Spojení New Rave se v poslední době do českého povědomí dostává čím dál hlouběji. Převážně mladé publikum tento pojem používá častěji a častěji. Většina z nás ale pořádně netuší, co to vlastně znamená, co ten termín obsahuje a k čemu to je. Vždyť je to jedno! Dobře se to vyslovuje, je to New, Cool a Rave. A to stačí k tomu, abychom byli In! I tak se ale pokusíme zapátrat v minulosti a přiblížit si, jak to tedy všechno asi bylo a je.
Klaxons, Zdroj: archív kapely
Vypustíme-li slovo New, dostaneme se do doby kolem roku 1990 a k samotinkému slovu Rave. Tehdy dorazil ze západu do Evropy, především do Velké Británie, nový druh taneční hudby. Na počátku byl zejména Acid House, pak přišly na scénu synťáky, které vytvořily další syrové elektro zvuky, hlubokou basovou linku a samplováním hip hopových nahrávek se zrychlil breakbeat. A tak to všechno zrychlovalo a zrychlovalo, až se začaly objevovat nové hudební termíny a mezi nimi např. Jungle nebo Drum and Bass. A přišlo šílenství.
Rave = bláznit, šílet. Už to předznamenávalo, že něco bouchne! Po Británii začaly řádit všelijaké sound systémy a lidé, jako pobláznění, začali mít pocit, že bez pořádných parties plných tance a drog nežijí. A tak kolem roku 1993 vznikly Rave Parties, které se postupem času rozšířily i do dalších koutů světa. V maximální ilegalitě se pařilo a smažilo na plné obrátky pod širým nebem a v různých průmyslových objektech. To donutilo zákony zakázat všechny tyhle móresy. Rave parties byly vytlačeny do klubů a vzhledem k tomu, že lidi nepřestali fetovat, tak nakonec tohle všechno stejně muselo zalézt zpátky do undergroundového podsvětí. Šílenství postupně uvadalo, Rave se začal rozdělovat na různé hudební žánry, a tak tento pojem nějakým způsobem zanikl.
Hadouken, Zdroj: archív kapely
Posuňme se do doby kolem roku 2003. Po Británii se na plno přenáší vlna indie a britské kytarovky dobývají celý svět. Tenhle super styl spoustu z nás baví. Lidé se ale začínají v tom narůstajícím indiem ztrácet a snaží se najít jakékoliv odlišnosti mezi celou tou hromadou kapel. Najednou se ozve hudba zcela nová, něčím se lišící a přeci má k této scéně tak blízko – hudba skupiny Klaxons. Syntetický zvuk živých nástrojů spojený s falsetem a silnou melodickou linkou v neposlední řadě doplněn nadčasovými blyštivými oblečky a úžasnou show. Tak odstartovala vlna New Rave.
New rave = Nové šílenství, a tak je celkem zbytečné tento žánr nějak škatulkovat. Základem jsou synťáky, elektro a rock! Syntetický zvuk elektrických kytar, slušná basová linka, klávesy, při nejlepším někdo, kdo dokáže pořádně třísknout do bicích, a vůbec, základem jsou blázni, kteří to všechno kloubí dohromady. A stejně to nemusí být podmínkou. Česká New Rave scéna je zatím jen v plenkách. Z té zahraniční si kromě Klaxons poslechněte třeba Hadouken!, Does It Offend You, Yeah?, Digitalism nebo The Ghost Frequency. Nezapomínejme, že to není pouze hudební žánr, ale i životní styl. Oblékněte si, co chcete. Čím víc ulítlejší, tím víc stylovější. Vydejte se do klubu nebo na festivalový koncert New Rave kapely a zjistíte, že dokáže hrdě konkurovat i tomu nejlepšímu rockovému koncertu a možná si dokonce zapaříte víc i bez toho, abyste museli brát drogy. Posuďte sami!