Menu
TOPZINE.cz
Ze světa

Detoxikační kúry jsou jen nebezpečné taháky na peníze. V nejlepším jsou zcela neúčinné

ČTK

ČTK

7. 11. 2016

Detoxikace slibuje vyčistit organismus od škodlivých látek a zároveň rychle zhubnout. Faktem ale je, že organismus už se čistí sám, a to díky ledvinám a játrům. I kilogramy, které rychle shodí, se brzy vracejí. Detoxikační nápoje nečistí organismus a navíc zpomalují metabolismus, upozorňují vědci, kteří se problematikou zabývají.

Když se cítíme provinile, že jsme to přehnali s jídlem a pitím, máme často zároveň pocit, že jsme intoxikováni. Proč tedy nevyzkoušet nějakou tu pročišťovací kúru, jimiž se to na internetu jen hemží. Detoxikace nám slibuje, že očistí organismus od škodlivých látek a zároveň že nám umožní hodně a rychle zhubnout. Jde ale o falešné sliby. V jednom z dokumentů Harvardovy univerzity se zdůrazňuje, že existenci údajných toxinů by bylo třeba nejprve prokázat.

„Medicína zná jen jednu reálnou detoxikaci, a to od alkoholu, léků a jedů pomocí specifických procedur. Toxiny, které jsou zodpovědné za bolesti hlavy, další bolesti, trávicí problémy, únavu či depresi, se neodstraní takzvanou pročišťovací kúrou, ale zlikviduje je sám náš organismus, který je k tomu dokonale vyzbrojen. Ledviny a játra postupně neutralizují a vypudí z těla kovy a chemické látky, které by nám mohly škodit. Džus nebo něco podobného nám v tom nepomůže,“ uvádějí vědci z Harvardské univerzity.

Pokud jde o shazování kilogramů, všechny očišťovací kúry drasticky snižují bazální metabolismus. Organismus, který je vystaven téměř půstu (nápoje většinou nahrazují jídlo), nastolí pohotovostní režim a zpomalí své funkce. Díky tomu, že konzumujeme málo kalorií, sice hubneme, dostavují se ale vedlejší účinky jako je únava, návaly neovladatelného hladu, problémy s dýcháním, bolest hlavy a problémy se stolicí.

Po ukončení detoxikace se shozené kilogramy rychle vracejí. Navíc ztrácíme tekutiny, a tak jakmile se vrátíme k běžnému stravování, vrací se i původní váha, upozorňují vědci.

V pročišťovacích programech chybějí proteiny a další podstatné výživné látky. Obsahují jen málo sacharidů a často jsou doplňovány projímadly, která vyvolávají dehydrataci, ztrátu elektrolytů, které kontrolují vodní rovnováhu v těle, a dostavují se problémy se střevy. Tyto diety mohou těžce poškodit střevní mikroflóru a pokud je často opakujeme, vystavujeme se riziku metabolické acidózy. Ta ohrožuje elektrolytickou rovnováhu, kdy se krev stává kyselejší, což může vést k velmi vážným následkům.

Jak poznamenal italský deník Corriere della Sera, technikám, které slibují pročištění střev, je lépe nevěřit. Ve střevech totiž „odpadní“ materiál nepřiléhá ke stěnám, proto je zbytečné střeva „promývat“, abychom se zbavili teoreticky toxických látek ze střevních stěn. Rizika, která při detoxikačních kúrách vznikají, převyšují jejich případný přínos.

Autor ČTK

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Detoxikační kúry jsou jen nebezpečné taháky na peníze. V nejlepším jsou zcela neúčinné