Menu
TOPZINE.cz
Literatura

Co nevíte o Václavu Havlovi, to se dozvíte v jeho knihovně

Jitka Libigerová

Jitka Libigerová

4. 10. 2010

!SPECIÁL! Prezidentské knihovny jsou obvyklé ve Spojených státech, v Česku nikoli. Jednu výjimku bychom však našli: pražskou knihovnu Václava Havla. Jejím ředitelem je M. C. Putna a Topzine.cz pro vás zjišťoval, co vše v ní najdete!

FOTO: Galerie Montmartre: Knihovna Václava Havla

Galerie Montmartre: Knihovna Václava Havla, Zdroj: vaclavhavel-library.org

Knihovna Václava Havla vznikla po vzoru prezidentských knihoven v USA a stala se tak jedinou institucí svého druhu v Evropě. Poskytuje potřebnou dokumentaci, zabývá se výzkumem a propagací života, díla i myšlenek Václava Havla.

Co v Knihovně Václava Havla najdete?

Najdeme zde jeho knihy v češtině, ale také v překladech do nejrůznějších cizích jazyků. Nechybí ani knihy psané o Havlovi, či ty náležející k dobovému kontextu. V digitální podobě jsou dostupné i materiály, které se osobnosti Václava Havla nějakým způsobem týkají – textové materiály, zvukové nahrávky, videa, fotografie, artefakty a další.

FOTO: Havel v kostce

Z výstavy Havel v kostce, Zdroj: vaclavhavel-library.org

A pokud se chcete dozvědět o Václavu Havlovi ještě víc, můžete navštívit výstavu Havel v kostce, při níž je možné zhlédnout unikátní dokumenty ze soukromých archivů. Knihovna sleduje jednotlivá období Havlova života (rodina a literární počátky, divadlo, disent i prezidentství).

O Václavu Havlovi, jeho rodině a blízkých, ale i o ostatních lidech v jeho okolí, vydávají nejen knížky, pořádají výstavy, ale organizují i debaty či konference – například letos na jaře knihovna pořádala cyklus pořadů o tzv. šestatřicátnících.

Kdo se podílel na jejím založení?

Mezi zakladatele Knihovny Václava Havla patří například jeho žena Dagmar Havlová či Miloslav Petrusek, profesor sociologie, jenž působí na Institutu sociologických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy, ale i na Masarykově Univerzitě v Brně. Anebo Karel Schwarzenberg: ten v 80. letech působil jako předseda Mezinárodního helsinského výboru pro lidská práva, vykonával funkci kancléře prezidenta republiky a v současné době je Ministrem zahraničních věcí ČR.

Původním povoláním  herečka Dagmar Havlová založila se svým manželem, Václavem Havlem, nadaci Vize 97, je členkou mezinárodní charitativní organizace Femmes d´Europe a patronkou Českého výboru UNICEF.

Z postu literárního historika až na ředitele knihovny se vypracoval Martin C. Putna. Vystudoval filologii a textologii, stal se docentem srovnávací literatury na Karlově univerzitě. Vydal několik monografií (Česká katolická literatura v evropském kontextu 1848 – 1918; Řecké nebe nad námi aneb Antický košík), souborů esejí (My poslední křesťané) a dalších knih. Spolupracuje i s Českou televizí a Českým rozhlasem.  V roce 2008 se stal ředitelem Knihovny Václava Havla.

Friends of the Václav Havel Library

Díky podpoře, kterou si získala Knihovna Václava Havla ve Spojených státech amerických, vznikla v roce 2005 partnerská společnost Friends of the Václav Havel Library. Cíl tohoto sdružení spočívá ve vytváření a udržování spřátelených organizací v USA, a získává tak podporu pro uchovávání díla a odkazu Václava Havla. Zakladateli jsou Craig Stapleton, velvyslanec USA ve Francii, a John Shattuck, generální ředitel John F. Kennedy Library Foundation. K dalším přátelům patří mimo jiné Madeleine Albright, Thomas Dine či Jan Švejnar.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co nevíte o Václavu Havlovi, to se dozvíte v jeho knihovně