extrémními sporty.
[youtube_660]y4owD9Sv9jM[/youtube_660]Back to Bullerbyn je nejznámější loutková soap opera souboru Športniki. Režisér Jakub Vašíček a herecký kolektiv se nechali inspirovat jednou z nejslavnějších dětských knížek Děti z Bullerbynu švédské autorky Astrid Lindgrenové.
Poslední tečka
Hamleteen je původně inspirován Shakespearovým Hamletem. Do teenagerům srozumitelné podoby jej upravila dvojice Tomáš Jarkovský a Jakub Vašíček, který se zároveň ujal i režie. Sleduje, jak se dospívající teenager vyrovnává s temným okolním světem plným intrik.
Divadlo
Plzeň
Kdy: 12. až 20. září
Vstupné: 150 až 350 Kč (25% sleva pro studenty s kartou ISIC)