!Vstupenky!Deep Purple budou na podzim koncertovat v Praze a Olomouci. A prý už zřejmě naposledy. Tak se podíváme, jaké rockové dědictví nám zanechali.
Deep Purple, Zdroj: deeppurple.org
1967 – 1968: Aneb jak to všechno začalo
V roce 1967 kontaktoval bývalý bubeník Searchers Chris Curtis londýnského obchodníka Tonyho Edwardse, zda by mu pomohl založit kapelu, kterou pojmenoval Rundabout. Edwards souhlasil a přibral další dva partnery, Johna Coletta a Rona Hirea (Hire-Edwards-Coletta = HEC Enterprises).
>>> Koupit vstupenky na jejich vystoupení v Olomouci zde <<<
Postupně se přidali varhaník Jon Lord a Ritchie Blackmore. Přestože sám Curtis odpadl, projekt žil dál pod hlavičkou HEC Enterprises, takže nábor hudebníků pokračoval. Přibyli basák Nick Simper, zpěvák Rod Evans a bubeník Ian Paice. Tím byla hotová počáteční sestava legendy rockové hudby, která byla stvrzena změnou jména na Deep Purple podle oblíbené písně Ritchieho babičky.
1968 až 1970: Průlom
Kapela slavila první úspěch s coverem Hush od Joea Southa, který byl na jejich debutovém albu Shades of Deep Purple, a byli přibráni jako předskokani na turné Goodbye skupiny Cream.
Po druhém albu The Book of Taliesin a třetím albu Deep Purple byli vyhozeni Rod Evans a Nick Simper a přišli zpěvák Ian Gillan a Roger Glover z Episode Six. Po intenzivním koncertování po USA skupina konečně prorazila s trojdílným symfonickým eposem Concerto for Group and Orchestra, kde spolupracovali se symfonickým orchestrem Royal Philharmonic Orchestra. Byla to jedna z prvních spoluprací mezi rockovou kapelou a orchestrem.
1970 až 1975: Vrchol
Kapela svými dvěma studiovými alby ve své nejsilnější sestavě Deep Purple in Rock a Fireball položila spolu s Led Zeppelin a Black Sabbath základy metalu. Zřejmě absolutního vrcholu dosáhli na albu Machine Head, kde je nesmrtelný hit Smoke on the Water, který napsal Roger Glover, inspirován již notoricky známým incidentem, kdy na koncertu Franka Zappy fanoušek vystřelil světlici na pódium a celá budova do několika minut shořela.
Deep Purple, Zdroj: deeppurple.org
Kapela jela nekonečné koncertní šňůry a nahráli další album Who do We Think We Are, kde je další nesmrtelný hit Woman from Tokyo. Napětí v kapele ale vyústilo v odchod Gillana a Blackmore zaštítil své další angažmá v kapele výměnou basáka. Na místo Gillana byl vybrán neznámý David Coverdale a novým baskytaristou se stal Glenn Hughes. Kapela v tomto složení pak nahrála další dvě alba; Burn a Stormbringer. V roce 1975 odešel Blackmore, aby založil svůj známý projekt Rainbow.
1975 až 1980: Rozpad
Na místo Blackmora byl přijat Tommy Bolin, se kterým přišel i začátek konce Deep Purple. Album z roku 1975 Come Taste the Band nebylo dobře přijato a při turné k jeho uvedení zažívala skupina poslední agónii. Bolinův problém s heroinem a vnitřní neshody nakonec vyústily v rozpad Deep Purple.
1980 až 1984: Vedlejší projekty členů
Bolinovo zneužívání heroinu ho dohnalo až k předávkování v roce 1976, kdy byl na turné jako předskokan Jeffa Becka.
Co se ostatních členů kapely týče, tak ti se dobře etablovali v jiných kapelách jako například Rainbow, Whitesnake nebo Black Sabbath. Snahy v nový začátek vedly až k nepříjemnému incidentu, kdy v roce 1980 rozjel Rod Evans turné s partou neznámých hudebníků a nazval tuto formaci Deep Purple. Kapela stačila odehrát několik koncertů, dokud jim soud nezakázal používat tento název. Rod Evans následně musel zaplatit pokutu ve výši 672 000 dolarů za neoprávněné užití názvu kapely.
Deep Purple, Zdroj: deeppurple.org
1984 – současnost: Znovuzrození
V roce 1984 kapela ohlásila návrat na scénu v původním složení ze sedmdesátých let (Blackmore, Gillan, Glover, Lord, a Paice). V říjnu toho roku vydali nové album Perfect Strangers a jejich celosvětové turné mělo obrovský úspěch. Po změně zpěváka (Ian Gillan byl nahrazen Joem Lynnem Turnerem z Rainbow) natočili album Slaves & Masters, které se ale s Turnerovým zpěvem neuchytilo. Kapela tedy opět přijala Gillana a ve starém složení nahráli The Battle Rages On.
Staré spory ale opět vypluly na povrch a po evropském turné v roce 1993 odešel již nastálo Blackmore. Kapela narychlo sehnala Joea Satrianiho, aby mohla dokončit japonský koncert a letní evropskou tour v roce 1994. Kvůli problémům s kontrakty s nahrávací společností se ale Joe nemohl stát stálým členem, takže kapela definitivně přijala jako náhradu za Blackmora až Steva Morse z Dixie Dregs.
Deep Purple, Zdroj: deeppurple.org
Kapela opět hodně koncertovala a nahrála také alba Purpendicular a Abandon. V roce 2001 musel na místo Jona Lorda, jenž měl zdravotní potíže, nastoupit dočasně Don Airey (Rainbow, Ozzy Osbourne, Black Sabbath, Whitesnake), který s kapelou už zůstal, protože Lord se na stará kolena rozhodl vrátit ke své oblíbené vážné hudbě. Kapela následně od roku 2003 nahrála alba Bananas a Rapture of the Deep.
Deep Purple můžete vidět zřejmě už naposledy v České republice 26. října v O2 areně a den poté v Olomouci, kam si můžete koupit lístky online zde.
Diskografie:
1968 – Shades of the Deep Purple
1968 – The Book of Taliesin
1968 – Deep Purple
1970 – In Rock
1971 – Fireball
1972 – Machine Head
1973 – Who do we think we are
1974 – Burn
1974 – Stormbringer
1975 – Come Taste the Band
1987 – The House of Blue Light
1990 – Slave and Masters
1993 – The Battle Rages on
1996 – Perpendicular
1998 – Abandon
1998 – Made in Japan
2003 – Bananas
2005 – Rapture of the Deep