!Profil!Crashdïet je kapela, která dokázala na třech albech vystřídat tři zpěváky, ale ani jednou neztratila nic ze svého typického soundu a zároveň se zasloužila o vzkříšení glam rockové scény jednadvacátého století.
Crashdïet Zdroj: crashdiet.com
Už sám název kapely pojmenované podle jedné z neuveřejněných písní Guns N‘ Roses napovídá, kudy se Crashdïet od počátku hodlali ubírat. Navrch se představují jako „hybná síla švédské sleaze rockové scény roku 2000 – znovuzrození hair metalu 80. let“. První album, díky němuž bylo Švédsko překřtěno na Mekku sleaze rocku, vydala skupina v roce 2005 pod názvem Rest in Sleaze. Za mikrofonem stála ikona Dave Lepard.
Dave Lepard však roli rockové hvězdy příliš dlouho neustál – 20. ledna 2006 byl v pouhých pětadvaceti letech nalezen mrtvý ve svém bytě v Uppsale. Oficiálním důvodem byly hluboké deprese, ačkoli bylo každému jasné, že drogy a alkohol zde sehrály svou roli. Zatímco se z Davea Leparda pomalu stával symbol sleaze rocku a v Uppsale existuje i obchod uctávající jeho památku, který zřídila jeho matka Lisbeth Hellman, Crashdïet byli definitivně rozhodnuti se se svou rozjetou kariérou rozloučit.
Švédsko Mekkou sleaze rocku
Lepardova matka rovněž ve Stockholmu každoročně pořádala Rest in Sleaze festival, kde měli jednak fanoušci možnost uctít památku zesnulého zpěváka a jednak se zde prezentovaly začínající švédské sleaze rockové kapely. Ačkoli svět přišel o jeho skladatelskou genialitu, Dave svou smrtí popostrčil sleaze rockové kapely v jejich tvorbě.
V roce 2011 vyšlo album Reborn in Sleaze: A Tribute to Dave Lepard. Jednalo se o znovunahrané Rest in Sleaze jedenácti různými kapelami. Jmenujme jen některé: Blackrain, Hell in the Club či Ragdolls. Vydáno bylo pouze 200 kopií a část utržených peněz je věnována nadaci Dave Lepard Memorial Fund podporující mladé muzikanty.
Peter London při koncertě v německém Lichtenfelsu Foto: Sabina Jesenovská, TOPZINE.cz
Po jisté době se Crashdïet rozhodli za značné podpory fanoušků a především Lepardových příbuzných jako kapela pokračovat. Zařekli se, že zachovají Daveovu duši živou. Pro další desku The Unattractive Revolution vydanou v roce 2007 spojili své síly s H. Olliverem Twistedem z kapely Reckless Love. Olli se však zakrátko ke svým Reckless Love vrátil a působí v nich dodnes. Crashdïet tedy měli opět za mikrofonem prázdno.
Počkat na toho pravého se vyplatilo
V roce 2009 se ke kapele přidal současný zpěvák Simon Cruz. S ním kapela v následujícím roce nahrála dosud poslední desku Generation Wild. S Cruzem se kapela cítila mnohem lépe. Martin Sweet v době nahrávání Generation Wild prozradil německému časopisu Rock It!: „Práce na albu šla velmi rychle, skládali jsme jako ďáblové jeden song za druhým. Na konci fáze psaní jsme měli snad třicet nových kousků a asi dvacet hotových starých nápadů. (…) Je mezi námi opravdová harmonie.“
S Cruzem se skupina v současné době chystá i na své čtvrté album, jak prozradil bubeník Erick Young v rozhovoru pro Rockeyez: „Máme hrozně moc materiálu. Jsou to věci, co jsme dali dohromady během turné. Každý den sedím ve studiu, píšu další věci a snažím se toho dát co nejvíce do kupy. Ve studiu budeme celé léto a album by mělo vyjít nejspíš někdy koncem roku, asi v prosinci nebo až v lednu.”
Simon Cruz při koncertě v německém Lichtenfelsu Foto: Sabina Jesenovská, TOPZINE.cz
Ačkoli dále v rozhovoru bubeník označuje toto období jako jedno z nejstabilnějších, kapelu nepříjemnosti nepřestávají pronásledovat. Při posledním turné musel kvůli úrazu právě za Erica Younga na bubenickou židličku usednout narychlo zavolaný bratr kytaristy Martina Sweeta. A bolesti Petera Londona vyvolané naštíplým obratlem, které jej sužovaly již dříve, vyústily ve zrušení několika německých březnových koncertů.
Přesto však kapela přislíbila svou účast na festivalu Basin Fire fest ve Spáleném Poříčí, který proběhne ve dnech 29. června až 1. července. Bude to historicky první vystoupení švédských ikon Crashdïet na české půdě.