Každého milovníka četby určitě potěší digitalizovaná knihovna Europeana, kde si může on-line přečíst na 14 000 děl ze všech koutů Evropy. Úspěšný projekt Evropské unie zelektronizoval na 2000 děl už v roce 2008. Nyní zdaleka překročil svůj cíl, když zdigitalizoval více než 14 000 děl. Ať už se jedná o díla německá, americká či francouzská – on-line si můžete přečíst všechno!
„Europeana je skvělým příkladem toho, jak spolupráce na evropské úrovni může obohatit náš život. To, že je on-line k dispozici 14 milionů děl, uvítají všichni uživatelé internetu, kteří chtějí mít přístup ke kulturním materiálům z evropských knihoven, muzeí a archivů. Kdyby však své sbírky digitalizovalo více kulturních institucí a zpřístupnilo je na tomto evropském portálu, mohla by být Europeana ještě úspěšnější. Věřím, že reflexní skupina nám brzy předloží ambiciózní doporučení k urychlení tohoto procesu,“ uvedla k tomu místopředsedkyně Evropské komise odpovědná za digitální agendu, Neelie Kroesová.
Knížky z Německa či Belgie? Během pár sekund
Digitalizované jsou nejenom texty, které zatím tvoří 34%, ale také fotografie, mapy, malby a muzejní předměty. Ty představují v současné době 64% materiálu knihovny. Do projektu jsou zapojeny všechny země Evropské unie, přičemž tzv. Reflexivní skupina (Comité des Sages, jejímiž členy jsou Maurice Lévy, Elisabeth Niggemannová a Jasques de Decker – skupina, která zkoumá nové způsoby on-line přenosu evropského kulturního dědictví) se snaží přimět k poskytnutí materiálu jednotlivé země.
Knihovna už zdigitalizovala také plno starých historických děl. Tak například Aristotelova nauka o rétorice v starořeckém originálu z roku 1588, Technē rētorikēs, vypadá lákavěji než její novější vydání. Samozřejmostí je úplné dílo německých spisovatelů Goetha s Schillera. Filmové záběry z roku 1907 z oslav dne vyhlášení dánské ústavy, bulharský rukopis na pergamenu z roku 1221, který dokládá historii bulharského jazyka, jsou zajímavými kuriozitami. A pokud se do projektu aktivně zapojí každá země, můžeme se těšit na největší sbírku evropského kulturního dědictví vůbec.