Satan, kov, krev a pohanství… Několik slov, která by mohla připomenout jednu z nejextrémnějších podob metalu. Okovaní, pomalovaní vlasáči s krákoravým hlasem ale nemusí být všichni šílenci…
Za všechno může Venom?
V první dekádě 80. let vládne drsnému metalovému světu thrash metal. V té době asi nejtvrdší hudební styl vůbec, který byl zanedlouho nahrazen americkým death metalem. V roce 1982 přichází britská metalová kapela Venom s novou deskou nazvanou Black Metal. Na obalu, podobně jako na prvním debutu, se objevuje ďábel s pentagramem na čele a o desku a kapelu se začínají zajímat média i fanoušci. Kapela jako první používá pro svou image satanské relikvie a její členové jsou okováni nátepníky s hřeby a jinými doplňky. Máničky poslouchající drsný metal objevují nový kult. Začátky black metalu také ovlivňují nově vznikající kapely Hellhammer, Celtic Frost, Slayer, Possessed a později Bathory.
Mayhem to vzali vážně
V roce 1984 kamarádi pod přezdívkami Necrobutcher a Euronymous, tíhnoucí ke svým idolům Bathory, Venom a Slayer, pokládají v norském Bergenu základy jedné z nejkontroverznějších metalových kapel. Čiré zoufalství, satanismus a pochmurná atmosféra doplněná murmurovým vokálem staví kapelu do naprosto nové hudební subkultury. Koncem osmdesátek má black metal své věrné fanoušky především ve Skandinávii. Obaly desek obohacují obrácené kříže nebo zlostné pohledy členů. Všudypřítomné válečné barvy, palcáty, umělá krev a louče…. Přichází nový kult!
Když metal zabíjí
Začátkem 90. let nastává vrchol black metalu. Rodí se nové hudební kapely hrající černý metal. Burzum, Marduk, Gorgoroth, Dark Funeral… Ti všichni zápasí o nálepku The True, kterou si později také kapela Mayhem přidává ke svému logu. Oddanost Satanovi, pohanské smýšlení a pohrdání křesťanstvím v nejvyšší možné míře; to byly hlavní atributy těchto kapel. Roku 1991 přichází první smutný následek black metalového života. Zpěvák Mayhem s příznačným jménem Dead je nalezen mrtvý s prostřelenou hlavou. Sebevražda rozpoutala vlnu pochybností. Poněkud podivnou zajímavostí na této události je, že fotka mrtvého zpěváka je prý ukradena a objevuje se později na živé nahrávce kapely. Posledním hřebem do rakve je legenda o tom, že si bubeník Hellhammer vyrobil šperky z Deadovy lebky.
Rozpoutání pekla…
V roce 1993 se v kapele Mayhem vyhrocují spory natolik, že baskytarista Kristian Vikernes, který si říká Varg nebo Count Grishnack, zabíjí nožem svého spoluhráče řečeného Euronymous. Jediným známým faktem okolo události je skutečnost, že Euronymous dlužil Vargovi peníze za pořízení studia. Varg stačí ještě před vraždou s dalšími norskými nadšenci black metalu (například členem Emeror) naplánovat a zorganizovat vypálení desítek tradičních norských dřevěných kostelů. Mezi nejznámější patří zrekonstruovaný kostel sv. Fantofta. Varg dostává 21 let natvrdo…
Klid po bouři… Nová éra black metalu
Ke konci 90. let přichází na řadu takzvaný neo-black metal, dá-li se tomu tak říkat. Kapela Cradle of Filth, hrající původně prý parodii na death metal, přichází s debutem Principle Of Evil Made Flesh. Více techniky, vřeštící hlas Daniho Filtha, zpívajícího nejméně ve třech polohách hlasu a gothic-satanská image posouvá black metal do jiných kolejí. Novinkou jsou také ženské vokály.
Mnoho nových kapel je za black metal považováno především kvůli svému havranímu vokálu nebo jen záhrobním barvám na obličeji. Tak či tak, některé staré legendy vydávají stále desky a někteří už nejsou zdaleka tak true, jak bývali. Pohrobci Mayhem dokonce přidali na novodobější desku Grand Declaration of War nějaké ty samply, bubeník Hellhammer z Mayhem si odskočil do kapely Kovenant, hrající space-elekro-black. Desky jsou zvukově precizní, ale syrovost stále stejná. Dnešní black metal je ale stále o kultu. Specifická odnož rockového náboženství. Všichni fanoušci se shodnou na třech věcech; odpor k církvi, pohanské myšlení a láska k přírodě.
Black metal a jeho poslední podoby
Začátkem milénia se black metal jako žánr roztrhává čím dál více na přídomky. Vzniká symfonický black metal (Arcturus), electro black metal (The Kovenant) a jiné odnože. Máničky často hází black do tří škatulek; True black metal (Mayhem a pokud chcete i thrasový Venom…), Old School black metal (Marduk, Gorgoroth, Enthroned, Immortal…) a do zbytku cokoliv, co má s blackem něco společného, ale objevují se klávesy, ženský vokál nebo jiné modernější prvky (Cradle of Filth, Morgul…). Mnoho kapel také hraje čistě přírodní, fantasy nebo mýty opředený black metal (Enslaved, Summoning). Tyto kapely se naprosto distancují od satanismu. Mnoho dnešních kapel mixuje black s death metalem nebo doom metalem.
Varg se vrací…
Legendární člen Mayhem a projektu jediného muže Burzum je po šestnácti letech na svobodě. Loni byl předčasně propuštěn. Po depresivních ambientních deskách a kontroverzní knize Vargsmal překvapil letošní novinkou Belus. Syrový black metal, ale i čistý vokál a instrumentální ambientní zakončení.
Black metal v Čechách
Bezesporu největší legendou je kapela Master´s Hammer. Jejich deskami Rituál nebo Jilemnický Okultista byl inspirován dokonce i ledajaký severský nadšenec. Mezi další slavné domovské příznivce jmenuji ještě kapely Root a Törr. Kapela Root si od 80. let zachovala svou image i myšlenku a stále nahrává a koncertuje. Ještě rád připomenu kapely Sorath nebo novodobější Trollech.
Kam za black metalem?
Mezi asi nejznámější české festivaly tohoto stylu bych doporučil Brutal Assault (vstupenky kupujte za 1 400 korun zde), kde hrají severské špičky. Letos tam budou k vidění například Gorgoroth a Graveworm. České interprety lze najít na Apocalyptic Form Of Death (AFOD).
Berte to s rezervou
Ostatně i já, odrostlejší black metalový nadšenec, jsem přišel na to, co mi tato hudba dává a čím mě ovlivňuje. Miluji tvrdou hudbu. Typický krákoravý hlas a někdy i ten ženský operní hlas. Miluji sílu v hudbě, rychlé tempo a trochu jiné myšlenky, než že je málo lásky a hodně korupce. Mýtičnost a znatelná syrovost mě k black metalu poutá. Opravdu ale – kromě pár lidí, které si potřebují něco dokazovat – neznám nikoho, kdo by viděl black metal jako nástroj okultismu a nesolidarity. Spousta lidí z BM hudební branže jsou moji přátelé a nedělá jim problém koukat na svět stejnýma očima jako kdokoliv jiný. Pivo a dobrá hudba – nejen black metalová, ale všeobecná rocková podstata – všechny spojuje.
Doporučené desky (možnost koupit online)
Venom: Black Metal (Koupit za 415 korun zde)
Bathory: Under the Singh of the Black Metal
Burzum: Aske
Mayhem: De Mysteriis Dom Sathanas
Mayhem: Grand Declaration of War
Emperor: Into The Nightside Eclipse
Immortal: Battles in the North (Koupit za 549 korun zde)
Marduk: Panzer Division Marduk
Dimmu Borgir: Stormblast
Cradle of Filth: Principle of Evil Made Falash
Master’s Hammer: Rituál