Bio nebo eco-friendly na nás v poslední době nevykukuje jen z lednice nebo kosmetické taštičky. Obchodníci a výrobci pochopili, že další kategorií, kde lze fenomén zdravého životního stylu uplatnit, je oblékání.
Recyklované šaty z novin, autor Gary Harvey. Zdroj: koldinghus.dk
Den, kdy se eko objevilo na molech
Boom s organickými a přírodními materiály nastal před dvěma lety po fashion weeku v New Yorku. Na tomto týdnu módy se se společným projektem Future Fashion představily obchodní dům Barneys a společnost Earth Pledge. Kolekce z ekologicky šetrných materiálů včetně konopí, bambusu a recyklovaného polyesteru doslova odstartovala revoluci v přístupu k materiálům, které jsou pro módní průmysl jednou z klíčových kategorií.
Další významnou průkopnicí eko-módního hnutí je návrhářka Linda Loudermilk. Razí heslo, že i ekologická móda může být hravá, zábavná a ženská. Ve své tvorbě využívá hlavně materiály z exotických rostlin, bambusu, sóji nebo antialergenní a antibakteriální plátno sasawashi vyrobené z listů japonských rostlin.
Výsledek spolupráce Donny Karan a Earth Pledge. Zdroj: koldinghus.dk
Něco pro obyčejné smrtelníky
Na eko-fenomén začínají přistupovat i běžné obchodní řetězce a značky a to je jen k dobru spotřebitelů. Rozšiřuje se tak nabídka modelů, která v počátcích ekologicky šetrného přístupu k oblékání a módě rozhodně pestrá nebyla. Ale není se co divit. Výrobci se pouze snaží přiblížit cílové skupině, která bude jejich produkty s největší pravděpodobností kupovat. Musí tedy brát v potaz její životní styl a postoj k módě. Odtud tedy lněné nebo jutové modely v přírodních barvách. To už je ale vážně minulostí.
Dnes skoro v každém větším obchodě s oblečením narazíte na pár kousků, které se pyšní cedulkou organic cotton a zároveň jsou schopné obstát v módní policii. Jarní The Garden Collection v H&M je toho příkladem. Kolekce zahrnuje například ženské šifónové šaty, volné šaty s etnickým květinovým vzorem, nařasené i jednoduché topy, zkrácené kalhoty i šortky, kombinézu nebo větrovku.
Eko-materiály z dílny H&M. Zdroj: hm.com
Všechny modely jsou příjemné na dotek, plné barev a z ekologických materiálů. Biobavlna a biolen jsou vypěstovány bez použití nebezpečných chemických látek, recyklovaný polyester je z PET lahví nebo zbytků látek a tencel je hedvábný obnovitelný materiál vyrobený s minimálním dopadem na životní prostředí.
Dění na české scéně
Nositelné věci z biobavlny najdete i u značek Zara, Marks&Spencer, Levi’s, Burton nebo Quiksilver. Nákup eko-oblečení od ryze české značky už tak jednoduchý nebude. Nabídka je opravdu malá, výrobky šetrné k životnímu prostředí se dají sehnat pouze u pár návrhářů a značek.
Situaci se snažili změnit účastnici loňské akce I šaty dělaj klima, která proběhla v březnu v pražské kavárně Louvre. Své modely tam představili studenti Designu oděvu a obuvi pod vedením Liběny Rochové. V nové modely přetvářeli staré obnošené šaty nebo použili konopné pleteniny, biokonopí, igelitové tašky, PET lahve a plast. Tato přehlídka byla ale podle organizátorů prvním impulsem a celá eko-záležitost je u nás ještě v plenkách.