Je to velice kontroverzní strom z oblasti jihovýchodní Asie. Proč kontroverzní ? To je jednoduché v části světa je zcela zakázaný a v další zase zcela legální. A u nás v ČR ? U nás je sice legální, ale psát o něm jako prodejce znamená to, že vás budeme informovat o tom, že je to strom, na kterém je listí a že toto listí se u nás v ČR se může prodávat jen jako “ sběratelský předmět “ To co jsem nyní napsal opravdu není vtip, ale čistá pravda.
Jaké jsou základní typy kratomu?
Zjednodušeně řečeno by se dalo říct, že se kratom dělí na tři základní barvy, které vznikají sušením listů nebo jejich fermentací.
Je to tedy bílý kratom – je to mix zelené a špetky červené. Poctivý bílý kratom údajně obsahuje i stonky a žíly z listů, které dodávají této barvě její charakteristické vlastnosti.
Dalším v řadě je zelený kratom – ten vzniká jednoduše tím, že se listy stromu usuší a rozemelou na velejemný prášek.
Naprosto odlišný je pak červený kratom, který vzniká tím, že se ještě mokré listy nechávají po určitou dobu fermentovat a teprve potom se suší a melou.
Existují ještě další barvy jako je například žlutá, kde najdete 30% červené barvy a zbytek bílé nebo zelené, pak třeba zlatá která obsahuje 50% červené a 50 % bílé nebo zelené, hnědá nebo dokonce i černá, která se vyrábí pražením podobně jako káva.
Pěstování kratomu u nás?
Na českých webech ať už informačních, nebo prodejních se ve většině případech dozvíte, že je to tropický strom, který u nás pěstovat není možné. Já tvrdím, že možné je všechno. Jediné co k tomu potřebujete je alespoň základní umělé osvětlení, které váš stromek bude potřebovat v období zimy, kdy je v našich podmínkách pro něj málo světla, takže bez něj dochází k opadání listů a zastavení růstu.
Kratom je naše vášeň, takže prodáváme jak prášek z jeho listů, tak i semena kratomu nebo rovnou celé živé kratomové stromky, pro všechny milovníky přírody.