Je za námi 4. ročník alternativního veletrhu módy a stylu CODE:MODE, který se konal 9. – 11. 4. 2010. Otevírá cestu začínajícím návrhářům, kteří tady mohou ukázat, co v nich je nebo není, a vyzkoušet si, zda mají jejich nápady úspěch a co by měli popřípadě na své práci změnit.
foto: Barbora Bednaříková
Nejde jen o jedno
Velký prostor Karlin Hall byl vybrán loni poté, co se veletrh stal ve společnosti známým spolu s rozkvétající scénou nezávislých umělců tady v Čechách. CODE:MODE je místem setkání nejen příznivců módy. Když jsem v pátek akci navštívila, počet kluků se rovnal počtu dívek, což by se určitě na komerčním veletrhu módy nestalo. Je to tím, že CODE:MODE nabízí něco víc.
V industriální hale jsme letos měli možnost vidět více jak sto pestrých stánků. Uprostřed bar ukrytý pod několikaúhlou konstrukcí, která měla navodit atmosféru Šíleného Maxe. Nesměla chybět ani vynikající mňamka z kuchyně českolipské hospodyňky. Na lenošení a klábosení bylo místo v chillout zóně na originálních a pohodlných sedacích pytlích značky wegett. Po celou dobu veletrhu hrála nepřetržitě kvalitní elektro produkce, která představovala vynikající pozadí pro nakupování.
foto: Barbora Bednaříková
Vize návrhářů CODE : MODE
V pátek mezi 20 – 21:30 hod. předvedla desítka návrhářů netradiční fashion show. Převažovala zde streetová móda pojatá až provokativní formou. Celkový koncept veletrhu byl sice výstřední, ale na český styl možná až moc extravagantní. Převládaly jednoduché až geometrické linie. Návrháři si pohrávali s potiskem látky, takže i všední střih šatů působil díky vtipnému potisku originálně.
U dámské módy převládal vtip a kreativita, nad černou a bílou vítězí barevnost. Frčí tyrkysové, růžové, fialové a žluté barvy a jejich kombinace. Střihově se návrháři občas inspirují i 40. léty – puntíky, široké sukně a volánky. Dostali jsme se do bodu, kdy více látky znamená i více sexy. S pidi modely návrháři neztráceli čas.
foto: Barbora Bednaříková
Co se týče pánské módy, převládá street fashion. Volné kalhoty (do módy přichází střih spadnutého rozkroku u jinak upnutých kalhot), mikiny i trička s potiskem. Na výstřední kreace kluci moc nejsou, což je dobře, jelikož tuto úlohu nechají nám dívkám. Kluci koukají spíš na pohodlnost a kvalitu, což veletrh nabízel.
foto: Barbora Bednaříková
Trefou do černého byly na veletrhu doplňky jako kabelky, šperky a boty. Sortiment byl od retra až po dnešní moderní styl. Češi se totiž nebojí podtrhnout své oblečení extra doplňkem.
Bylo to fajn, ALE…
Nápady a zhotovení byly sice skvělé, ale nezávazný přihlížející by si mohl říct, že se návrháři netrefili do toho, co zrovna dnes letí. Bylo by fajn, kdyby tento veletrh trochu postrčil lidi, co se týče vkusu. Aby se nebáli spojit módu se svým charakterem a trochu se odvázat.
Dalším problémem bylo, že návrháři stále nezlevnili, a věci na stáncích tak byly dost drahé. Otázka je, zda-li si tím neuškodili, protože vystavující značky jsou pro lidi neznámé a neznají jejich kvalitu. Naopak stánky nabízející službu šití na míru měly velmi rozumné ceny. Poslední nepromyšlenou věcí bylo osvětlení v hale. V pátek nebylo na vystavující věci skoro vůbec vidět, protože byla v hale tma. Hodně lidem to ztížilo vybírání.
foto: Barbora Bednaříková
Tak zase za rok
Lidé, kteří na CODE:MODE chodí, vědí, že je to akce v příjemné atmosféře, kde potkáte jak kamarády, tak zajímavé lidi. Můžete navázat nové kontakty, pobavit se a určitě nabrat inspiraci, která na vás dýchne hned, jak vejdete do ohromného prostoru industriální haly. Bylo by fajn, kdybych vás, co schováváte svůj talent před světem, potkala mezi vystavujícími, a nevadí, že vás vůbec neznám.
foto: Barbora Bednaříková