Britský umělec Paul Hazelton použil k vytvoření svého umění málo obvyklý materiál. Krásné efemérní sochy totiž vyrobil z chomáčů prachu, které se čas od času vyrojí snad v každé domácnosti. Aby ale mohl taková díla vyrobit, musel prach pečlivě sbírat nejen u sebe doma, ale také u svých přátel a kolegů.
Depart, 2012, Paul Hazelton, Zdroj: www. paulhazelton.com
Křehce působící prachové sochy Paula Hazeltona často navazují na myšlenky hnutí Arte Povera, jindy se zaobírají rozličnými tématy. Inspirační škála motivů se zdá být v pojetí tohoto umělce značná, nejčastěji se však vrací k pojetí lidské smrtelnosti. Z čeho ale pramení prvotní nápad k vytvoření prachových soch?
Lady of Burmarsh, 2011, Paul Hazelton, Zdroj: www. paulhazelton.com
Hazelton údajně vyrůstal v domácnosti se striktními pravidly, kde si jako dítě ani nemohl kreslit u jídelního stolu, jelikož by nadělal nepořádek. Pedantská čistota ovlivnila umělcův postoj k prachu, který se pro něj stal vzácností a produktem lidského bytí.
Table Tornado, 2010, Paul Hazelton, Zdroj: www. paulhazelton.com
Umělec k prachu zaujal osobité stanovisko a považuje ho za lidský produkt, který dokládá ruch a spokojenost domácnosti. Zkušenosti z dětství zapříčily zkrat umělcova jednání a smýšlení ohledně něčeho tak obyčejného, čím je prach za našimi skříněmi. V pojetí Paula se ale jedná o důležitou evidenci lidského bytí. Nechápe proto smysl úklidu, který se této evidence zbavuje.
Being Nothingless, 2007, Paul Hazelton, Zdroj: www. paulhazelton.com
Zdá se být až téměř neuvěřitelné, že podobně překroucené názory mohou vést k vytváření tak nádherných děl. Oceňujeme zejména jejich osobitost, s jakou byla vytvořena. Pokud je však umělcovo smýšlení opravdu takto nastavené, lze si představit jeho domácí prostředí. Jeho návštěvy zřejmě musejí být pořádně ,,nad věcí“.