Když jsem komukoli představila svůj plán jet studovat angličtinu do Irska, obrátil se na mě s otázkou, jestli tam hodlám kopat brambory, nebo pást ovce. Může se vám jako první asociace s touto malou republikou vybavit vysoký travnatý kopec, po němž šplhá stádo ovcí, pravdou ovšem je, že při cestě do hlavního města na žádný takový kopec nenarazíte. Ať jste muž či žena, v Dublinu si určitě najdete své místo – u výčepu, v místním butiku, nebo na procházce po stopách irské historie.
Pivovar Guinness patří k nejnavštěvovanějším místům Dublinu, FOTO: Kristina Roháčková, Topzine.cz
Cestování po Dublinu
První, co musí každý návštěvník Dublinu udělat, je zorientovat se. K tomu slouží dvě věci: mapka centra města, která je zdarma k dostání v každých informacích, a vysoký památník zvaný The Spire. Ten, spolu s hlavní pobočkou informací naleznete na hlavní dublinské třídě – O´Connell Street.
Dopravu po městě zajišťují tři složky: městské a příměstské linky autobusů (většinou doubledeckerů, lišících se od těch londýnských modrožlutou barvou), LUAS alias tramvaj a vlak. Avšak nezapomeňte – Irsko stejně jako Velká Británie sdílí jiné dopravní návyky, na jaké nejsme zvyklí, a řídí vlevo.
Jediným problémem při cestách se může stát čas odjezdu. Zdejší zastávky neudávají přesný čas příjezdu autobusů, pouze na těch nejfrekventovanějších zastávkách. Těm zbylým většinou chybí i označení. Naštěstí je zde dublinské největší plus – místní obyvatelé. Stále vlídní, ochotní kdykoli pomoci a poradit vám při cestě. Nebojte se také pro pohyb po městě využívat taxíky – jsou mnohem bezpečnější než u nás.
The Spire, Foto: Kristina Roháčková, Topzine.cz
Pivo, whisky a irský tanec
„Vy jste se ztratili?“ ptá se nás postarší Dubliňan, zrovna když se nad mapou rozhodujeme, kam se vydat. „To je v pořádku, Temple Bar je přímo támhle.“ Právě druhý břeh řeky Liffey a její již zmiňovaná nejznámější část Temple Bar je nejvíce vyhledávaným místem v Dublinu. Přes den jsou zdejší uličky plné turistů, kteří nejčastěji brousí do místní pobočky Hard Rock Café. Teprve v noci se ale zdejší podniky zaplní. Při výběru hospody dbejte i na doprovodný program, který často zahrnuje i ukázky irského tance či tradiční hudby.
K hlavním městským atrakcím patří stará destilerie irské whisky Jameson a pivovar Guinness. V obou si prohlédnete celý proces výroby nápoje, který je následován ochutnávkou. Pokud jde o pivovar, v něm se jako součást vstupenky můžete naučit natáčet vlastní pintu a samozřejmě nakoupit suvenýry v místním obchůdku.
Dublinské tmavé pivo Guinness, Foto: Kristina Roháčková
Vikingové, Oscar Wilde, sv. Patrik, vězení a velká srdce
Památkami nejvíce bohatý je znovu dolní břeh Liffey. Podle mapy takzvaná středověká/vikingská část volně navazuje ze západu na Temple Bar a otevírá návštěvníkům bránu do minulosti Irska. Návštěvám je zde otevřen Dublinský hrad, kostel Christ Church a interaktivní muzeum Vikingů zvané Dublinea. Pokud ale toužíte po vypuštění skrytého Vikingu ze sebe samotného, doporučuji vyhledat zastávku podivných žlutých terénních vozidel, na kterých si nasadíte přilbici s dlouhými rohy, poslechnete si při něco o historii a na pobídku průvodce zařvete jako správný bojovník, čímž vyděsíte pár kolem procházejících lidí.
Samozřejmě i mimo tuto část města se nachází zajímavá místa. Za zmínku určitě stojí kostel sv. Patrika, patrona irského národa, kampus místní univerzity Trinity College, veřejnosti přístupné Kilmainhamské vězení, nově vybudované Muzeum voskových figurín a Muzeum leprikónů. Leprikóni, většinou malí vousatí mužíčci v zeleném kabátku a kloboučku, jsou podle irských pověstí ti, kteří na konec duhy přináší šťastlivcům kotlík zlata. Právě oni spolu s trojlístkem (často drženým sv. Patrikem) a všudy přítomnou zelenou barvou jsou znaky Irska.
Vikingská jízda po Dublinu, Foto: Kristina Roháčková, Topzine.cz
Na své si ale přijdou i příznivci literatury. Ti mohou navštívit Muzeum spisovatelů, či všude po městě nalézat sochy známých Dubliňanů, jakým byl například James Joyce, Oscar Wilde nebo Samuel Beckett. Nejnavštěvovanější sochou je ale zobrazení prosté ženy táhnoucí vozík, o níž byla napsána dnes už zlidovělá píseň Molly Malone.
Nákupní mánie na hlavní ulici
Pro ty, kdo chtějí nakupovat jako o život, jsou přímo jako stvořené hlavní ulice se dvěma na ní kolmými uličkami, které jsou obchody s konfekcí přeplněné. Těm, kdo chtějí nakupovat levně, doporučuji vyhledat obchůdky s příhodnými názvy Vše za dvě eura a pro oblečení The Penny´s (irská obdoba anglického Primarku). Další nákupní částí je Grafton Street, známá díky pouličním umělcům všech druhů. Pokud nejdete přímo po módním kousku, ale jenom si chcete nakoupit suvenýr z Dublinu, pak se jako většina turistů budete nejdéle zdržovat v Carroll´s, který najdete na hlavní třídě dokonce čtyřikrát.
Pobřeží s fotogenickými lvouny a zle vyhlížejícími racky
Jakmile se v Irsku ukáže sluníčko, berte to jako znamení vyrazit na pobřeží. Příměstská městečka – jako jsou Howth, Dun Laoghaire nebo Dalkey – nejsou jenom zdrojem inspirace pro fotografy a místem pro romantické procházky. V Howthu je nejnavštěvovanějším místem jeho vrcholek s výhledem na moře a přilehlá skaliska obývaná skupinami racků, z něhož vedou tři cesty – rozdělené podle obtížnosti terénu – do přístavu, kde jsou k vidění lvouni, kteří se zde zdržují hlavně proto, že je turisté s oblibou krmí.
Lvouni patří k hlavní přístavní atrakci, Zdroj: Ilustrační foto