Populární česká herečka přijala v roce 1997 patrně nejtěžší roli svého života, kdy se stala první dámou České republiky. Svého manžela začala doprovázet při zahraničních návštěvách, věnovala se charitě a musela si zvykat na skutečnost, že bude věčně porovnávána se zesnulou Olgou Havlovou.
Ve snímku Kanadská noc, Zdroj: distributor filmu
Dagmar Veškrnová se narodila 22. 3. 1953 v Brně do rodiny Karla a Markéty Veškrnových. O její herecké budoucnosti bylo rozhodnuto poměrně brzy, její rodina měla ostatně k divadlu vždy blízko. První herecké zkušenosti sbírala v rodném Brně, kde rovněž vystudovala konzervatoř i vysokou školu. V roce 1971 složila maturitu na státní konzervatoři, o čtyři roky později ziskem magisterského titulu ukončila studia na brněnské Janáčkově akademii múzických umění.
Během studií na JAMU si zahrála Verunku ve hře Broučci Jana Karafiáta, tuto roli z roku 1968 lze považovat za její divadelní premiéru. Po studiích nejprve působila v brněnském Divadle na provázku, později byla stálou členkou pražského Divadla Jiřího Wolkera, účinkovala také v Semaforu a od roku 1979 i v Divadle na Vinohradech. Mezi její nejvýraznější jevištní výkony patří role Kateřiny v Shakespearově Zkrocení zlé ženy (r. 1978, Divadlo J. Wolkera), trojrole v Ionescově Macbethovi (r. 1991, Divadlo na Vinohradech) či titulní role v Strindbergově Královně Kristýně (r. 1995, Divadlo na Vinohradech).
Hvězdičkou komedií a televizních seriálů
Ve filmu debutovala v roce 1974 v komedii Juraje Herze Holky z porcelánu. Tato role jakoby předurčila celou její filmovou kariéru, typické pro ni totiž vždy byly spíše komediální polohy. Do roku 1997, kdy přerušila hereckou kariéru, se objevila v mnoha větších i menších rolích, v kritikou nepříliš vysoce hodnocených, československých či českých filmech.
Jako ne moc chytrá skladnice v Holkách z porcelánu, Zdroj: distributor filmu
Mezi nejúspěšnější patří veselohra Věry Plívové-Šímové Jak se točí Rozmarýny z roku 1977, komedie Petra Schulhoffa Co je doma, to se počítá, pánové z roku 1980, další komedie Juraje Herze Buldoci a třešně z roku 1981 či televizní drama Andělský smích z roku 1995. V roce 1992 se po boku Bolka Polívky a Miroslava Donutila objevila v nesmrtelné komedii Věry Chytilové Dědictví aneb Kurvahošigutntág.
Ilustrace: Michal Knápek, Topzine.cz
Celkem natočila více než 50 filmů a 200 televizních inscenací, v její rozsáhlé filmografii ale najdeme jen velmi málo nadčasových snímků. Často se objevovala i v nejrůznějších televizních seriálech. Za zmínku stojí zejména role v šestidílném seriálu Karla Smyczka z roku 1994, poměrně věrné adaptaci knížky Karla Poláčka Bylo nás pět. Objevila se i v tehdy populárním českém seriálu Život na zámku, kde si zahrála po boku Jiřiny Jiráskové či Tomáše Töpfera. Její poslední televizní rolí byla postava barové zpěvačky a amatérské vyšetřovatelky v detektivní sérii Hříchy pro diváky detektivek Dušana Kleina z roku 1995.
První dámou České republiky
V roce 1976 se Dagmar Veškrnová provdala za Radvíta Nováka. Manželství sice později skončilo rozvodem, ale nebylo bezdětné. V roce 1977, rok po svatbě, se Dagmar narodila dcera Nina, která nesla příjmení Veškrnová. V polovině devadesátých let herečka navázala přátelství s úřadujícím prezidentem České republiky Václavem Havlem, za nějž se v lednu 1997 na žižkovské radnici provdala. Jelikož herecké řemeslo nepovažovala za vhodné pro první dámu republiky, na delší dobu přerušuje svou kariéru.
V následujících letech doprovází svého manžela na zahraničních cestách a naplno se věnuje charitě. Stává se členkou nejrůznějších národních i mezinárodních organizací, zakládá Nadaci Dagmar a Václava Havlových VIZE 97, Cenu Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97 pro domácí a zahraniční myslitele, kteří svým dílem pomohli rozšířit obzor lidského vědění.
S Viktorem Preissem v Kanadské noci, Zdroj: distributor filmu
Na zámku v Lánech nechává vzniknout botanické zahradě s darovanými dřevinami od významných osobností z celého světa i z domova. První dámou České republiky je do 2. února 2003, kdy se prezidentem stává Václav Klaus. Není bez zajímavosti, že herečka již je v současné době babičkou. Její dcera Nina v červenci 2008 porodila dceru Sofii.
Návrat (nejen) na divadelní prkna
V roce 2005 se s velkým úspěchem vrací na divadelní scénu ve hře Izraele Horovitze Chvíle Pravdy, v současné chvíli je opět stálou členkou Divadla na Vinohradech. Před televizní kameru se vrací o tři roky později v dramatu Zdeňka Zelenky Kanadská noc, v němž se po jejím boku objevuje Viktor Preiss. V roce 2009 se objevuje v thrilleru Normal režiséra J. Ševčíka, který získal tři nominace na Českého lva.
S Evou Holubovou v Odcházení, Zdroj: distributor filmu
V březnu 2011 mělo premiéru drama Odcházení, filmová adaptace divadelní hry Václava Havla, kterou sám autor režíroval. Ve filmu se kromě jeho ženy objeví i Josef Abrahám, Tatiana Vilhelmová, Eva Holubová, Jiří Lábus či Vlasta Chramostová.