Menu
TOPZINE.cz
Hudba

Co je to… Hudba zdarma?

Redakce

Redakce

18. 8. 2010

Rapidshare, Megaupload, Torrenty, DC++, Ftp… Každý z nás si alespoň jednou obstaral hudbu některou z těchto cest a kdo tvrdí, že ne, tak lže (a stahuje dodnes). Existují ale i jiné způsoby, jak se legálně dostat k dobré hudbě zdarma. Představíme si je v následujících odstavcích.

Big Boi, Zdroj: archiv

Youtube, MySpace a další
Nejpohodlnější a tedy i nejčastěji využívanou možností je online streaming. Spousta nezávislých i mainstreamových umělců využívá této možnosti propagace hudby. Umělci často vyvěšují singly, nevydané věci, remixy, alternativní verze nebo živé nahrávky. Něktěří jsou štědřejší a dávají k poslechu rovnou celé album. Přímo ukázkový MySpace má v tomto směru Big Boi z OutKast, který nabízí jak explicitní, tak upravenou verzi svého nového alba.

Na Youtube lze najít prakticky cokoli (a každý to ví), ale ne vždy je to se souhlasem umělců (nebo spíše jejich labelů). Jde tedy o jakýsi pololegální způsob, jak si poslechnout novou hudbu zdarma (ale s tím si málokdo láme hlavu). I přesto se ale najde pár hudebníků, kteří nahrají celé album. Nedávno například PSH a jejich Epilog. Dle mého názoru to je nejlepší způsob.

Netlabely
Nejobsáhlejší a zdánlivě nevyčerpatelné zásoby nabízejí Netlabely, kterých jsou na internetu stovky, což je plus a zároveň mínus. Netlabely fungují na podobném principu jako klasické internetové downloady, ovšem s jedním podstatným rozdílem; vše je zdarma. Většina netlabelů vydává vše, co se jim pošle, bez ohledu na kvalitu. Je tedy poměrně těžké se zorientovat a hlavně najít dobrou hudbu. Mezi ty lepší patří například BeatIsMurder, Sundays in Spring nebo Monotonik.
Neúnavným hledačům doporučuji začít buď na phlow.de (momentálně v rekonstrukci), na archive.org nebo klasicky na Wikipedii.

Last.fm
Last.fm je sociální síť, na které speciální rozšíření Winampu (i dalších přehrávačů) zaznamenává vámi přehrávanou hudbu a dělá tabulky nejposlouchanějších umělců a skladeb, doporučuje nové na základě podobnosti, umožňuje sdílet hudbu s přáteli a také nabízí (teď už bohužel zpoplatněné) online rádio. Last.fm využívají netlabely – ty přidávají celé MP3 zdarma – i umělci, kteří dodají ukázky v délce 30 sekund.

Hype Machine
Jde o vyhledávání MP3 z blogů. Stačí zadat jméno interpreta nebo skladby a vyskočí hned několik blogů, na kterých je MP3 ke stažení. Není to úplně legální, ale jde jen o jednotlivé MP3, takže se tím vydavatelství moc nezabývají. Nevýhoda spočívá v tom, že je důležité, aby byl umělec alespoň trochu známý, jinak vás čeká jen couldn’t find anything.

Tento přehled není vyčerpávající, představuje spíše jen základní způsoby, jak si obstarat (většinou legálně) dobrou hudbu zdarma. Kromě nich je samozřejmě dobré sledovat jednotlivé oblíbence a čekat, jestli nevypustí nějaký free release. Příjemné objevování.

Ohodnoťte tento článek:
0
Právě čtete

Co je to… Hudba zdarma?