Japonská značka Comme des Garçons módním světem proplouvá už téměř čtyřicet let. A její avantgardní styl nepřestal vyvolávat silné emoce, a to přesto, že používá stále stejnou nudu v podobě černobílé klasiky. Tady však nejde o barvy, ale o střih.
Kabáty a sako zahřejí, hedvábné kalhoty chladí, Zdroj: theclotheswhisperer.co.uk
Comme des Garçons je konzervativní, co se týká barev, a radikální v podobě konečných modelů. Jakoby se zakladatelka značky Rei Kawakubo snažila o narušení typického módního byznysu, lesk, oslnivost, extravaganci. Návrhářka přinesla dekonstrukci oděvu, otrhané lemy, křivé švy nebo saka se třemi rukávy.
Chaos, který má řád
Na první pohled její modely působí jako malé dítě, které nechce spát a zlostně odkopává svou peřinu, protože právě ona je jistě zodpovědná za to, že si musí jít lehnout tak brzy. Rei Kawakubo odmítá přijmout předem stanovená pravidla za absolutní a neměnná. Ona si zformovala vlastní pravidla. Mohou sice vytvářet dojem naprostého chaosu, ale budete-li se dívat pozorně, objevíte řád.
Pohodlné střihy i materiály, ale opravdu na vzhledu nezáleží?
Comme des Garçons bojuje proti strohosti a univerzální kráse módy. Je to značka avantgardní a nezávislá. Pro ni neexistují hranice vkusu a nevkusu. A i přes velmi specifické módní vyjádření má Rei mnoho pokračovatelů. Do roku 1992 vytvářel pánské kolekce Junya Watanabe, poté si založil vlastní značku a jde dále ve stopách své učitelky. To platí i pro Tao Kuriharu, zatím poslední následovnici.
Kdo je Rei Kawakubo?
O japonské návrhářce Rei je známo, že je samotářská a vůči médiím plachá, raději za sebe nechá mluvit svoji tvorbu. Je členkou pařížského módního orgánu Chambre du Syndicale linie Prét-á-Porter a v roce 2008 vytvořila podzimní kolekci pro H&M. Se svým manželem Adrianem Joffem vlastní značku Comme des Garçons, která se od svého založení v roce 1973 postupně probojovala na módní impérium v hodnotě 180 miliónů dolarů.
Kabáty jsou zajímavé, ale co se ukrývá pod nimi?
Rei Kawakubo se narodila 11. října 1942 v Tokiu. Vystudovala obor výtvarné umění a literatura na Keio University. Poté pracovala v Kawakubo textilní společnosti a od roku 1967 se živila jako nezávislá stylistka. Historie značky Comme des Garçons se začala psát po otevření prvního butiku v Tokiu v roce 1975, zaměřeném na dámskou módu. O tři roky později k ní přibyly pánské kolekce.
Co je na obleku špatně?
Rei nestudovala módní návrhářství, a přesto se jí podařilo proniknout do uzavřené a velmi snobské společnosti haute couture. Mnohem zajímavější je, že se jí i po tolika letech podařilo uchovat si stejné ideály jen s jednou malou přidanou hodnotou. Vpustila do černobílé klasiky i jiné barvy. Jinak má k módě stále ten nekompromisní přístup a nezlomnou touhu experimentovat.
Vydali se na maškarní nebo do cirkusu?
Rei Kawakubo jde proti proudu a dost možná i proti samotné nositelnosti. Co máte na sobě, do značné míry řídí vaše pocity a emoce. Jak vypadáte, ovlivňuje to, jakým způsobem vás vnímá okolí. Rei vám ukazuje, že realita není jen jedna, existuje množství alternativních odnoží. Někdo tomu říká abstrakce, dekadence, jiný nevkus.
Barevnou škálu podzimní kolekce Rei doplnila o odstíny červené, oranžové, fialové a modré. Co se týká materiálu, objevoval se často denim, hedvábí či brokát. Místo klobouků použila návrhářka paruky, záměrně menších velikostí. Jakoby se tím snažila říct, abychom nebrali módu příliš vážně, je to jen hra. A Rei si umí hrát. Široké hedvábné kalhoty křiklavých potisků doplnila o barevné košile s tmavým sakem.
Přinejmenším rozpačitě působily široké kalhoty radikálně zúžené u kotníků se sakem o minimálně dvě velikosti menším. Objevily se i kalhoty s délkou à la Václav Havel nebo saka s rukávy v jiné barvě a materiálu, tu zase vykukovala přebývající kapsa našitá na lícovou stranu a podobné perličky.
Trochu jako cirkusové představení nebo spíše přehlídka ztvárňující filmy Tima Burtona. Je to tvorba vtipná, směšná, poťouchlá a hlavně vymykající se všem módním škatulkám.