Clint Eastwood točí už přes půl století. Vytře nám ještě něčím zrak?
Gabriela Martinovská
23. 3. 2012
!Profil herce!Ikona pro všechny milovníky filmu, člověk, který vám skrz filmové plátno umí naservírovat dávku emocí jako málokdo. Herec, režisér nebo skladatel? Nejlépe všechno dohromady.
Nejen u nás se snad nenajde člověk, který by neznal Clinta Eastwooda. Americký herec, režisér a producent obohacuje svět filmu již více než půl století. A to obohacuje doslova, především jako režisér. Kdo by neznal například snímek Madisonské mosty, který nechá málokteré oko suché, nebo další emotivní film Million Dollar Baby, jenž získal dvě nominace na Zlatý Glóbus a tři na Oscara, z čehož Zlatý Glóbus i Oscara proměnil ve výhru za nejlepší režii a ještě Oscara navíc za nejlepší film.
Neváha plavat proti proudu
V roce 1996 získal cenu za celoživotní dílo a to i přesto, že se nikdy neřídí trendy, neřídí se tím, co zrovna frčí a vždy pluje hlavně na své vlně. Otázkou zůstává, jestli i přesto, nebo právě proto. Herec sám o sobě tvrdí, že je rebel, rád plave takzvaně proti proudu a viditelně se to vyplácí. Tato filmová ikona získala prozatím více než 150 nominací na různá ocenění a dokázal jich proměnit na stovku.
Ovšem zadarmo nikdo nic nedostane a i Eastwood si musel svou pozici na poli filmu vybudovat pěkně od ničeho. 31. května 1930 se Clint narodil do chudší rodiny knihkupce v San Francisku. Jako většina herců si vyzkoušel různé povolání, od pastevce, dřevorubce, přes topiče v ocelárně, zásobovače čerpacích stanic až po klavíristu v barech. Později se dostal dokonce k požárnickému sboru a roku 1949 narukoval do armády.
[youtube_660]vLkBUix_D3U[/youtube_660]
Původní plán po ukončení vojenské služby byl, že by si mohl přivydělávat jako příležitostný herec, a tak se přihlásil na Universal Talent School, kde úspěšně složil zkoušky a byl přijat. Roku 1954 získal hereckou smlouvu, ale to pro něj byl jenom začátek. Tvrdě na sobě pracoval, nejenom navštěvováním různých kurzů, ale také v posilovně.
Westernový muž zatím nepřišel na způsob šťastného manželství
Jako většina začínal v různých béčkových filmech. Horory, sci-fi, westerny. Průlom přišel v padesátých letech, kdy odešel od společnosti Universal a podepsal smlouvu s 20th Century Fox, jedním z největších amerických filmových studií. Ihned získal roli Rawdyho Yatese v úspěšném westernovém seriálu Rawhide.
Opravdový zlom ale nastal v roce 1964, kdy byl Eastwood obsazen do hlavní role ve spaghetti westernu Pro hrst dolarů. Původně role, kterou odmítlo spoustu slavných herců s odvoláním na hrozný scénář, dokázal Clint proměnit v žánrovou klasiku. Slavný Muž beze jména se dočkal dalších dvou pokračování – Pro pár dolarů navíc a Hodný, zlý a ošklivý. Jen málokdo v současnosti neslyšel o této legendární trilogii.
Mezitím si stihnul pořídit nemanželskou dceru Kimber, která se narodila roku 1964 herečce Roxane Tunis. V roce 1968, po patnáctiletém manželství, mu jeho žena Maggie porodila prvního syna Kylea a o čtyři roky později druhou dceru Alison.
Jelikož je Eastwood samotář, pořídil si několik pevností, které by mu umožňovaly trávit čas o samotě nebo s jinými ženami. Nicméně jeho samotářství mu přivedlo na svět ještě další tři dcery a jednoho syna. Je tedy otcem sedmi dětí a také několikanásobným dědečkem.
Clint jednou prohlásil: „Je jen jediný způsob jak mít šťastné manželství, a až na něj přijdu, tak se znovu ožením.“ Můžeme pouze doufat, že nám to snad jednou prozradí, ale prozatím od roku 1996, kdy si vzal svou druhou ženu, Dinu Ruiz, úspěšně mlčí.
Ale zpět k filmu. Jak už bylo řečeno, přestože je skvělým hercem, můžeme jenom děkovat, že přičichnul k režírování, kde pro diváky vytváří opravdové filmové lahůdky. Díky jeho kontroverznímu přístupu a způsobu uvažování, spolu s jeho talentem vznikají nezapomenutelné příběhy, u kterých se vám tají dech a kolikrát i ty odolnější povahy musí zamáčknout slzu.
Je známo, že Clint často ztvárňuje sám hlavní hrdiny ve svých filmech. Někdy je možná docela obtížné rozeznat, jestli je to opravdu herectví nebo prostě dává prostor své přirozenosti. Jedna a tatáž osobnost, akorát v obměněné formě, se nám ukazuje ve spoustě snímcích. Navenek tvrďák a samotář, uvnitř citlivý muž. Zajímavostí snad je, že i když ve spoustě filmech kouří, ve skutečnosti je nekuřák. Krom toho se zabývá meditací a zdravou výživou.
[youtube_660]FQgoL9H818M[/youtube_660]
Zdárným příkladem těchto rezervaných hrdinů mohou být role ve filmech Madisonské mosty (1995) nebo Gran Torino (2008). Nejeden z jeho snímků nepřinesl ocenění pouze jemu. Například Hilary Swank si odnesla Oscara za roli mladé boxerky ze snímku Million Dollar Baby a z téhož filmu se dočkal Oscara ještě i Morgan Freeman. Další zlatou sošku získal i Gene Hackman za film Nesmiřitelní (1992) a Sean Penn a Tim Robbins za Tajemnou řeku (2003).
Za svoji kariéru nám Eastwood nastolil pořádnou dávku kvalitních filmů a nezapomenutelných hereckých rolí a přes svůj věk nám zřejmě ještě hodlá ukázat, že rozhodně nepatří do starého železa. Už ale pouze jako režisér. Říká se totiž, že svou hereckou kariéru ukončí filmem Trouble with the Curve, který dorazí snad i k nám do kin.
Někdo jezdí do práce autem a někdo vlastní helikoptéru
Clint mimo jiné miluje hudbu. Obzvlášt jazz, blues, country a westernouvou hudbu. Sám sice nikdy nebyl profesionálním hudebníkem, ale tuto svou lásku přenesl na svého syna, který je úspěšný jazzový basista. Jazz mu mimo jiné přinesl i dobrého kamaráda, hudebníka Joe Gransdena. „Před pár lety si poslechl jedno z mých CD. Zavolali mi, jestli bych nevystoupil na jeho párty. Od té doby jsme dobrými přáteli.“ Vypovídá Gransden o seznámení s dlouholetým přítelem.
Abychom se trochu odpoutali od umění, můžeme zmínit i to, že je herec licencovaný pilot. Častokrát létá svou helikoptérou do studia aby se vyhnul dopravním zácpám. Pravděpodobně je to docela náročný člověk, o čemž nevypovídá pouze helikoptéra. Jeho dům v Kalifornii připomíná spíše panství, navíc s krásným výhledem na vlastní golfový klub a soukromou silnici.
Samozřejmě nám nezbývá nic jiného, než tomuto velkému muži veškerý luxus upřímně přát. Vždyť už roce 1968 založil vlastní produkční společnost Malpaso a režijně debutoval snímkem Zahrajte mi Misty v roce 1971. I přes svůj pokročilý věk ale není žádný zpátečník. Podporuje skupiny, které bojují za práva žen, je pro sňatky homosexuálů a také souhlasí s potraty.
Stane se nejstarším režisérem v historii?
Jeho posledním výtvorem je životopisné drama J. Edgar (2011), film o muži, který dal podobu dnešní FBI. Zajímavý příběh se u nás ale potýká s celkem rozporuplnými názory.V hlavní roli se objevil Leonardo DiCaprio jako zakladatel FBI J. Edgar Hoover.
Jak se říká, v nejlepším se má přestat. Ale jak sám Clint jednou prohlásil o své 96leté matce: „Děkuji jí za její geny, mám před sebou ještě spoustu práce,“ ti, kteří si myslí, že už nic lepšího nepřijde, se evidentně mají ještě na co těšit.