!Reportáž!Včera se v centru Prahy sešli odpůrci zvyšování DPH na knihy. Na Staroměstském náměstí postávaly stovky lidí, které svůj nesouhlas vyjádřily transparenty a potleskem pro mluvčí.
Demonstranti přišli s nápaditými transparenty, Foto: Michal Žák, Topzine.cz
Demonstrace, která měla vcelku poklidnou atmosféru, začala ve čtyři hodiny odpoledne. Trvala necelou hodinu. Za tu dobu se na pódiu pod nápisem Nezdaňujte knihy, nezdaňujte informace vystřídalo několik mluvčích. Zastupovali různé obory, jedno je ale spojovalo – všichni nesouhlasí se záměrem vlády zvýšit DPH také na knihy.
Stát je sám proti sobě
Jako první před davem vystoupil předseda Svazu českých knihkupců a nakladatelů (SČKN), který akci inicioval, Vladimír Pistorius. „Poslanecká sněmovna před dvěma týdny schválila zákon o dani z přidané hodnoty. Pokud tento zákon vstoupí v platnost, tak to bude mimo jiné znamenat to, že kulturní politika tohoto státu se posune někam mimo standarty vyspělé Evropy!“ varoval hned na začátku Pistorius. Zdůraznil, že průměrné DPH v zemích Evropské unie činí 6,5 procenta. Naše vláda ho v příštím roce chce zvýšit na 14 procent, o rok později se má zastavit na 17,5 procentech.
Co všechno negativního přinese vyšší DPH? Bude vycházet méně titulů, zanikne tisícovka pracovních míst a některá nakladatelství. Budou vycházet mainstreamové knihy a ještě více se sníží čtenářská gramotnost.
[album:https://www.topzine.cz/wp-content/uploads/dm-albums/demonstrace-proti-zvyseni-dph-na-knihy-22-6-2011_praha/]
V nedávném testování znalostí patnáctiletých žáků totiž vyšlo najevo, že ti čeští mají se čtením opravdové problémy. „Z testu vyšlo, že 23 procent z nich nemá dostatečnou čtenářskou kompetenci. Zvýšení DPH tuto situaci v žádném případě nezlepší. Pokud se vládě podaří návrh prosadit, tak děti posadí do vlaku do Běloruska, Ukrajiny nebo do Albánie. Pokud s tím chcete něco udělat, prosím, kontaktujte své poslance a požádejte je, aby hlasovali proti!“ nabádal včera předseda knihkupecké sekce SČKN Jiří Seidl.
Že je všechno hloupost, do mikrofonu vykřikl Martin Vopěnka z nakladatelství Práh. „Je prohrou této vlády, že proti nim demonstrují nakladatelé, spisovatelé, vědečtí a kulturní pracovníci a studenti. Jestliže si občan ze svých prostředků koupí knihu, tak už si stát z jeho investice nemusí brát nic, protože se mu tato investice mnohonásobně vrátí,“ za tuto větu byl odměněn bouřlivým potleskem.
„DPH mi prostě vadí!“
Podporu knihám vyjádřil také duchovní monsignor Václav Malý nebo ekonom a bývalý člen Národní ekonomické rady vlády Pavel Kohout. Jeho dopis přečetl před demonstrujícími moderátor, přerušoval ho jen nadšený potlesk a hlasitý souhlas. „Nikde v teorii ekonomie nenajdete oporu pro tvrzení, že paušální sazba daně z přidané hodnoty pro všechny položky je optimální. Když bude zvýhodněn jeden typ zboží, budou chtít výhodu všichni – to je argument slabošský. Silný politik, jakým byla například Margaret Thatcherová, dokáže prosadit svůj názor. A ani Železná lady nezměnila nulovou sazbu knih a tiskovin, i když jí to doporučoval ministr financí,“ vzkázal Pavel Kohout. Celý jeho dopis si můžete přečíst zde.
Jak se zabíjí knihy, Foto: Michal Žák, Topzine.cz
Nespokojené spisovatele, čtenáře a matky, které vychovávají své děti, zastupovala Radka Denemarková. Stěžovala si, že výchovu jí politici neustále stěžují. O blbosti a aroganci hovořil předseda českého PEN klubu Jiří Dědeček. Před demonstrujícími vystoupil také šéfredaktor Lidových novin Dalibor Balšínek a Mladé fronty Dnes Robert Čásenský. Dopis poslal také Arnošt Goldflam.
Působivě vystoupil také Tomio Okamura. I s ním stovky lidí shromážděné uprostřed Staroměstského náměstí souhlasily. „Jsem proti zvyšování DPH, protože mi DPH prostě vadí. Daň z přidané hodnoty nás trestá za to, že vytváříme nějakou hodnotu. Zvýšení DPH v konečném efektu nepřinese žádný efekt. Pokud chce pan ministr DPH skutečně řešit, nejlepší by bylo, aby ho zrušil,“ to jsou některá z Okamurových hesel. Své vystoupení zakončil větou: „Proč stát nedaní víno nebo hazard a chce danit knížky? To tím chce Kalousek říct, že kdo je chytrý, má zahodit knížku a načít flašku Vavřince u hrací bedny?“
Počet podpisů pod Výzvou na obranu knih brzy přesáhne hranici 160 tisíc. Nyní SČKN lidi nabádá, aby kontaktovali své poslance a ptali se jich, jak se k návrhu při hlasování postaví. Svaz v nejbližší době na svých internetových stránkách zveřejní emailové adresy všech českých poslanců.
Demonstrace očima redaktorky Kateřiny Ciborové
Až mě překvapilo, kolik lidí se v parném počasí uprostřed Prahy sešlo. Mladí – staří, ženy – muži, důchodci – studenti, čtenáři – lidé z tiskáren, nakladatelství a literárních spolků. Davem procházel kat s nápisem DPH v doprovodu ženy obalené knihami. Nad lidmi se vznášely transparenty s nejrůznějšími hesly: Vzdělání = opium lidstva; Nezdaňujte knihy, narostou vám pihy; Kniha je dar, zvýšení DPH je zmar; Sedmnáct a půl může chtít jen vůl; Pro trochu vašeho zisku chcípneme my v PBtisku.
Poklidnou demonstraci jen znepříjemňoval jeden fakt – je to k něčemu? Podpisy na petici přibývají, lidé se scházejí a vyjadřují nesouhlas. Argumentují, proč DPH nezvyšovat. Ale není to také tak trochu blbost?
Ke stejným pochybám se přiznal také Marek Pečenka: „Ve stejný den v roce 1633 se konalo závěrečné slyšení inkvizičního procesu s astronomem Galileem, který podle legend na závěr řekl ‚A přece se točí!‘ Tak já říkám: ‚A přece se nevzdáme!‘“