Čtyři disciplíny, čtyři extrémně náročné úseky – právě to je Dolomitenmann. Na jeho start, který je poosmé v řadě na náměstí ve východotirolském Lienzu, se 11. září už potřiadvacáté postaví desítky týmů nejen z různých koutů Evropy. Kromě mnoha týmů z Rakouska, Itálie, Německa, ale i České republiky se zde představí závodníci například i z dalekého Nového Zélandu či Číny. Pojďme se mimo jiné trochu seznámit s tím, co vlastně závodníci musí absolvovat.
Kajakář se musí vypořádat s ledovcovými řekami Zdroj: tourias.de
Rok se s rokem sešel a příznivci extrémních sportů opět upírají zraky do rakouského Lienzu, poblíž hranice s Itálií. Právě zde totiž již 11. září vypukne třiadvacátý ročník závodu extrémních štafet Dolomitenmann.
Každé mužstvo se skládá ze čtyři závodníků, z nichž každého čeká jeden úsek. Na náročnou trať vyrazí nejprve běžec, jenž předá pomyslnou štafetu kolegovi, jehož disciplínou je paragliding. Třetí část závodu se odehrává převážně ve vodě a vydá se na ni závodník v kajaku. Celé klání zakončí cyklista.
Po nejnáročnějším běhu na světě osm kilometrů z ptačí perspektivy
Závodníky na trati čekají i náročné skalnaté úseky Zdroj: bergleben.de
Po startu na náměstí v Lienzu v nadmořské výšce 670 m. n. m. čeká prvního účastníka jedenáctikilometrový běh, jehož cíl je ve výšce 2 441 m. n. m. Během cesty, která zpočátku vede městskými ulicemi, se závodník musí popasovat i s náročnými skalnatými úseky. Podle slov českého reprezentanta Roberta Krupičky, který nebude chybět ani na letošním ročníku, se jedná o vůbec nejnáročnější výběh na světě.
Nic lehkého nečeká ani na dalšího člena týmu, jehož doménou je paragliding. Jeho úkolem je absolvovat osmikilometrový úsek, jenž je rozdělen na dvě části. Po pěti kilometrech a přistání se musí s plnou výzbrojí vydat na zhruba kilometrový výšlap a následně se opět vznést do vzduchu. Dle mnohých závodníků je největší loterií vítr a o vítězi disciplíny se často rozhoduje právě v náročném běžeckém intermezzu.
Souboj s ledovcovými řekami, pak na kole s alpskou sjezdovkou
Bikery čeká sjezd po sjezdovce Zdroj: bikesportnews.de
Jako třetí na trať vyráží kajakář. První, co musí člen výpravy na třetím úseku udělat, je přeplavat na druhý břeh řeky Drávy, aby se dostal na svůj kajak. Zanedlouho ho čeká šestimetrový skok, po jehož úspěšném překonání se závodník vydává na zhruba pětačtyřicetiminutový duel s divokou vodou dvou ledovcových řek.
Poslední část závodu absolvuje biker. Ten musí nejprve zdolat sedmnáctikilometrový úsek, aby se dostal do nadmořské výšky 2 000 m. n. m., kde už na něj čeká sešup po sjezdovce světového poháru. Pak už cyklista směřuje do cíle, který je opět v Lienzu.
Na seznamu vítězů nechybí ani česká jména
Součástí závodu je i osm kilometrů paraglidingu Zdroj: thermik.net
Vůbec nejúspěšnějším závodníkem v dosavadní historii Dolomitenmann je italský biker Roland Stauder, který se v letech 1996 – 2005 radoval z vítězství ve svém úseku celkem sedmkrát. O jeden primát méně má Rakušan Wendelin Ortner, jehož disciplínou je paragliding, a Thomas Hilger z Německa, který na kajaku nepoznal přemožitele v letech 1996 – 2001. Do dějin závodu dokázali vejít i čeští závodníci, jejichž parketou je hlavně běh. Ten zvládli nejlépe hned čtyřikrát, a to v letech 2001, 2002, 2006 a 2007, kdy se s nástrahami tratě s přehledem vypořádali Robert Krupička, Roman Skalský a dvakrát Jiří Magál. Před třemi lety jsme se radovali i na kajaku, když jej nejlépe zvládnul Kamil Mrůzek.
I letos máme svá želízka v ohni
Startovní listina je rozdělená do dvou kategorií – Profi a Amateur. V hlavní kategorii Profi by měla závod absolvovat rovná třicítka mužstev, z nichž pět tvoří závodníci převážně z České republiky. Čtvrté místo z loňského ročníku bude obhajovat celek Fackelmann. Mnoho českých zástupců bude k vidění v ještě početnější kategorii Amateur.