Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Hudební video? – 2.díl

Ivana Goláňová

Ivana Goláňová

20. 1. 2010

call-on-meZnáte to: utahaně se dovlečete domů, zapnete si telku. Naskočí stanice MTV a obrazovka se zavlní pod určitým počtem obnažených slečen (místy i mužů) pohupujících boky a roztahujících nohy do rytmu syntetické hudby…

Klip k písni Erica Prydze Call on Me, Zdroj: virginmedia.com

Klip k písni Erica Prydze Call on Me, Zdroj: virginmedia.com

Kolektivní onanie, nazvala to trefně a stručně jedna má známá. Proto jako racionální spotřebitel svého času slušně zavřete ústa a přepnete kanál. Když vás ale tento fenomén pronásleduje i do oblíbené hospůdky, můžete snad už jen uvažovat, kde to všechno začalo a že prvotní cíl nebyl jenom prodal své sexy tělo…

Ovšem, prvotním cílem bylo totiž prodat samotnou hudbu. Také pobavit, zaujmout a přilákat fanoušky. Dnešní hudební videa se mi ale slévají v jeden sprostými výrazy prošpikovaný barevný flek hvězdiček jedné (někdy i delší) sezóny. Kde tato kolektivní onanie začala se dozvíte v druhém díle seriálu o hudebních videích.

Cenzura

Videoklipy jsou formou uměleckého projevu. V mnoha případech byli ale umělci tvrdě cenzurováni, pokud bylo jejich dílko považováno za příliš urážlivé. Cenzura se samozřejmě liší podle kultury země a místních zvyků. Ve většině případů nahrávací společnost dokonce poskytuje videa v cenzurované i necenzurované verzi. Jiné klipy byly považovány samy o sobě příliš vulgární na to, aby byla vůbec vysílány. To, co se dnes světově, nebo alespoň v západní kultuře, považuje téměř za normální, by dříve v televizi rozhodně neuspělo. Lidská sexualita, sprosté výrazy, útočné narážky…

Úplně první video, které bylo zakázáno MTV byl hit Body Language z roku 1982 od Queen. Kvůli homosexuálním narážkám, nahé kůži a potu byl klip v té době považován za nevhodný pro televizní diváky.

BBC pro změnu zakázalo videa zobrazující sexuální fetišismus, jako například v Girls od Duran Duran, kde slečny nahoře bez zápasí v bahně.

V roce 1984 přišly první stížnosti na výňatky z videí. Své o tom ví např. Michael Jackson, Duran Duran, Kiss, Billy Idol nebo Rolling Stones.

Cher určitě nebyla v roce 1989 moc nadšená, když vysílání jejího odhalujícího klipu If I Could Turn Back Time bylo omezeno pouze na noční hodiny. Sex Pistols nazývali Spojené království fašistickým režimem v God Save the Queen a tak bylo video zakázáno. Mötley Crüe ve videu Girls, Girls, Girls pro změnu ukazovali úplně nahé ženy tančící kolem členů kapely ve striptýzovém klubu. Mötley Crüe ale udělali novou verzi, která byla přijata.

Naopak někteří chytří umělci využívali cenzuru jako propagaci. Typickým příkladem je Relax od Frankie Goes to Hollywood.

Taneční video Michaela Jacksona Black or White bylo zkráceno, protože se v něm Míchael nevhodně dotýkal sám sebe. Jeho nejkontorverznější video They Don’t Care About Us byl zakázán kvůli údajné antisemitistické zprávě.

Nejbližší známou cenzury je zřejmě zpěvačka Madonna. Její sexuální prodávání začalo už s videem Lucky Star, a postupovalo směrem k Like a Virgin a Papa Don’t Preach. Ostrou kritiku získala ale až v devadesátých letech za náboženské a sexuální motivy v Like a Prayer. Prvním zakázaným klipem na MTV byl Justify My Love, plný sadomasochismu, homosexuality a skupinového sexu, který vyvolal mediální bouři. Video Erotica bylo vysíláno pouze třikrát, a to vždy po půlnoci. Madonna si nedala říct a opět se vrhla do sadomasochismu. What It Feels Like for Girl pro změnu ukazoval násilí. American Life se nelíbil kvůli vojenským mapám v souvislosti s válkou v Iráku. Tehdy si dala říct a vytvořila nový klip.

Prodigy ví o cenzuře také své. Smack My Bitch Up z roku 1997 byl v některých zemích kvůli vyobraování užívání drog a nahoty. Firestarter byl zakázán dokonce i BBC za odkazy na žhářství.

Polemiku vyvolaly v roce 2002 ruské tATu s videoklipem All The Things She Said. Mladé lesbické dívky ve školních uniformách podle některých vyzývaly i k pedofílii. Kromě toho se také líbaly!

V roce 2004 se zvedla vlna odporu proti videu Erica Prydze Call On Me. Nicméně, video zakázáno nebylo…

Pozůstatky cenzurování můžete ale stále najít například v muslimských státech.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Hudební video? – 2.díl