Menu
TOPZINE.cz
Apetit

Dan Simmons nechá vybuchnout americké prezidenty z Black Hills ve znamenitém historickém románu

Jan Nohovec

Jan Nohovec

12. 3. 2011

Americký spisovatel se na českém trhu s literaturou zabydlel nastálo už před několika lety a doteď nepřestává fascinovat kvalitou svých knih a širokým spektrem, jemuž se dokáže věnovat – od fantasy a sci-fi, přes horor a historický román, až po prostý mainstream. Black Hills jsou tak trochu kousek od každého.

Mt. Rushmore

Sousoší čtyř amerických prezidentů na hoře Mount Rushmore v Black Hills Zdroj: wikipedia.org

To, že Dan Simmons dokáže okouzlit v jakékoli autorské poloze, zjistilo už mnoho čtenářů fantastiky po svém. Ať už jim nejvíce sedí sci-fi (dvojice Ílion a Olymp nebo legendární nedávno znovu vydaný Kantos Hyperionu), fantasy (Píseň Kálí), horor (rovněž nedávno znovu vydané Hladové hry), detektivka (Kruté mrazy) nebo historický román, okořeněný několika špetkami fantastiky (Terror, Drood). Právě do poslední škatulky by se dal zařadit i nový text, kniha Black Hills, která se do naší kotliny dostala ve stejný rok jako na pulty amerických knihkupců.

Černé kopce, jak by se titul dal přeložit do češtiny, jsou pro knihu klíčové, už jenom kvůli tomu, že za indiánským jménem hlavního hrdiny se skrývá právě jejich název. Paha Sapa se narodil do nešťastné doby, kdy bílý muž už vesele Dobýval Západ a decimoval původní populaci. Nejdůležitější dějová linka Black Hills sleduje již zestárlého indiána, jak pracuje jako bělovousý kameník na jednom z největších pomníků americké historie, sochách čtyř prezidentů na hoře Mount Rushmore. Jeho úděl, alespoň takový, jaký si stanovil ve svém srdci, spočívá v prosté věci – až přijde správná chvíle, vyhodí celý památník do vzduchu, protože pohoří, do něhož ho nechal jeho šéf vytesat, kdysi představovalo pro mnoho indiánských kmenů posvátné místo.

Přestože zmíněná dějová linie je pro knihu jednoznačně nejdůležitější, Black Hills se v žádném případě nedají označit za lineární příběh. Dan Simmons si naopak s románem vyhrál, aby postupně, po volně spojených motivech, odhaloval život hlavního hrdiny. To se ostatně čtenář dozví hned na počátku, kde na scénu, která je pro celou knihu klíčová – Paha Sapa  se tu jako jedenáctiletý chlapec stane hostitelem ducha zemřelého generála Custera – naváže časově odděleným úsekem vyprávění. Paha Sapův parazit je také jediný fantastický prvek celého románu, který Simmons pečlivě vybalancoval, aby Black Hills připomínaly víc než co jiného v jeho předchozí tvorbě pravý historický román.

Dan Simmons: Black Hills

Ačkoli nová kniha amerického spisovatele ctí svými tématy tradici předchozích hororově-historických románů z minulosti, Terroru a Droodu, liší se od nich především stylem vyprávění. Zatímco například Terror byl stále poměrně epickým románem, i když s četnými odbočkami, Black Hills jsou spíše mozaikou střípků života jednoho člověka, která se pomalu skládá dohromady, aby vytvořila mimořádně zajímavý obraz. Přestože téma Divokého Západu může být mnoha čtenářům cizí, Simmons ho podává vlídně a nenásilně, skrz vyprávění indiána, který toho zažil až příliš a musel zradit mnoho lidí svého kmene. Aby však román samým vzpomínáním nezevšedněl, jako to ostatně kvůli pomalejšímu dějovému spádu několikrát hrozí, autor do děje přimíchal i několik důležitých momentů americké historie (legendární výstava v Chicagu, stavba Brooklynského mostu) a některé významné osobnosti (prezident F. D. Roosevelt, Gutzon Borglum, autor souší na Mt. Rushmore, nebo zmiňovaný George Custer), jejichž charaktery pojal místy netradičně, ale rozhodně ne jako vykradač. Chce někdo vědět, jak to má ráda generálova manželka?

To, že nový román Dana Simmonse nezklame svou kvalitou, snad není třeba vyzdvihovat. Zápletka, zpracování, atmosféra, vývoj charakterů, historické reálie či jazykové mistrovství – to vše autor zvládá výborně, a tentokrát snad ještě o kus lépe, než je zvykem. Způsob, jakým spisovatel vyprávění pojal, navíc zkombinovaný s citlivým přístupem k tématu, jež toho má ještě dost co nabídnout, zaujme i čtenáře, kteří by obvykle knihu o krušném životě indiána, jemuž vymírá národ, neotevřeli. Sentimentální, avšak nikoli nadbytečný závěr, který si autor (podobně jako v Terroru) dovolil snad až příliš natáhnout, pak představuje sladkou tečku navíc.

Dodatečná zmínka patří kvalitě překladu a redakce knihy, o které se na internetu vedou diskuze. Je pravda, že text v jistých případech skřípe a gramatiku či interpunkci by také neuškodilo znovu zkontrolovat, nicméně nejvíce při čtení vadí chaos v překladech vlastních jmen. Samotné Black Hills se chvílemi nelogicky objevují jako Černé hory, nejtypičtějším příkladem budiž však jméno indiánského vůdce Crazy Horse, jenž se bez vysvětlení na stránkách objeví přeložené jako Šílený, Bláznivý i Splašený, přestože stále jde o tutéž osobu.

Název originálu: Black Hills
Český název: Black Hills
Autor: Dan Simmons
Překlad: Zdeňka Vaníčková
Obálka: Martin Zhouf
Počet stran: 464
Vazba: vázaná s přebalem
Rozměry: 150 x 210 mm
Vydal: Plejáda, Plzeň 2010
Doporučená cena: 349 Kč

Hodnocení: ***** (90 %)

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Dan Simmons nechá vybuchnout americké prezidenty z Black Hills ve znamenitém historickém románu