Letošní festival Colours of Ostrava odstartoval se vší parádou a je klidně možné, že ostatní dny ten počáteční nepředčí. Po hopsavém nájezdu přišel vrchol Colours v podobě islandských Sigur Rós, který zakončili Irie Révoltés se svou pověstnou show.
První den na Colours of Ostrava bylo jedno příjemné překvapení za druhým. Především je potřeba pochválit organizátory festivalu, protože vyslyšeli největší stížnosti z loňského ročníku, které se týkaly povrchu. Hrubý štěrk, na němž si posluchači zničili nejedny boty, se změnil na udusanější povrch, a tak člověk tolik netrpí, když se v areálu pohupuje od rána do večera.
Další překvapení se týkalo kapel, které nejsou úplně headlinery, ale dokázaly to na pódiu pořádně rozjet. První takovou kapelou pro nás byli Fanfara Tirana & Transglobal Underground. Větší mix všech možných národností a hudebních žánrů byste dlouho hledali.
V Transglobal Underground dokážou zahrát takovou dechovku, že hned zapomenete na Evu a Vaška. Tentokrát se ale jejich balkánské motivy prolínají s tradiční albánskou hudbou od Fanfara Tirana. U Transglobal často narazíte na vystoupení spolu s někým dalším, ale nyní to bylo poprvé, kdy si přibrali kapelu jako rovnocenného parťáka. Navíc se ten parťák může pyšnit zpěvákem Hysnim Zelou – jen si zkuste představit cca 60letého Albánce v jejich typickém kroji, jak roztleskává mladé publikum… A to ho ještě povzbuzuje.
I v 17 můžete udělat pořádnou show. Foto: Rastislav Bača, TOPZINE.cz
Další zajímavou kapelou byli mladičtí kluci z The Bots. Což o to, klipy mají povedené a plné energie, ale pořád nad jejich jménem v programu visela otázka: Opravdu to dokážou rozpálit naživo před obrovskou masou lidí?
O pár dní dříve zahráli i na slovenské Pohodě, kde ukázali, že věk nemusí být limitem pro pořádné vystoupení. Starší Mikaiah (20 let) a mladší Anaiah (17 let) dokázali vzbudit dojem, že punk 70. let je zpět. Sami si vystoupení pochvalovali na Facebooku: „Hrát v noci je super, ani nevidíte ten dav! Mockrát děkuji, Česká republiko, bylo to úžasné hrát v úplně novém městě, jako je Ostrava!“
Škoda jen, že kdo se zajímá o islandské Sigur Rós, musel odejít z The Bots o něco dříve, jinak skončil vzadu a z obrazovek toho tentokrát moc vykoukat nešlo (Sigur Rós mají svou zcela vlastní speciální show). K jejich koncertu se dá říct několik superlativů, třeba vizuálně i technicky brilantní či jednoduše kouzelní.
Kdo má rád českou kapelu Tata Bojs, mohl si po úchvatném islandském nářezu zajít na oslavu 25 let na scéně. Stejně tak během Sigur Rós probíhal paralelně koncert ostřejších Girls Against Boys, kteří také slaví čtvrtstoletí jako jejich čeští kolegové.
Divočina, tak by se dal popsat koncert Irie Révoltés. Foto: Rastislav Bača, TOPZINE.cz
Kdo ještě neměl dost, počkal si do půlnoci, kdy to na hlavní stagi rozjeli němečtí Irie Révoltés. Jejich vystoupení by se dalo postavit jako opak k Sigur Rós. Písničky na místě upravovali, zastavovali, vtipkovali („Nechcete jít už spát?“) a neustále komunikovali s publikem. Dokázali tak podobně jako islandské trio perfektně sladit vystoupení se svou hudbou.
Začali skladbou Allez ze svého nového stejnojmenného alba a pokračovali i přes největší hity, jako jsou Rebelles nebo Merci. Irie Révoltés se kromě hudby věnují i aktivismu, a tak během koncertu došlo i na menší vysvětlování svých politických názorů – odpálkovali například všechny homofoby. A následně zase rozjeli svou francouzsko-německou divočinu.
První den začínal později než dny ostatní, i tak ale během něj hrála spousta kapel, které byla škoda propásnout. Lepší ale vychutnat si celý koncert než po čtvrt hodině uhánět na jinou stage. Kdo nejvíce zaujal vás ve čtvrtek na Colours of Ostrava? Podělte se v diskusi pod článkem.
Foto: Tereza Menclová, Rastislav Bača