Pláž, sluníčko a piňa colada. To je pro většinu lidí představa dokonalé dovolené. Pak je tu ale pár nadšenců, kteří uprostřed léta šplhají na třítisícovku, protože pocitu, kdy se vyškrábete na vrchol nad mraky se jednoduše nic nevyrovná.
Pohoří Dolomity se nachází na severu Itálie, mezi Julskými a Švýcarskými Alpami, a obecně se řadí mezi horské masívy Italských Alp. Dolomity jsou zvláštní tím, že vápenec, který je z velké části tvoří, má specifické chemické složení. Tomuto vápenci se začalo říkat dolomit po svém objeviteli Francouzi Deodatu de Dolomieu (1750-1801).
Po sjezdovce nebo na ferratě?
Spousta Čechů jezdí do Dolomit lyžovat. Na Plose, Kronplatzu nebo Val Gardeně v zimě slyšíte češtinu na lanovce, na sjezdovce i v hospodě. A nejinak je tomu i v létě. Po nekonečném výstupu, kdy stanete na vrcholu třítisícovky, potkáte skupinku českých horolezců ukusujích z tatranky.
Pokud se do Dolomit vydáte v létě, rozmyslete se, za jakou turistikou tam jedete. Můžete si vybrat klasické vysokohorské túry, horolezectví nebo tzv. via ferrata, což v italštině znamená zajištěná cesta. Na ferraty si budete muset pořídit sedák a brzdící lano s karabinou. Cesta většinou vede po úzkých chodnících, podél kterých je jistící lano, kam si karabinu připnete.
Cestou můžete narazit i na žebříky, lanové mosty, dřevěné lávky nebo kramle. Někteří lidé si na ferraty pořizují i helmy, což není na drolící se skále od věci.
Muzeum v Dolomitech: unikátní stavba bude procházet horským vrcholem
Základní tábor Cortina
Město Cortina d´Ampezzo je typickým turistickým centrem bez ohledu na roční období. I když je Cortina a okolní městečka tvořena skoro jen penzióny a hotely, neměli byste s rezervací ubytování otálet. Nemalý počet apartmánů a hotelových pokojů je totiž rezervovaný už s půlročním předstihem.
Sníh v červenci není výjimkou, Foto: Nikola Reindlová, Topzine.cz
Vyrážet z Cortiny za výlety je samozřejmě pohodlnější vlastním autem. Pokud nemáte možnost využít vlastní vozidlo, z města vyjíždí několikrát za den autobusy, které vás dopraví do určité oblasti a odpoledne se s nimi můžete zase pohodlně vrátit domů.
Cortina je poměrně velké centrum, kde obchody i jejich otevírací doby jsou celkem spolehlivé. Pokud ale budete bydlet v některé z okolních vesniček, jako je St.Vito nebo Borcia, musíte občas počítat s italskou povahou. Když se vám odpoledne nechce obchod otevřít, tak ho jednodušše neotevřete.
Dolomitenmann: Drsný závod pro drsné chlapíky
Kde začít?
Výletů po okolí Cortiny je bezpočet a záleží pouze na vás a vaší fyzičce, na co si troufnete. Pokud se chcete zacvičit na lehké ferratě, je ideálním výletem tzv. Bonacossaweg. Autem nebo autobusem se dopravíte k jezeru Misurina. Odtud si vyšlápnete k chatě Rifugio Auronzo a pak po místy zajištěné stezce Bonnacossaweg, která je známá krásným výhledem na okolní rozeklané vrcholky hor. Sebejištění zde není úplně nezbytné, ale pokud si chcete sedák poprvé vyzkoušet, můžete.
Výšlapy s trochou adrenalinu
Sedlo mezi Tofanami, Foto: Nikola Reindlová, Topzine.cz
Jedním z nejkrásnějších výletů je rozhodně ferrata u Cristallina d´Ampezzo. Z výchozí stanice Rio Gere se dvěma lanovkami dopravíte pod vrchol Monte Cristalla. Cesta vás bude stát něco mezi 16 až 20 eury. Odtud se vydáte po hřebeni přes několik žebříků, lanový most Ponte Cristallo a kolem řady chat z první světové války. Cestou můžete odbočit na malou výpravu na vrchol Cristallina d´Ampezza (3008m) a zapsat se do vrcholové knihy.
Vydat se můžete také na výlet na Tofana di Rozes, který není tolik fyzicky náročný, avšak uprostřed výletu musíte zdolat několik desítek metrů vysokou skálu se zapuštěnými kramlemi.
Pokud je hezké počasí, stojí za to zdolat i ostatní dvě Tofany – Tofanu di Mezzo a Tofanu di Dentro. Přímo z Cortiny vyjedete třemi lanovkami (cca 22 euro) těsně pod vrchol první z nich. Stačí překonat pár desítek metrů a ocitnete se ve 3 244 metrech. Pak začíná ta obtížnější část – přejít ferratu, která vede sedlem mezi oběma vrcholy, a zapsat se do vrcholové knihy tentokrát ve 3 238 metrech. Cesta zpět vede kolem hory do mezistanice lanovky.
Odkazy z války
Každý z nás se ve škole učil o první světové válce a o jakési italské frontě. Od dějepisáře jsme se dozvěděli nanejvýš fakt, že se fronta mezi Italy a Rakušany příliš neposouvala. Jakmile ale procházíte Dolomity, o pozůstatky z války doslova zakopáváte. Všude překračujete staré ostnaté dráty, narážíte na bungry a když se trochu snažíte, najdete i kulku.
Na chaty z první světové války narazíte všude, Foto: Nikola Reindlová, Topzine.cz
I proto bych doporučila výlet na horu Lagazuoi, která je doslova provrtaná tunely, z jedné strany rakouskými a z druhé zase italskými. Jednu část kopce dokonce Italové za války odstřelili, a to tehdy, kdy se provrtali pod nepřátelské rakouské vojáky, tunel naplnili výbušninou a vyhodili do povětří.
Val di Fiemme: Údolí plné zimní zábavy
Není dovolená jako dovolená
Všichni občas toužíme po tom, lehnout si na deku na pláži, jenom spát, jíst a relaxovat. Představa šestihodinového výšlapu do kopce, po čele stékajících potůčků potu a funění jako v posledním tažení asi nikoho moc nenadchne. Ale ten pocit, když jste nahoře – to ticho a klid, jenom hory, nebe a vy – tomu se žádná pláž v Bibione nevyrovná.