Chcete si odpočinout, přečíst si knížku a k tomu si pustit nějakou pěknou hudbu, která vás ale nebude rušit? Tak to je New Age přímo pro vás! Doma vám navodí příjemnou nerušivou atmosféru a ještě pomůže při eliminování stresu. Některá alba jsou vhodná při meditaci, hodí se ke cvičení jógy a hádejte, co budete poslouchat, když půjdete na masáž…
Zdroj: wit.org.au
Je to silně emotivní a motivově pestrý hudební žánr. Záleží především na vkusu tvůrce, k čemu se přiklání. Často se objevuje prolínání s ambientem, klasickou hudbou, jazzem, elektronickou hudbou, world music, chilloutem či space music.
Může být akustická, elektronická nebo s prvky obojího. Můžete v ní objevit opravdu rozmanitý rozsah hudebních nástrojů od obyčejného piana, flétny, harfy či akustické kytary přes electronické nástroje až po prvky východní kultury jako sitár, šeng nebo tibetské mísy. Důležitý bývá i lidský hlas ve všech možných formách a jazycích. Bicí bývají v pozadí, aby dodaly rytmiku, nebo se vůbec neobjevují.
Oblíbená témata New Age zahrnují vesmír, přírodu a životní prostředí, harmonii s vlastní duší i se světem, snění a sny nebo také cestu mysli a duše. Názvy písniček i alb bývají mnohdy popisné. Pro lepší představu:
Enya – Shepherd Moons
Kitaro – Straight‘ a Way to Orion
Bradley Joseph – One Deep Breath
Za světoznámé autory tohoto žánru můžeme považovat Vangelis, Enyu, Enigmu, Kitara, Yanni či Mikea Oldfielda. Čeští skladatelé této hudby jsou třeba světoznámý terapeut valašského původu Roland Santé (Radek Mikulčík) nebo zpěvačka a léčitelka Nada Shakti (Jana Suchánková).
Tato mírumilovná hudba ve vás má během poslechu vytvořit pozitivní pocity, má navodit příjemnou atmosféru, relaxaci a inspiraci. Používá se k léčbě stresu, je vhodná k meditaci i ke čtení. Pokud byste ale tuto hudbu chtěli propojit s hnutím New Age a hipíky z minulého století, možná byste našli nějakou nepatrnou spojitost. Velká by ale nebyla…
The YouTube ID of vo5NCa0SigQ&feature=player_embedded is invalid.