Prahu v lednu navštíví nizozemský spisovatel Peter Buwalda. Představí české vydání románu Bonita Avenue, který dosáhl v Nizozemí mimořádného úspěchu. Získal několik literárních cen a dva roky se držel v žebříčku nejprodávanějších knih.
Do Prahy přijede hvězda nizozemské literatury Peter Buwalda. Zdroj: © Mikel Buwalda; Nakladatelství Odeon
Recenzenti srovnávají román Bonita Avenue s díly Philipa Rotha, Jonathana Franzena či Michela Houellebecqa. Do Prahy Peter Buwalda přiletí 13. ledna a stráví zde čtyři dny. S českými čtenáři a čtenářkami se autor setká 15. ledna od 20 hodin v rámci literního kabaretu EKG v Divadle Archa.
Peter Buwalda se narodil v roce 1971 v Bruselu, ale vyrůstal v jihonizozemském městečku Blerick. Pracoval jako novinář a literární redaktor a spoluzaložil literárně-popový časopis Wah Wah.
V roce 2010, bezmála jako čtyřicetiletý, debutoval v prestižním nizozemském nakladatelství De Bezige Bij rozsáhlým románovým opusem Bonita Avenue. Toto dílo vyvolalo u čtenářů a čtenářek nadšení a zanedlouho se stalo jednou z nejprodávanějších knih v zemi.
Za svoji prvotinu získal Peter Buwalda nominace na dvanáct literárních cen. Čtyři z nich skutečně proměnil. Román Bonita Avenue dosud vyšel v osmi jazycích a v Nizozemí podle něj vznikla rozhlasová hra na pokračování. Ve Velké Británii, kde kniha vyšla na začátku tohoto roku, jej deník The Independent označil za jeden z nejlepších debutů roku 2014.
Rodinná sága ve věku internetového porna
Román Bonita Avenue by mohl mít podtitul Vzestup a pád Siema Sigeria. Vzestup a pád bývalého šampiona v judu, později vynikajícího matematika, rektora technické univerzity a na vrcholu kariéry dokonce ministra školství. Zdánlivě počestného, oblíbeného a úspěšného muže však autor postupně demaskuje a na konci nacházíme zoufalce, podvedeného otce a podvádějícího manžela, který končí svůj život sebevraždou.
Román Bonita Avenue dosud vyšel v osmi jazycích a v Nizozemí podle něj vznikla rozhlasová hra na pokračování. Zdroj: Nakladatelství Odeon
Ústřední roli v románu hrají vztahy mezi rodiči a dětmi. „Můj román se pokouší odpovědět na otázku, s kým máme v životě navazovat vztahy. A kdy je máme přerušit…. V mé knize hraje roli otcovská láska. A obdiv. Ale je tam i žárlivost jako rub lásky… Bonita Avenue je hlavně odpovědí na typické téma americké literatury: možnost začít znovu od nuly,“ říká Peter Buwalda.
Román se čte jako thriller. S přibývajícími stranami se stupňuje napětí a vyplouvají na povrch temnější stránky jednotlivých postav. Střídají se perspektivy tří vypravěčů – Siema Sigeria, jeho nevlastní dcery Joni a jejího přítele Aarona a mění se i časové roviny příběhu.
Buwalda v románu reflektuje také vzestup současné internetové kultury a její voyerismus, touhu se předvádět a stírání hranice mezi soukromým a veřejným. Společenský rozměr do příběhu vnáší postava Joni, která své krásné tělo dobrovolně předvádí na zpoplatněném pornografickém webu. Právě její nahé fotky jsou jednou z příčin pádu Siema Sigeria.
„Každý nahý snímek na internetu je jako trojský kůň – obsahuje v sobě rodinný konflikt,“ myslí si Buwalda.
V knize se objevují také autobiografické prvky a odkazy na reálné události. Nepřítomný vlastní otec, otčím, judo, nevlastní bratr nebo Belgie, kde se Peter Buwalda narodil.
Zlomovým okamžikem příběhu je výbuch skladu zábavní pyrotechniky v nizozemském Enschede, který 13. května 2000 prakticky zničil jednu z jeho čtvrtí, kde v té době Buwalda žil.
Literární ceny za román Bonita Avenue
2011 Academica Debutantenprijs
2011 Selexyz Debuutprijs
2011 Tzum Prijs (za nejlepší literární větu roku)
2012 Anton Wachterprijs (za nejlepší debut roku)
Bibliografie Petera Buwaldy
2010 Bonita Avenue (román, česky 2014)
2014 Suzy vindt van niet (souborné vydání sloupků)