David Fincher je mistr thrilleru a deprese. A poradil si i s Facebookem
Redakce
6. 1. 2012
!Profil režiséra!Co film, to hit. Ne mnoho režisérů se může touto vizitkou chlubit. David Fincher, tvůrce snímků Sedm nebo Zodiac, je jednou z mála výjimek.
Natočil snímek, který mnozí označují za nejlepší krimithriller vůbec, vytvořil film, jenž dostal nálepku nový Forrest Gump a další hity. Těžko to mohl někdo tušit před téměř padesáti lety, právě v roce 1962 se David Andrew Leo Fincher v americkém Denveru narodil. Jeho matka se jako zdravotní sestra starala o drogově závislé, otec, úspěšný novinář a scenárista, působil jako šéfredaktor slavného magazínu Life. Život Finchera se zásadně změnil v šesti letech – tehdy sledoval film o filmu Butch Cassidy a Sundance Kid, a od té doby měl v hlavě jasno. „Pokud chcete být šťastní, točte filmy.“
První film, první oscarová nominace
K osmým narozeninám dostal Fincher 8mm kameru a začal vytvářet první snímky. V Kalifornii vyrůstal poblíž dalšího slavného režiséra George Lucase, kterého sledoval při natáčení Amerického graffiti. A nepříliš dlouho poté, v pouhých 18 letech, začal pracovat v Lucasově velkovýrobně na filmové triky zvané Industrial Light & Magic. Fincher se tedy podílel i na takových klasikách jako Star Wars: Epizoda VI – Návrat Jediho nebo Indiana Jones a Chrám zkázy.
Po několika hudebních videích se první Fincherův film v kinech objevil v roce 1992. Jmenoval se Vetřelec 3 a šlo o pokračování série, kterou stvořil Ridley Scott – s děsuplným vetřelcem a Sigourny Weaverovou ve své nejslavnější roli poručíka Ellen Ripleyové.
Ale zatímco první dva filmy patří ke klenotům žánru science fiction, trojku přijali kritici i publikum dost rozpačitě. Později vyšel najevo možný důvod: Fincher prý měl během natáčení řadu sporů s vedením. I tak dostal třetí Vetřelec oscarovou nominaci za speciální efekty.
Fincher se na chvíli vzdal svého milovaného žánru sci-fi a vrátil se k natáčení reklam a videoklipů. V roce 1995 se však znovu jeho snímek dostal do kin – a byl to vskutku velkolepý návrat. Film Sedm je dodnes považován za jeden z nejlepších krimithrillerů. Dvojice detektivů (Brad Pitt, Morgan Freeman) v něm vyšetřuje sérii brutálních vražd podle sedmi smrtelných hříchů. Postupně odhalují vrahovo počínání, zároveň však vystavují sebe i své blízké velkému riziku.
Film sklidil obrovský úspěch z několika důvodů. Ať už temnou, depresivní atmosférou, vynikajícími výkony a charizmatem dvojice Pitt – Freeman nebo šokujícím zakončením. Z Pitta byla rázem herecká megahvězda a z Finchera elitní režisér. Proč zvolil tak ponurou náladu pro svůj snímek? „Vždycky mě zajímaly filmy, které vas postraší. Proto miluju Čelisti – od jejich zhlédnutí jsem nikdy nešel plavat do oceánu,“ vysvětlil.
[youtube_660]SUXWAEX2jlg[/youtube_660]
Fincher ale nezvolnil. O dva roky později uvedl další hit: film Hra, v němž se Michael Douglas stává účastníkem podivné role-play hry, v níž je sám hlavním hrdinou. Do poslední chvíle však divák zároveň s protagonistou přemýšlí, co je vlastně hra a co skutečnost.
Kritici snímek ohodnotili velmi pozitivně, u diváků však nijak výjimečný úspěch v době uvedení neměl. Deník San Francisco Chronicle tehdy napsal: „Sledovat Hru je místy frustrující, ale to je jenom důkazem toho, jak dobře diváky Fincher vtáhnul do role hlavního hrdiny.“
Zatímco v profesní dráze se Fincherovi mimořádně dařilo, v osobním životě prožil zklamání. Jeho manželství s fotografkou Donyou Fiorentino vydrželo jen pět let a v roce 1995 se rozvedli. Ještě rok předtím se však Fincherovi s Fiorentino narodila dcera Phelix Imogen. Mimochodem, Fiorentino si v roce 1997 vzala další hollywoodskou hvězdu, herce Garyho Oldmana, i toto manželství však vydrželo jen čtyři roky.
Jak se z kritizovaného snímku stal kult
Fincher mezitím přiváděl na svět další hity. Klub rváčů, adaptace stejnojmenného románu Chucka Palahniuka, z roku 1999 sice v době uvedení dostával rozporuplná hodnocení a nesetkal se ani s velkým nadšením u publika, postupem času se však stal kultovním.
Také filmoví experti otočili. Třeba americký časopis Entertainment Weekly, který kdysi ohodnotil snímek mizernou známkou D-, ho později zařadil na první místo v seznamu 50 nezbytných DVD. Ve filmu opět zářil Brad Pitt, tentokrát po boku Edwarda Nortona a Heleny Bonham Carter.
Po thrilleru Úkryt z roku 2002, který sám Fincher označil za opravdu dobrý béčkový snímek, se režisér vrátil k tematice sériových vrahů. Snímek Zodiac (2007) je založen na předloze děl Roberta Graysmithe, karikaturisty, kterého ve filmu ztvárnil Jake Gyllenhall. Ten spolu s policistou (Mark Ruffalo) a novinářem (Robert Downey Jr.) pátrají po sériovém vrahovi za cenu velkých obětí ve svých osobních životech. Zodiac má 157 minut – a na tomto rozsahu Fincher trval. Původně totiž měl být film uveden už na podzim roku 2006, jenže to by musel být o 20 minut zkrácen. A to se režisérovi nelíbilo.
Nový Forrest Gump?
Nutno uznat, že filmu to nejspíš prospělo. Postupně buduje napětí, ať už děsuplně natočenými Zodiakovými vraždami, nebo rozkrýváním symbolů, které vrah zanechává. V USA však velký úspěch nezaznamenal, lépe se mu dařilo ve zbytku světa. „Chtěl jsem, aby se při filmových vraždách divák cítil, jako že je skutečně na místě, že to sám sleduje,“ vyprávěl režisér, pro nějž bylo natočení Zodiaka i osobní záležitostí – řádění skutečného vraha poznamenalo jeho dětství.
[youtube_660]WVLvMg62RPA[/youtube_660]
Mnohem větší úspěch znamenaly pro Finchera další dva filmy. Adaptace povídky Podivuhodný případ Benjamina Buttona od Francise Scotta Fitzgeralda mu dokonce vynesla nominaci na Oscara pro nejlepšího režiséra. Nakonec získal film ceny jen za výpravu, masky a speciální efekty. Publikum si ho však oblíbilo, někteří ho dokonce nazvali novým Forrestem Gumpem. Jednak kvůli jeho výpravnosti, jednak proto, že příběh hlavního hrdiny se odehrává na pozadí důležitých světových událostí. Nejen proto ale snímek zaujal: upoutal i námětem, kde se hrdina narodí jako stařec a postupně mládne.
V roce 2010 pak Fincher zfilmoval vznik fenoménu v oblasti sociálních sítí, Facebooku, pod názvem The Social Network. Jaká byla úskalí jeho založení? Kolik právních tahanicí si kvůli němu Mark Zuckerberg, jeho zakladatel, prožil? A co všechno ho vznik veleúspěšného webu stál? Vychvalovaný film s Oscary za střih, scénář a hudbu odpovídá (nejen) na tyto otázky. A zároveň baví tempem, s nímž všechny tyto odpovědi přináší.
Osm filmů, osm hitů. Přijde i devátý? Velmi pravděpodobně ano. Muži, kteří nenávidí ženy, snímek, který česká kina uvedou 12. ledna, slibuje hvězdné obsazení v čele s Danielem Craigem a silnou předlohu v podobě díla švédského spisovatele Stiega Larssona. V USA měl film premiéru už v prosinci a zaznemanal solidní úspěch. Zdá se tedy, že i Češi se od mistra thrilleru brzy budou mít na co těšit.