Každý den se na orloj na Staroměstském náměstí v Praze zadívá mnoho lidí. Většinu návštěvníků lákají hlavně apoštolové vycházející každou hodinu. Orloj ale také ukazuje různé časy, aktuální datum a den v týdnu, církevní svátky, fáze Měsíce nebo znamení zvěrokruhu. Zjistěte s námi, co se dá z ciferníků vyčíst a jak se v nich vyznat.
Staroměstský orloj, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Staroměstský orloj je přes 600 let starý. Za jeho zhotovitele bývá někdy považován Jan Hanuš, ten ho ale nejspíš pouze zdokonalil. K mistru Hanušovi se váže legenda, že byl oslepen, aby nemohl orloj sestrojit nikde jinde než v Praze. Údajně kvůli tomu pak stroj sám záměrně poškodil. Mechanismus orloje je samozřejmě velmi složitý a často se stávalo, že mu mnoho orlojníků příliš nerozumělo, takže ne vždy vše ukazoval tak, jak má.
Co ciferníky ukazují?
Vyznat se na astrolábu není pro většinu obdivovatelů orloje vůbec jednoduché – má několik číselných stupnic, časy ukazuje několik ruk (nazývat je ručičkami jako na hodinách by vzhledem k jejich velikosti bylo asi trochu zvláštní), a také kruh se symboly zvěrokruhu. Staroměstský orloj je rozdělen do čtyř pater, která můžeme vidět i na jiných gotických stavbách.
Mánesova kalendářní deska
První patro patří kalendáriu. Původně zde bylo od Josefa Mánesa, nyní je nahrazeno kopií. Malíř zemřel pár let po odhalení svého díla, a tím se údajně naplnila legenda, které se Mánes vysmíval – říkalo se, že kdo do orloje zasáhne, brzy zemře.
Na zlaté kalendářní desce je dvanáct symbolů měsíců, a také dvanáct menších kruhových znázornění znamení zvěrokruhu. Na obvodu kalendária je v nejvyšším místě kruhu zlaté ukazovátko, díky kterému zjistíte aktuální datum. Nechybí ani církevní svátky, ale vše je bohužel napsáno malým písmem.
Kalendářní deska, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
A k čemu vlastně slouží písmena A – G, která jsou na obvodu kalendária postupně přiřazena k jednotlivým datům? Používají se k určení dne v týdnu. V každém roce je neděli přiřazeno jedno z písmen, a to pro ni platí celý rok. Podle určeného nedělního písmena se odpočítá i kterýkoli jiný den v týdnu.
Prvním z časů, které se dají přečíst z astrolábu, je babylonský čas. Hodiny dělily čas od východu do západu Slunce na dvanáct dílů, noc byla rozdělena stejným způsobem. V zimě jsou tedy jednotlivé denní hodiny pochopitelně kratší. Na orloji je tento čas označen černými arabskými číslicemi.
Ke každému číslu je přiřazena křivka a čas se určuje podle toho, na jakou z křivek právě ukazuje ruka se Sluncem. Nedopatřením začal orloj tento čas ukazovat špatně – v každý den ukazoval svítání i soumrak ve stejnou dobu. Zajímavé je, že si toho někdo všiml až po třiceti letech. Vše bylo ale opraveno a dnes již můžete tento čas vyčíst správně.
Astroláb, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Staročeský čas dělil den na 24 stejných dílů, na rozdíl ode dneška ale první hodina začínala západem Slunce. Pro tento čas je určen černý čtyřiadvacetník s gotickými čísly na vnějším obvodu astrolábu a ukazuje ho zlatá ruka. I dnes užívaný středoevropský čas se dá z orloje samozřejmě vyčíst. Jako ukazatel slouží opět zlatá ruka, tentokrát však na ciferníku s římskými číslicemi. Letní čas orloj ukazovat nemůže, samozřejmě však stačí jednoduše přičíst jednu hodinu.
K rozpoznání fází Měsíce slouží jeho symbol. Jedna polovina koule je stříbrná, druhá černá a otáčí se tak, aby fáze znázorňovala. Pozorný obdivovatel orloje objeví ještě jeden ukazatel – ruku s malým symbolem hvězdy. Díky němu je možné na stupnici s římskými čísly odečíst hvězdný čas. Aktuální znamení zvěrokruhu vyčtete z kruhu, na kterém jsou symboly jednotlivých znamení. Poznáte to podle toho, na jakém symbolu se právě nachází ukazatel se Sluncem.
Průvod apoštolů
Staroměstský orloj, Foto: Lucie Jeřábková, Topzine.cz
Na orloji můžete spatřit i mnoho sošek, například Smrtku nebo Lakomce. V každou celou hodinu (ale pouze od 9 do 21 hodin) začne v malých okénkách v nejvyšší části orloje průvod 12 apoštolů, ten láká návštěvníky většinou nejvíc. Není jasné, v jaké době se na orloji dřevěné sošky objevily poprvé, navíc se složení průvodu také měnilo.
Označení sošek jako apoštolů je ale trochu zavádějící. Podle biblického smyslu se tak označuje dvanáct mučedníků, kteří byly svědky Kristova života i zmrtvýchvstání. Dnešní složení průvodu tomu však neodpovídá. Dokonce se zachovaly zprávy o tom, že lidé mohli na orloji spatřit i Ježíše Krista. Průvod ukončuje kohout umístěný nad okénky.