!Profil herce!Britský herec je známý jako ošuntělý profesor Remus Lupin ve fenomenální potterovské sérii. Není to však jediná role, v níž předvedl svůj herecký talent.
David Thewlis se narodil 20. března 1963 v anglickém městě Blackpool a dle svých slov zde prožil velice šťastné dětství. Vyrůstal se dvěma sourozenci v bytě nad hračkářstvím, které vlastnili jeho rodiče. Odmalička rád psal. Do deníčku, který dostal od bratra k Vánocům, si zapisoval básničky a texty písní, v pubertě ho totiž začala lákat dráha muzikanta.
Jako kytarista objížděl s punkovou kapelou Door66 místní kluby a věřil, že se jednou bude hudbou živit. Jeho sen se ukázal být poněkud naivním. „Donedávna jsem si myslel, že nám to vážně šlo. Pak mi ale někdo poslal DVD z jednoho z našich koncertů a já si řekl: ‚Je fakt dobře, že jsem toho nechal.‘ Došlo mi, že jsme hráli dost špatně, i když jsem si celý život myslel opak,“ směje se dnes.
První herecké příležitosti se dostavily brzo
Tehdy však viděl mladý David svou budoucí hudební kariéru v těch nejrůžovějších barvách. Když se tedy jeho spoluhráči po střední škole rozhodli pro studium na Guildhall School of Music and Drama v Londýně, neváhal ani chvíli a následoval je. A to i přesto, že dříve na herectví ani nepomyslel. Jak se dalo čekat, skupina se zanedlouho rozpadla a s ní i naděje na slávu. To si alespoň myslel David. Nadále však pokračoval ve studiu a jeho profesoři na něj pěli samou chválu. Někdy v posledním ročníku mu pak došlo, že proslavit se vlastně může i herectvím. A tak se nakonec také stalo.
[youtube_660]731FxciYRs8[/youtube_660]
V osmdesátých letech si zahrál v několika televizních filmech a hodně spolupracoval s režisérem Mikem Leighem. Právě on ho přivedl k větším rolím, ať už ve snímku Život je sladký či v dramatu Nahý, kde si vystřihl roli tuláka Johnnyho. „Ten film mi změnil život a v kariéře mě posunul výrazně dopředu,“ vzpomíná. Díky tomuto snímku ostatně získal i ocenění Best Actor Award v Cannes.
Následovaly filmy Úplné zatmění, kde si zahrál po boku Leonarda DiCapria homosexuálního básníka, sci-fi propadák Ostrov Dr. Moreau či dobrodružné drama Sedm let v Tibetu.
Práce na posledním zmiňovaném snímku pro něj představovala velkou zkušenost. „Cestovali jsme po celém světě a já sdílel palandu s Bradem Pittem. Nikdy nechtěl spát nahoře, protože se prý bál výšek. Tak jsem mu řekl, ať si kouká rychle zvyknout – měli jsme se přece naučit, jak zlézt ty nejvyšší hory,“ směje se. Vzápětí však zvážní: „Bylo to ale dlouhé natáčení a dívat se šest týdnů jen na led vás začne přivádět k šílenství. Navíc jsme neměli k dispozici žádné přívěsy. Když mi byla zima, vyhrabal jsem si v zemi díru a do ní jsem se schoval, abych se zahřál. Horolezectví prostě rozhodně není nic pro mě.“
Ve snímku Chlapec v pruhovaném pyžamu si zahrál nacistického důstojníka.
V roce 2004 získal roli ve filmu Harry Potter a vězeň z Azkabanu, díky níž se jeho jméno zapsalo do podvědomí fanoušků brýlatého čaroděje. Přestože si profesora Remuse Lupina vystřihl i v dalších dílech veleúspěšné kouzelnické série, pracoval i na dalších projektech. Za zmínku stojí třeba historický epos Království nebeské nebo válečné drama Chlapec v pruhovaném pyžamu.
Na velkém plátně můžeme herce v těchto dnech vidět ve snímku Válečný kůň. Režisérem je Steven Spielberg a snad i díky tomuto zvučnému jménu získal Válečný kůň 6 nominací na Oscara. „Musel jsem z natáčení zavolat mámě, abych jí řekl, že jsem zrovna se Spielbergem,“ přiznává herec. „Je úžasné pracovat s režisérem, na jehož snímcích jsem vyrůstal, viděl jsem je úplně všechny. Pořád tomu nemůžu uvěřit.“
Vyzkoušel si i režisérské řemeslo
Sám také koketoval s režírováním, na kontě má dva snímky – krátkometrážní dílko Hello, Hello, Hello a komediální drama Nestoudník, ve kterém si zahrál hlavní postavu, majitele hračkářství. Odkud tak asi bral inspiraci?
Jeho film Nestoudník byl kritiky přijat rozporuplně.
Ukojil i své spisovatelské vášně. Jeho první román The Late Hector Kipling je zatím také jeho jediným. „Když jsem psal první knihu, byl jsem odtržený od okolního světa,“ vzpomíná. „Trávil jsem celé dny pročítáním dva roky starého deníku. Byl jsem naštvaný, že všechny vztahy v mém životě dopadly katastrofálně. Naštěstí jsem tehdy žil sám.“
I dnes žije herec sám. Je rozvedený a z předchozího nesezdaného soužití s herečkou Annou Friel má dceru Gracie. Otcovské role se už od počátku těhotenství bývalé partnerky ujal velmi zodpovědně. Přestal kouřit, aby ji podpořil, a začal jíst zdravěji. Dnes je Gracie šest let, David si otcovství nadále užívá plnými doušky a tvrdí, že dětský smích je nejkrásnější zvuk na světě.
David Thewlis zkrátka není jen profesor Lupin; naopak, životních rolí má spoustu a poslední díl Harryho Pottera mu otevírá dveře k novým možnostem. V čem nás zaujme příště? Nechme se překvapit. Jisté je jen to, že tento herec, podle mnoha kolegů velice skromný a vždy klidný, má ještě filmovému světu co nabídnout.