!Vstupenky!Čeští fanoušci Fear Factory musí letos zažívat žně. Nejdříve tato americká formace zahrála na Sonisphere v Milovicích a 11. srpna zahájí letošní ročník festivalu Brutal Assault exkluzivním klubovým koncertem. Pojďme se podívat na historii této kapely podrobněji.
Fear Factory v současné sestavě, Zdroj: archiv
Vznik formace sahá do roku 1989, kdy v Los Angelos kytarista Dino Cazares, bubeník Rymond Herrera a zpěvák Burton C. Bell založili skupinu Ulceration (Hnisající vřed). Původní název však nevydržel dlouho a později se změnil na mnohem údernější Fear Factory (Továrna strachu).
>>> Vstupenky jsou v prodeji za 1 400 korun zde. <<<
Hustý kouř z továrny strachu
Debutující album Soul of a New Machine, jež vyšlo v roce 1992, doslova otřáslo metalovým světem. Fear Factory ve své hudbě suverénně skloubili prvky hard coreu, thrash metalu, groove metalu, death metalu, grind coreu a industrialu, tedy žánrů, jež byly považovány za vzájemně neslučitelné (kritici později jejich hudbu označují jako cybermetal). Největším šokem ale byl zpěvák Burton C. Bell, jenž střídal brutální growling s čistým, melodickým vokálem, což v té době bylo naprosté tabu; Fear Factory byli první, kteří jej prolomili.
V roce 1994 přišel do kapely nový baskytarista Christian Olde Wolbers a společně s ním kapela natáčí novou desku, jež vyšla ještě téhož roku, Demanufacture. Jednalo se o koncepční album, jež předpovídalo budoucnost, kdy vládu nad světem převezmou inteligentní stroje, a tomu odpovídala i hudba. Ta byla převážně tvořena z ostrých riffů, zabalených do mrazivě chladného industriálního aranžmá a nad tím vším čněl Bellův hlas, jenž střídavě melodicky pěl a rázně burácel. Celkový výsledek alba dopadl mimořádně působivě; Demanufacture bývá považováno za jednu z nejlepších metalových desek 90. let a z Fear Factory se stalo jedno z nejoriginálnějších uskupení. To potvrdili i o čtyři roky později svým třetím albem Obsolete, jež kapelu katapultovalo na pomyslný vrchol.
První krize
Na přelomu tisíciletí se Fear Factory ocitli v krizi, zaviněné napjatými vztahy mezi jednotlivými členy. V dubnu 2001 vyšlo v pořadí čtvrté album Digimortal, na jehož výsledku se nepohoda uvnitř kapely značně projevila. Ani opět dokonalá produkce nezachránila obsahovou prázdnotu hudby a Fear Factory poprvé zklamali. Vlažné přijetí novinky už tak napjaté atmosféře v kapele nepřidalo. Situace se později vyhrotila a z kapely byl na Bellovu žádost odejit Dino Cazares. Krátce po něm ale odešel i Bell a Fear Factory upadali do kómatu.
Návrat v plné síle
V roce 2004 se Fear Factory opět dali dohromady, když Herrera s Wolbersem přesvědčili Bella, aby se do kapely vrátil. Wolbers se následně přesunul ke kytaře a volnou pozici basáka zacelil Byron Stroud. V pozměněné sestavě vyšlo ještě téhož roku comebackové album Archetype, na kterém Fear Factory zněli jako pokropení živou vodou a kapela se suverénně vrátila na scénu.
Krize podruhé
Krátce po comebacku přišlo na hudební trh další album Transgression, jež kvalitou zdaleka nenavázalo na desku předešlou. Nikdo nechápal, jak rok po tak skvělém návratu, jakým byl počin Archetype, můžou Fear Factory přijít s tak nevýrazným albem. Fanoušci totiž netušili, že kapelou otřásá zapeklitý problém; nová manažerka kapely a zároveň Wolbersova žena Christy, jež posílila management kapely ihned po Bellově návratu, měla milostný poměr s bubeníkem Herrerou a v kapele vzniklo značné dusno. Bell chtěl později tento problém rázně vyřešit a navrhl spoluhráčům, aby sličnou manažerku vyhodili. Když dostal zamítavou odpověď, opustil kapelu podruhé a Fear Factory upadli znovu v nečinnost.
Fear Factory v roce 2005, Zdroj: archiv
Dvě kapely, dvě sestavy, jedno jméno
S Fear Factory to vypadalo bledě, kapela byla bez zpěváka a Wolbers se stále hádal s Herrerou o manželku. Věci se však daly do pohybu trochu jinde na podzim 2008; zpěvák Bell se opět spřátelil s původním kytaristou Cazaresem a rozhodli se obnovit i hudební spolupráci. Později usilovali o reunion klasické sestavy Fear Factory, což ale Herrera s Wolbersem odmítli. Bell s Cazaresem zareagovali poněkud svérázně, přetáhli původní formaci basáka Strouda, přijali bubenické eso a mága Gena Hoglana (Dark Angel, Death, Testament) a označili se za Fear Factory i přesto, že původní stejnojmenná formace, tvořená Wolbersem s Herrerou, stále existovala!
Krátce na to došlo mezi oběma tábory k vzájemnému osočování a později se do sporu zapojili i právníci a soudy. Současné platné rozhodnutí je takové, že název Fear Factory mohou používat jak Bell s Cazaresem, tak Wolbers s Herrerou. Zatímco první dvojice tak učinila, druhá prozatím rezignovala a v současnosti existuje pod názvem Arkaea. Spousta dalších soudních náležitostí se ale teprve projednává, takže za pár let může být vše jinak.
Zpátky ke strojům
Znovuobnovení a lehce pozměnění Fear Factory vydali letos v lednu album Mechanize, na němž se vrátili ke svému původnímu zvuku, tedy industriálním samplům a úderným riffům. Kapela nadchla fanoušky a veškeré pochybnosti o Fear Factory suverénně rozdrtila na prach. O tom se konec konců můžete přesvědčit sami 11. srpna v josefovském klubu Bastion, kde tato formace exkluzivně zahájí letošní ročník festivalu Brutal Assault.
Lístky na festival Brutal Assault 2010 stojí nyní 1 400 korun a koupit je můžete online zde.