Objev barveného skla pochází již z doby mezopotámské civilizace a v průběhu dějin se vyvíjel jeho způsob výroby a použité technologie. Dnes je možné, aby dokonce vzniklo barevné sklo za použití rozpuštěných gumových medvídků, které rád mlsá asi každý z nás.
Marta Alonso Yebra, skleněné krychle, Foto: Pablo Goméz Ogando
Marta Alonso Yebra objevila tuto možnost v roce 1998, kdy ještě studovala architekturu na škole v Madridu. Měla totiž za úkol přijít s osobitým návrhem pro stavbu pavilonu, kde by se konala architektonická soutěž. Zadané parametry k projektu vyžadovaly prosvětlenost vnitřních prostor budovy, ale zároveň bylo zapotřebí využití barev, které by kontrastovaly s bílými zdmi interiéru.
Začínající architektka se tedy rozhodla vytvořit barevnou zeď ze skla, ale její nápad byl omezen finančními prostředky a technologickými možnostmi. Marta se nejprve zamýšlela nad roztavením barevných plastů, ale vzniklé jedovaté zplodiny a rychle se tavící plast by byly na obtíž autorčiným záměrům.
Marta Alonso Yebra, skleněné krychle, Foto: Pablo Goméz Ogando
Nakonec pomohla náhoda. Autorka si při pojídání gumových medvídků uvědomila, že jejich tavící vlastnosti by mohly být podobné jako u plastu. Navíc by se jejich tavením neuvolňovaly jedovaté zplodiny. Jak geniální k dalšímu využití!
Autorka vyzkoušela mnoho výrobců gumových medvídků a snažila se též vyrobit vlastní želatinovou směs, ale údajně se nejlépe osvědčili medvídci německé značky Haribo. Podle autorky jejich kvalita nejlépe vyhovuje celému procesu tavení a navíc prý úžasně voní.
Marta Alonso Yebra, skleněné krychle, Foto: Pablo Goméz Ogando
Autorka dále experimentuje s tavením medvídků a nedávno se plně ponořila do výroby již zmíněných skleněných krychlí, které vypadají naprosto fantasticky a rozhodně oživí každý interiér. S jejími výtvory se můžete setkat v designovém studiu Mayice, které autorka založila se svým spolužákem. Skleněné krychličky budou také k vidění v průběhu května na festivalu Wanted Design (ICFF) v New Yorku.