Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Coheed and Cambria: Kytary a příběhy z budoucnosti

Denisa Šebestová

Denisa Šebestová

10. 6. 2010

!Speciál!Jedna z nejúspěšnějších amerických skupin posledních let, u nás ale zatím není moc známá. To se možná brzy změní, protože letos se přijedou českým posluchačům představit osobně. Jejich styl se pohybuje na hranici progresivního rocku, melodického punk-rocku až metalu.

 Americká skupina Coheed and Cambria, Zdroj: coheedandcambria.com, Foto: Davey Wilson

Newyorští Coheed and Cambria se dali dohromady v roce 1995 nejprve pod jménem Shabütie (podle dobrodružného filmu z Afriky The Naked Prey). O šest let později si po odchodu bubeníka změnili jméno, rozšířili své řady o dva nové členy a vydali album The Second Stage Turbine Blade.

Coheed and Cambria zahrají na festivalu Rock for People (3. až 6. července), vstupenky jsou k zakoupení online zde.

Váhaví střelci a trefa do černého

Na větší ohlas si kapela musela počkat. Po vydání dalšího alba a dvou turné po USA a Evropě se jí ale podařilo upoutat pozornost publika a úspěch byl na obzoru. Bohužel jim nadějný rozjezd zkomplikovaly neshody mezi některými členy a rok po třetím albu dva z nich kapelu opustili.

Zbytek ansámblu si nechal nějaký čas na rozmyšlenou, zda pokračovat, nebo jít úplně od válu. Album ale vzbudilo víc než příznivé reakce, a tak se pustili znova do práce. Udělali dobře. Další nahrávka s epickým názvem Good Apollo, I’m Burning Star IV, Volume One: From Fear Through the Eyes of Madness se objevila na pultech v září 2005 a sklidila ohromný úspěch.

Mistři konceptu

Jako své vzory uvádí třeba Led Zeppelin, Misfits, Iron Maiden nebo Pink Floyd. Podoba s posledně jmenovanými je dosti znát, netýká se ale zvuku, nýbrž způsobu, jakým čtveřice Newyorčanů nahrává svá alba. Převzali totiž to, co Pink Floyd nejvíce proslavilo; tendenci spojovat svá alba nějakou vyšší myšlenkou.

Coheed and Cambria tento konceptuální nápad dotáhli do dokonalosti. Všechny jejich písně tvoří souvislý příběh, sci-fi ságu, kterou frontman Claudio Sanchez nazval The Amory Wars. Vystupují v ní dvě hlavní postavy, které daly skupině jméno; Coheed a jeho žena Cambria. Hlavní téma se točí kolem jakéhosi smrtícího viru, který by mohl zničit celé lidstvo.

Stojí za zmínku, že zpěvák Sanchez má i jiné aktivity, třeba svůj vlastní sólový vedlejší projekt The Prize Fighter Inferno. Kromě hudby také píše a kreslí komiksy, z větší části navazující právě na tvorbu Coheed and Cambria. V knižní podobě vydal i celé Amory Wars.

Coheed and Cambria, Zdroj: coheedandcambria.com

Černá duha… A co bude dál?

Aktuální album Year Of The Black Rainbow vyšlo letos 13. dubna. Vrací se na samý začátek příběhu Amory Wars a tím uzavírá plánovanou pentalogii. Dosavadní leitmotiv tedy zřejmě dospěl ke konci. Uvidíme, jakou cestou se Coheed and Cambria vydají dál. Year Of The Black Rainbow přijali jak fanoušci, tak kritika velmi dobře a sám Sanchez se nechal slyšet, že ho kapela považuje za své vůbec nejlepší.

Komu by se zachtělo poslechnout si Coheed and Cambria naživo, má šanci v červenci. Kapela zahraje na festivalu Rock for People, který bude probíhat 3. až 6. července 2010 v Hradci Králové.

 

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Coheed and Cambria: Kytary a příběhy z budoucnosti