Menu
TOPZINE.cz
Film & TV

Dny evropského filmu proběhnou letos již po sedmnácté

Nikola Němcová

Nikola Němcová

31. 3. 2010

Letošní přehlídka současné evropské kinematografie nabídne celkem 38 filmů. Letos zahájí Dny evropského filmu německý scénárista a režisér Fatih Akin se svou komedií Soul Kitchen (2009), která pojednává o přátelství, lásce a boji o domov, dne 15. dubna v pražském kině Světozor.

Soul kitchen, Zdroj: Distributor filmu

Každý z nás si vybere

Z letošní nabídky snímků stojí mnoho filmů za zhlédnutí. Jedním z nich je rakouské drama Otcohra (Das Vaterspiel, 2008, r. M. Glawogger), natočené podle románu Josefa Haslingera, o osudu tří rodin během války. Za zmínku též stojí německé drama režisérky Emily Atef o vztahu novopečené matky a jejího dítěte s názvem Cizinec ve tmě (Das Fremde in mir, 2008).

Milovníci komedií si též přijdou na své. Jednou z komedií je francouzsko – belgická groteska Rumba (2007) od režisérů D. Abela a F. Gordona, která ukazuje, že i ty nejtragičtější momenty lze nakonec překonat. Oběd v polovině srpna (Pranzo di Ferragosto, 2008, r. Gianni di Gregorio). Film vypráví o starém mládenci, který se stará o matky svých přátel během italského svátku Nanebevzetí panny Marie.

Želízka v ohni

Jedním z nich je francouzský politický thriller z období studené války Krycí jména: Farewell (L´Affaire Farewell, 2009, r. Christian Carion). Dalším želízkem v ohni je švýcarské drama Domov (Home, 2008, r. Ursula Meier), které vypráví osud jedné rodiny, kterým nově otevřená dálnice psychicky naruší život.

Národní knihovna Zdroj: distributor filmu

Národní knihovna Zdroj: distributor filmu

Národní liga

Sekce Národní liga představuje filmy, které byly přihlášeny jednotlivými státy do Oscarového klání. V rámci Dnů evropského filmu jich bude uvedeno 12. Jedním z nich je nizozemské drama o kolaboraci Zima za války (Oorlogswinter, 2008, r. Martin Koolhoven). Na podobné téma bude uveden i snímek Zběh (Réfractaire, 2009, r. Nicolas Steil). Lucemburské drama, které se zabývá dilematem hlavního hrdiny. Řeší problém, zda má kolaborovat, nebo se ukrývat, dokud válka neskončí.

K věci

Sekce K věci je letos věnována tématu Evropské komise – Evropský boj proti chudobě a sociálnímu vyloučení. Jedním z promítaných snímků bude oceňovaný britský snímek Taková je Anglie! (This is England, 2006, r. Shane Meadows), který vypráví počátky skinheadského hnutí v Anglii. Další promítaný film je francouzské drama o romském chlapci, který uteče od své adoptivní rodiny do chudinské romské čtvrti, kde se snaží nalézt své místo na zemi. Snímek Chamsa (Khamsa, 2008, r. Karim Dridi).

Letos i dokumentární snímky

Pokud máte rádi dokumentární snímky, nenechte si ujít slovenský snímek Osadné (2009, r. Marko Škop), který byl oceněn na loňském festivalu v Karlových Varech a Hranica (2009, r. Jaro Vojtek). Oba snímky vyprávějí o vesničkách. Osadné je o vesnici v centru rusínské kultury a Hranica, která byla oceněna na MFDF v Jihlavě, vypráví o vesničce na slovensko-ukrajinském pomezí.

Národní knihovna Zdroj: distributor filmu

Národní knihovna Zdroj: distributor filmu

Nový dokument

Českou republiku reprezentuje nový dokument Olgy Špátové Oko nad Prahou z roku 2010, vyprávějící o kauze kolem Národní knihovny, kterou navrhl zesnulý Jan Kaplický. Po projekci se můžete těšit na zajímavou diskuzi o filmu a architektuře, která se uskuteční 16. dubna od 18.30 v pražském kině Světozor. Diskuze se zúčastní režisérka Olga Špátová, zástupkyně Národní knihovny Bohdana Stoklasová, členka mezinárodní poroty soutěže na novou Národní knihovnu Eva Jiřičná, bývalý ředitel Národní knihovny Vlastimil Ježek, architekt Andrea Morgante, architekt a historik architektury Zdeněk Lukeš, architekt a zpěvák Pavel Bobek a další.

Přijďte se poučit

Pokud se chcete naučit něco o digitální éře distribuce a zániku filmového pásu jako distribučního média pro šíření filmu, přijďte 21. dubna v 10 hodin do Evropského domu na Praze 1 na přednášku O digitalizaci filmového dědictví ve střední Evropě, kde budou na dané téma hovořit experti z České republiky, Slovenska, Polska a Maďarska.

Filmová delegace

I letos se můžeme těšit na prominentní hosty. Jedním z nich bude mladá režisérka a herečka Anna Bederke. Dále se můžeme těšit na herečku Dorku Gryllus, scénáristka Augustina Stanciu a režisér filmu Hranice Jaroslav Vojtek.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dny evropského filmu proběhnou letos již po sedmnácté