„Důba-důba-důba-důba“ – typický rytmus, který navádí k příjemnému poslechu a pozorování improvizace hráčů. Z často dlouhé a komplikované výstavby skladby někdy vůbec netušíme, kdy už bude konec!
Ray Charles, Zdroj: mccordphotography.com
Zpěvák zpívá v houpající se melodii svoji hlavní linku a je doprovázen sborem, který mu jakoby přitakává.
Pro blues je typický klavírní doprovod, saxofon, trubka, na kterou hrál i Louis Armstrong, či bicí. To dává dohromady těleso, které podporovalo zpěváka na všech zahraničních turné a dalo vzniku bluesu. Líbivé melodie jako Georgia on my mind nebo Unchain my heart od Raye Charlese, který patřil mezi špičku bluesu v Americe, nejdou zapomenout. Jeho chraplavý hlas vynikal nad všemi sboristy.
Černošská kultura dala vzniknout bluesu. Je to jejich přirozená hudba a pomohla jim přežít nejtěžší časy v americkém otroctví. Proto je blues v angličtině překládáno jako depresivní, smutný…
Ale pryč od smutku, dnes se stalo blues legendou a je oblíbeno u mnoha kapel a orchestrů, které doprovázejí umělce. Z dalších hudebníků jsou známá jména jako: Albert King, B. B. King, Peter Green, Ike Turner, Jan Spálený či Pepa Streichl. I v Česku tedy máme zpěváky, co si oblíbili blues a stali se u nás hvězdami.
Ženské zpěvačky zastupují dvě jména, Ella Fizgerald, jež doprovázela Louise Armstronga a písní Dream a little dream of me dali vzniknout nádhernému spojení, duu, které nazpívalo další skvelé songy. A druhá zpěvačka je Aretha Franklin, stále žijící, zpívala i prezidentu Obamovi na jeho uvedení do úřadu. Aretha má osobitý hlas, ostrý a jasný, který posluchače strhne. Je rázná a oběvuje se to i v jejich písních. Patří mezi ně např. I will survive, Respect nebo I say a little prayer, ovšem nekteré už nabírají dalších prvků, hudební žánry se promíchávají, a tímvznikají další styly.