Když na podzim roku 2007 přicházely Divoké kmeny na český internet, pomalu se nechtělo věřit, že vedle desítek českých on-line her a zahraničnímu Travianovi dokáže existovat. Dnes vidíme, že dokáže. Nejen to. Hru už okusily statisíce lidí.
Divoké kmeny jsou zasazeny do doby ranného středověku, kde hráči jsou vůdci jedné malé vesničky s pár budovami. Úkolem je vesnici postupně rozvíjet, stavět další budovy, rekrutovat armádu, plenit okolní barbarské vesnice a samozřejmě ničit nepřátele.
Neocenitelnou výhodou hry, kterou mnohé jiné postrádají, je snadnost ovládání. Prakticky kdokoliv, včetně osmiletých dětí, si vše mohou „osahat“ a zjistit k čemu co slouží. Začátečníky navíc na každém kroku provází úvodní tutoriál. To je pravděpodobně důvod, proč Divoké kmeny hraje dnes okolo 200 000 lidí.
Tím, že je hra hodně jednoduchá – nejdůležitější prvek ve hře je snad jen posílání útoků na daný čas – se stává po čase i stereotypní a nudnou. Když se rozhodnete zaregistrovat se do Divokých kmenů, musíte si uvědomit, že zde herní věk netrvá 3 až 4 měsíce, ale 3 až 4 roky!
Výhodou je, že u hry nemusíte být každý den. Jaké tempo si nastavíte záleží na vás. Pokud zrovna nejste v nějaké závažné válce, můžete si bez problémů vycestovat na pár dní třeba do přírody. Než se zaplní skladiště surovinami, chvíli to trvá.
Hráči se sdružují do takzvaných kmenů – pro různé světy jsou různá pravidla na maximální počet členů. A v této hře ještě víc než jinde platí: Kvantita neurčuje kvalitu. Početné kmeny se většinou po čase rozpadnou, nebo podlehnou méně početným, ale lépe organizovaným a schopnějším. Není potřeba sdružovat se hned do velkých molochů. Než nějaký kmen zvítězí tím, že zabere 80% celého herního světa, opravdu uplyne několik let.
Hra dává každému relativně stejné výchozí podmínky. Nikoho nezvýhodňuje. Jen na začátku mají výhodu lidé, kteří mají čas hře věnovat několik okamžiků navíc i během dne, mají příležitost se do hry přihlásit častěji. Ze začátku se totiž staví budovy ve vesnici velmi rychle, v intervalu i několika minut.