Hostel funguje jako levná forma ubytování nejen pro studenty po celém světě. Věděli jste, že první hostel byl mezi školními lavicemi? Vlastníte už svou vlastní hostelovou kartu se všemožnými slevami?
Levné ubytování formou hostelů lze zařídit po celém světě, Zdroj: sxc.hu
V dnešních nelehkých dobách hotelnictví a všemožných zážitkových ubytování vystupuje do popředí fenomén zvaný hostel. Levná turistická ubytovna se společným příslušenstvím a sociálním vybavením už dnes není pouze záležitostí studentů. Postupně vznikají také hostely, které se specializují na rodiny s dětmi nebo třeba seniory.
Před sto lety se spalo mezi školními lavicemi
Praotcem konceptu levného ubytování byl německý učitel Richard Schirmann, který se svými žáky noc co noc odklízel ze své třídy lavice a židličky, aby mohl poskytnout levné ubytování potulným cestujícím studentům. Idea se šíří po zemi obrovskou rychlostí, v roce 1912 graduje. V Německu vychází první průvodce po hostelech, který obsahuje prvních 65 hostelů na světě.
Chystáte se prožít dobrodružství v jedné z našich metropolí? Zkuste české hostely
Noc v českém hostelu vás přijde průměrně na 300 korun
- Brno – Hostel Fléda
- České Budějovice – Cuba Hostel
- Plzeň – Hostel River
- Praha – Hostel Downtown
O dvacet let později počet německých hostelů přesáhne hodnotu 2000. Nápad oblétne svět a brzy nato začíná vznikat mnoho dalších hostelů ve Švýcarsku, Polsku, Nizozemsku, Norsku, Dánsku, Francii, Belgii i ve Spojeném království.
Už máte svou hostelovou kartu?
V dnešní době je po celém světě rozprostřena síť všemožných hostelů a levných ubytovacích kapacit pod záštitou Mezinárodní Hostelové Federace IYHF, potažmo jednotlivých národních hostelových asociací.
Tato nezisková organizace spojuje kvalitní hostely ve více než 90 zemích, což je okolo 4000 ubytovacích zařízení.
V rámci projektu federace vznikla také hostelová karta. Držiteli karty otvírá veškeré dveře hostelů a zároveň nabízí i výhodné slevy na ubytování. Navíc většina zemí, zařazených na seznam Mezinárodní Hostelové Federace, nabízí majitelům karty i rozmanité slevy v oblasti dopravy a vstupného v daném městě.
Hostel Celica v sobě bývalou věznici nezapře, Zdroj: youtube.com
Ceny hostelů se pohybují po celém světě v řádech stokorun. U nás je to kolem 300 korun, ve světě pak průměrně kolem 450 korun za noc. Nevyhledáváte-li vždy ubytování s nablýskanými záchodky a sluhou na každém rohu či neholdujete přespání pod hvězdnou oblohou, dejte se zlákat zlatou střední cestou, cestou hostelů.
Existuje plno zajímavých a netradičních ubytování po celé Evropě
- Přestavěný klášter karmelitánů na Francouzské riviéře Villa Saint Exupery v Nice, 520 korun za noc
- Bývalá věznice poblíž hlavního lublaňského nádraží, bohémské sídlo, Hostel Celica v Lublani, 450 korun za noc
- Mezi pomeranči a banánovníky ukryté ubytování v houpacích sítích, Casa Caracol v Cadiz, Španělsko, 240 korun za noc v hamaku
- Nočním životem umělců šumící Art Hostel v Sofii, Bulharsko, 200 korun za noc
- Tradiční batůžkářské útočiště Backpack Guesthouse v Budapešti, Maďarsko, 400 korun za noc