Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Fenomén Benedict Cumberbatch. Lamač ženských srdcí, který je prostě geniální

Redakce

Redakce

19. 1. 2015

Benedict Cumberbatch. To jméno v současné době symbolizuje postavu Sherlocka Holmese. Vtipného, moderního, a přesto svým způsobem konzervativního. Jak z minulého století. Ale nenechte se mýlit. Všemi milovaný herec totiž zazářil už mnohem dříve. Jen se o tom moc neví. A to je škoda.

FOTO: Sherlock

Benedict Cumberbatch není jen Sherlock Holmes. Zdroj: distributor seriálu

Většina diváckého publika, a toho českého obzvlášť, si ho všimla až s jeho ztvárněním Sherlocka Holmese v 21. století. Bravurní, excelentní, jako by se pro tuto roli narodil! Takové chvály pěla kritika na Benedicta Cumberbatche, kterého si zamilovaly i tisíce fanoušků a fanynek po celém světě. Aby taky ne. Důvodů je k tomu hned několik.

Co bylo před Sherlockem

Role Sherlocka Holmese totiž nebyla první, kde britský herec prokázal svůj nebývalý talent. Už dříve zazářil v několika filmech a na britské divadelní scéně patří k uznávaným a hojně obsazovaným hercům. Jen se o tom u nás, v tom našem malém českém rybníčku, moc neví, a respekt českých fanoušků a fanynek si proto vydobyl až rolí geniálního detektiva.

A právě nejen jako „toho, který si zahrál Sherlocka Holmese“ představuje Benedicta Cumberbatche životopisná kniha z pera Nigela Goodalla, jednoho z předních autorů biografií britských celebrit.

„Navzdory tomu, co vám možná vykládají bulvární plátky, je příběh o tom, že se z někoho stala přes noc hvězda, pouhý mýtus!“

FOTO: Benedict Cumberbatch Star Trek Into Darkness

Sherlocka Holmese Roberta Downeyho Jr. vystřídal v čele žebříčku Sherlock Holmes Benedict Cumberbatch, který ve star Treku hraje hlavního padoucha. Zdroj: CinemArt

První věta Goodallovy knihy vlastně dokonale vystihuje to, o co se autor snaží: čtenářům a čtenářkám představuje Cumberbatche jako zkušeného herce, který si svou hvězdnou pozici vysloužil poctivou prací. I před Sherlockem se mu totiž sešlo pár perspektivních nabídek na role včetně lukrativních honorářů. Některé přijal, některé odmítl, ač ho mnozí nazývali absolutním bláznem. Cumberbatch ale každou nabídku zvažuje, na roli pečlivě studuje i několik měsíců dopředu, a jeho strategie mu, zdá se, vychází.

Nigel Goodall publikoval svůj první rukopis v roce 1990. Od té doby napsal už více než dvacet titulů o hvězdách filmového i hudebního nebe. Kylie Minogue, Johnny Depp, Winona Ryder či Elton John. A nyní se po bok těch, o jejichž životě napsal Goodall knihu, přidal i Benedict Cumberbatch.

Byť vystudoval prestižní školu Harrow School v severozápadním Londýně, po ukončení studia odjel Cumberbatch na rok vyučovat angličtinu do tibetského kláštera. Jenže k divadelním prknům a potažmo filmovým plátnům ho to stále nějak táhlo.

Benedict pochází z herecké rodiny, oba jeho rodiče byli ve své době populárními a úspěšnými herci a sám dobře věděl, co tato práce obnáší. Přesto se později zapsal ke studiu herectví, a to na univerzitě v Manchesteru. Osudové rozhodnutí, zdá se.

Když ostatní jen slintají

Goodall si dal s knihou takříkajíc mravenčí práci. Nejedná se sice o autorizovaný životopis, autor ho ale vyvážil informace, které na čtenáře a čtenářky chrlí rychlým tempem. Má toho zkrátka hodně co říct. A i když jsou pasáže o soukromí slavného herce v menšině oproti těm, které pojednávají o jeho kariéře, přesto Goodall dává obě sféry do kontextu a s každou zmínkou o Benedictově filmu také uvádí, v jakém období života se herec právě nacházel.

Nigel Goodall: Benedict CumberbatchGoodall totiž očividně přečetl několik (stovek?) článků, a to včetně těch bulvárních, také nespočet rozhovorů nejen s Benedictem, ale i s lidmi, se kterými natáčel filmy či pracoval. O slavném herci se tak dozvídáme i z úst jeho kolegů.

Celkově pak Goodall zbořil mýtus, že Benedict Cumberbatch je rychlokvaškou z jednoho seriálu, o jehož přežití další sezóny silně pochybujete. Ba naopak. Cumberbatch je inteligentní a o své práci uvažuje, možná právě proto se tento podivín s netradičním obličejem dostal k rolím, po kterých ostatní doslova slintají. A po přečtení Goodallovy knihy budete chtít všechny Cumberbatchovy filmy zhlédnout: od ztvárnění Vincenta van Gogha, Juliana Assange nebo Williama Forda. Vlastně na chvíli téměř úplně zapomenete, že Benedict nějakého Sherlocka vůbec hrál.

Nigel Goodall: Benedict Cumberbatch. Přeložil: Jan Podzimek. Vydalo nakladatelství XYZ, 2014. Počet stran: 238 plus obrazový doprovod.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fenomén Benedict Cumberbatch. Lamač ženských srdcí, který je prostě geniální