Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Fair trade potraviny jsou dražší, ale férovější. Proč?

Zamysleli jste se někdy nad tím, odkud pocházejí potraviny, které nakupujete pro sebe a svou rodinu? Kdo se podílí na jejich výrobě a jestli dostal za svou práci řádně zaplaceno? Žijeme v moderním světě, kde máme možnost vybrat si, jaké potraviny budeme kupovat – zkusme tedy tentokrát něco jiného!

FOTO: Tabulka čokolády

Fair trade (neboli spravedlivý obchod) je jakýmsi alternativním přístupem ke spotřebě a tvoří protiklad ke konvenčnímu mezinárodnímu obchodu. V Evropě fungují fair trade organizace již několik desetiletí, u nás teprve několik let.  Fair trade není název jediné společnosti, nýbrž tržní přístup – proto se název nepíše s velkým písmenem na začátku.

Základní cíle fair trade

Mezi hlavní cíle oraganizací, které se podílejí na fungování tohoto obchodu, patří zlepšení životních podmínek znevýhodněných výrobců z rozvojových zemí ( tzv. globálního Jihu), a to zvýšením jejich šancí uplatnit se na trhu, posílením organizací výrobců, poskytnutím spravedlivých cen za výrobky a zajištěním kontinuity obchodních vztahů. Důraz se samozřejmě klade i na minimální ekologickou zátěž při pěstitelských a výrobních pracích.

FOTO: Banány

Samozřejmostí je, že potraviny, které splňují podmínky šetrné výroby, se prodávají za vyšší cenu než ostatní produkty, které podmínky pro certifikaci fair trade nesplňují. Je to proto, aby mohla být zajištěna důstojná mzda pro pěstitele zapojeného do projektu.

Smysluplně utracené peníze

Pro spotřebitele označení fair trade na kupovaném zboží dokládá šetrný způsob výroby, dostatečné platové ohodnocení  pěstitele a mnohdy také minimální ekologickou zátěž při výrobě, přepravě a distribuci zboží. Produkty fair trade často splňují i požadavky na potraviny v bio kvalitě.

Na obalu takto označeného výrobku je zpravidla vždy vypsáno přesné složení výrobku, energetická hodnota a země původu (kterých může být i více). Například v případě čokolády bude u třtinového cukru uvedena země původu Paraguay, kakao bude pocházet z Dominikánské republiky a finální produkt bude vyroben a distribuován ze Švýcarska.

Obrázek: Logo FAIRTRADE

Mnoho supermarketů u nás dnes potraviny s certifikací fair trade nabízí – jedná se především o kávu, kakao, cukr, čokoládu, med, ořechy a různé druhy cukrovinek. Specializované fair trade obchůdky, které jsou rozmístěny po celé ČR, svou nabídku rozšiřují i o vína, ovocné šťávy, oblečení z bio bavlny a jiných organických látek a další řemeslné výrobky.

Jak poznám výrobek fair trade?

Ochranná známka FAIRTRADE je přidělována mezinárodní certifikační a kontrolní organizací Fairtrade Labelling Organizations International (FLO), která provádí kontroly u producentů a obchodníků. U jakéhokoliv výrobku s ochrannou známkou si tedy můžeme být jisti, že jeho výroba proběhla přesně podle regulí spravedlivého obchodu.

V českých supermarketech bývají fair trade potraviny umístěny buď ve speciálním stojanu, kde najdete všechno zboží s tímto označením, nebo u potravin stejného druhu – tedy např. plechovka fair trade kávy bude umístěna v regálu mezi ostatními kávami.

Každý výrobek je viditelně označen ochrannou známkou produktů fair trade a logem obchodní organizace, kterých nyní funguje několik desítek, mezi ty nejvýznamnější evropské patří např. Gepa (Německo) nebo Eza (Rakousko).

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Fair trade potraviny jsou dražší, ale férovější. Proč?